Haşhaş Nedir Kullanım Alanları Nelerdir?

Haşhaş, uyuşturucu imalatında kullanılan bir bitki türü olduğundan dolayı devlet tarafından üretimine sınırlama getirilmiş bir bitkidir. Tıp dünyasında uyuşturucu etkisi bulunan birçok ilaç türü haşhaş bitkisinden yapılmaktadır. Kötü ellere geçmesi durumunda haşhaş uyuşturucu imalatında kullanıldığından dolayı ekimi toprak mahsulleri ofisi tarafından itina ile gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz sınırları içerisinde de yetişme alanı bulan haşhaş Afyon, Uşak, Isparta, Antalya, Kütahya illerinde yoğun bir şekilde yetiştirilmektedir. Haşhaşın kötü niyetli kişilerin eline geçmesini önlemek adına toprak mahsulleri ofisi çiftçinin ekmiş olduğu haşhaşı kendisi alıp güvenli bir şekilde işlemektedir.

Haşhaş üretimine kısıtlama getirmek adına çiftçinin elinde yer alan tohum miktarına da sınırlama getirilmektedir. Haşhaş ekimi yapan çiftçinin elinde sadece bir sonraki yıl ekmek adına kullanabileceği kadar haşhaş tohumu bulunmaktadır. Haşhaş tıp dünyasında uyuşturucu etkisi olan ilaçları üretmek için kullanıldığı gibi ayrıca tohumu ezilerek yağı çıkarılır ve yemek yağı olarak da kullanılabilir. Haşhaş üretimine sınırlama getirilmiş bir bitki türü olduğundan dolayı haşhaştan elde edilen yemek yağı fiyat açısından pahalı yağlar sınıfında yer alır.

Adeta bir kapsül şeklinde olan haşhaşın içerisinde çok sayıda tohum yer alır. Haşhaş kapsülü içerisinde yer alan tohumların bol miktarda yağ barındırdığı ve bundan dolayı haşhaş tohumlarının yağ yapımında kullanıldığı biliniyor. Tohumların ezilmesi ve karartılması sonucunda elde edilen ürün peksimet yapımında kullanılmaktadır. Günümüzde hamur işi olarak tabir edilen yemeklere tat vermesinden dolayı birçok kişi hamur işlerinde haşhaş kullanmaktadır. Özellikle Anadolu topraklarında pekmez ile karıştırılarak tüketilmesi de yaygındır.

Haşhaş bitkisi yaz mevsiminin sıcak ve kurak geçtiği, kış mevsiminin ise az yağışlı olduğu bölgelerde yetişmektedir. Haşhaş bitkisi yıl içerisinde sadece bir kez ürün vermektedir. Ülkemiz haşhaş üretiminde dünya sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Bu nedenden dolayı ülkemizde üretilen haşhaşın dış ülkelere ihracatının da yapıldığı ve bu sayede haşhaşın ülke ekonomisine katkısının olduğu bilinmektedir.

haşhaş

Ege tarım ürünleri arasında yer alan haşhaş, yukarıda da belirtmiş olduğumuz Kütahya gibi illerde yoğun bir şekilde ekimi yapılır. Haşhaş ile yapılan uyuşturucu maddelerin fiyatının yüksek olmasından dolayı kısa yoldan köşeyi dönmek isteyen birçok kişi kaçak şekilde haşhaş ekimi yapsa da yapılan denetimler sonucunda kaçak haşhaş ekimi yapan kişiler yakalanmakta ve gerekli cezalar verilmektedir. İzinsiz bir şekilde haşhaş ekimi yapan kişilere verilen cezaların ağır olmasından dolayı usulsüz ekimin önüne ciddi manada geçilmiştir. Duyarlı bir vatandaşsanız ve ülkemizdeki gençlerin zehirlenmesini istemiyorsanız usulsüz bir şekilde haşhaş ekimi yapan kişileri kolluk kuvvetlerine ihbar etmenizi temenni ederiz.

Yorum yapın