hat örnekleri

Hat sanatı örnekleri görüldüğü anda insanda merak duygusu uyandırmaktadır. Günümüzde hat sanatı ile isim yazma moda haline geldiğinden dolayı insanlar ister istemez hat sanatı nedir ve hat sanatı nasıl yapılır diye merak etmektedir. Öncelikli olarak hat sanatı özel bir yetenek gerektirdiğinden dolayı bu sanatı icra edebilmek adına açılmış olan hat sanatı kursu bünyesinde eğitim almanızın gerektiğini söyleyebiliriz. Hat sanatı malzemeleri temin edilip kişi hat sanatını icra etmeye başladığında iç dünyasında da pozitif yönde değişimler olacaktır. Çünkü uzmanlar hat sanatının insanı rahatlatıcı etkisinin olduğunu da belirtmektedir. Hat kelimesini incelediğimizde bu kelimenin çizgi ve yazı anlamlarına geldiğini görmekteyiz. Belirli kurallar çerçevesinde göze hoş gelen yazıların yazılmasına hat sanatı denildiğini söylemek mümkündür.

Hat sanatı görsel sanat türlerinden birisidir. Ülkemizde hat sanatı olarak bilinen bu sanat dalı batı ülkelerinde kaligrafi olarak bilinmektedir. Kaligrafi batılı ülkelerde fazla ilgi gören bir sanat değildir. Hat sanatı İslam coğrafyası ile özdeşleşmiş olup İslam dinine bağlı olan kişilerin en çok beğendiği sanat dallarından birisidir. Hat sanatı özellikle Kuran içerisinde yer alan metinleri görsel bir şölen içerisinde kaleme almak adına kullanılmaktadır. Hat sanatı örneklerine günümüzde özellikle dini nitelikli olan mimari yapılar içerisinde rastlamak mümkündür.

Hat sanatının tarihsel gelişimini incelediğimizde Abbasiler döneminde yaşamış olan hattat Muklenin’in hat sanatına ciddi derecede katkısının olduğunu görmekteyiz. Ünlü hattat günümüzdeki hat sanatının temel çizgilerinin belirlenmesinde etkili olmuştur. Hat sanatı özellikle Osmanlı devleti sayesinde zirveye ulaşmış olan bir sanat dalıdır. Osmanlı devleti zamanında özellikle Kuranlarda hat sanatının kullanılması insanlar tarafından büyük beğeni alınca hat sanatı doğal olarak en popüler sanat dallarından birisi haline gelmiştir.

Hat sanatını icra etmek isteyen kişiler öncelikli olarak hat sanatı malzemelerini hazırlamalıdır. Hat sanatı malzemeleri arasında kalemler, yazı takımı, aherli kağıt, kalemtıraş, makas ve hokka takımı yer almaktadır. Günümüzde de büyük ilgi gören hat sanatı çeşitli objelerin şekillendirilmesinde kullanılmaktadır. İnsanların hat sanatına olan ilgisi her geçen gün altından dolayı özellikle halk eğitim merkezlerinde insanları hat sanatı üzerinde eğitmek için çeşitli kurslar verilmektedir. Sizlerde hat sanatı üzerine çalışmalar yapmak istiyorsanız özellikle halk eğitim merkezlerinde verilen kurslara katılarak bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. İslam dünyası ile özdeşleşmiş olan sanat dallarından birisi de ebru sanatıdır. Ebru nasıl yapılır bağlantısından bu sanat hakkında da bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here