Halüsinasyon

Halüsinasyon genel olarak sinirsel problemleri olan kişilerde gözlemlenen bir sorundur. Halüsinasyon gören kişi herhangi bir dış uyarıcı olmamasına rağmen beyninde uyarlamış olduğu bir dış uyarıcının etkisinde kalarak gerçekte olmayan bazı şeyleri görür. Duyu organlarında meydana gelen bu bozukluğa halüsinasyon görmek denilmektedir. Halüsinasyon aslında olmayan bir durumu sanki varmış gibi 5 duyu organından birisi ile algılanması halidir. Birçoğumuz zaman zaman halüsinasyon görebiliriz ancak halüsinasyon görme durumu sıklıkla ortaya çıkacak olursa bu durumdan hem sosyal yaşam hem de psikolojimiz ciddi anlamda olumsuz etkilenir. Daha çok sinirsel hastalıklardan dolayı meydana gelen bu durum bazen duyu organlarımızdan meydana gelen işlevsel bozukluklar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

Kişi çoğu zaman halüsinasyon gördüğünün farkında olmadığından ötürü hastalığın teşhis edilmesi ancak hastalığının ilerlemiş dönemlerinde mümkün olmaktadır. Bu tip durumlarda ilgili hastalığın tedavisi ciddi anlamda zorlaştığından ötürü halüsinasyon gördüğünüzü tespit ettiğiniz andan itibaren alanında uzman bir kişiden destek almanız gerekmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda halüsinasyon görme durumunun migren gibi şiddetli baş ağrısına neden olan rahatsızlıklarda da ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Migren şiddetli bir baş ağrısı yaptığından dolayı kişinin görme duyusunda çeşitli bozukluklar meydana gelebilir. Migren ağrısı ile mücadele edildiği esnada ağrı çeken kişinin etrafındaki cisimleri seçmekte zorlandığı, aslında olmayan birçok parlak cismi gözlemlediği bilinmektedir. Tıp dünyasında bu duruma algılanabilir halüsinasyon denilmektedir. Gerçek bir halüsinasyon da ise kişi halüsinasyon gördüğünü kesinlikle anlamaz çünkü gördüklerinin gerçek olduğuna inanır. Bu nedenden dolayı migren kaynaklı halüsinasyonlar ciddi bir durum olarak ele alınmamaktadır.

Halüsinasyon genel olarak işitme, görme, hissetme ve koklama duyularında meydana gelen tahribatlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Duyu organlarımızdan kaynaklanan halüsinasyonlar duyu organlarında meydana gelen tahribatlar ortadan kaldırarak sonlandırılabilir ancak halüsinasyon görülmesi psikolojik bir durum ise tedavi süreci bir hayli zorlaşmaktadır. Çünkü psikolojik kaynaklı olarak halüsinasyon gören kişilerin bu durumu kabullenmediği bilinenler arasında yer almaktadır.

Psikolojik kaynaklı olarak görülen halüsinasyonlar da kişi gördüğü şeylerin gerçek olduğuna inanır ve aksini iddia eden kişilerin kendisini kandırdığını düşünür. Psikolojik kaynaklı halüsinasyonlar da durumun böyle olması hastalık sürecinin atlatılmasını ciddi anlamda zorlaştırmaktadır. Eğer çevrenizde psikolojik kaynaklı halüsinasyon yaşayan kişiler varsa bunları anlayışla karşılamanız ve ilgili hastalıktan kurtulmak adına bu kişilere destek olmanız yapacağınız en mantıklı şey olacaktır.
Halüsinasyon
Bazı hastalıklar ya da dış etkiler kişinin kısa süreli de olsa olmayan şeyleri görmesine neden olabilir ancak bu durum tıp dünyasında halüsinasyon olarak değerlendirilmemektedir. Çünkü halüsinasyon görmek uzun soluklu ve tekrarlayan bir durumdur. Hastalık durumunda ortaya çıkan ya da ani sersemlikten dolayı kaynaklanan halüsinasyonlar etkiler ortadan kalktıktan sonra tamamen ortadan kalkar.

Halüsinasyon görmenin en son noktası kişinin şizofreni olmasıdır. Bu hastalık tedavi edilmeyecek olursa kişi sürekli olarak doğaüstü ve gerçekte olmayan varlıkları görmeye başlar. Bu tarz kişilerin toplum arasında cinlendiği düşünülse de durumun asıl sebebi halüsinasyonun tedavi edilmemesi sonucunda ortaya çıkan şizofreni hastalığıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here