Hat sanatı
Hat sanatı

Hat sanatı, kaligrafi olarak bilinen güzel yazı yazma sanatıdır. Bu sanatı icra eden ustalara hattat denir. En parlak dönemini Osmanlı Devleti zamanında yaşamış bir sanat dalıdır.

Hat sanatında hüsnühat ve kaligrafi yazı sistemleri uygulanır. Güzel yazı yazmaktaki temel amaç görselliktir. Bu yüzden hat sanatı genelde dekorasyon amacıyla yapılır.

Önemli eserlerin çoğaltılması hattatların işiydi. Matbaa icat edildikten sonra hattatlara ihtiyaç kalmadığı için hat sanatı da popülerliğini yitirmeye başladı. Bir dönem dini eserlerin çoğaltılması hattatlar tarafından yapılmaya devam etti. Zaman içerisinde dini eserler de matbaada çoğaltılmaya başlandı. Bu durum hat sanatının unutulmaya yüz tutmasına neden oldu.

Hat sanatı özel malzemelerle yapılır. Mürekkep, kalem, kağıt ve hokka hat sanatında kullanılan malzemelerdir. Güzel yazıya olan ilgi sayesinde hat sanatı nasıl yapılır konusu şimdilerde de ilgi görüyor.

Malzemeleri temin edip, üstatlardan eğitim aldıktan sonra sizler de hat sanatı eseri örnekleri yapabilirsiniz. Belki de yaptığınız çalışmalar bu alanda bilinirlilik kazanmanızı sağlayabilir.

Hat Sanatı Çeşitleri Nelerdir?

Hat sanatı çeşitleri
Hat sanatı çeşitleri

Hat sanatı örnekleri incelendiğinde hat sanatının uygulandığı coğrafyanın eserlere etkisinin olduğu görülmektedir. Yani Anadolu’da yapılan hat sanatı Arabistan’da yapılan hat sanatından farklıdır.

Özünde coğrafyalar hat sanatının çeşitlenmesini sağlamıştır. Bu yüzden hat sanatı çeşitleri incelenecek olursa genelde coğrafya isimleriyle anıldığı görülür.

  • İslam kaynaklı hat sanatı
  • Çin hat sanatı
  • Arap hat sanatı
  • Pers hat sanatı
  • Batı hat sanatı

Yukarıda yer alan hat sanatı çeşitleriyle verilen eserler kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Böyle bir durumun oluşmasındaki temel neden coğrafya ve kültürlerin hat sanatına üslup katmış olmasıdır.

Hat sanatı görsel sanat türlerinden birisidir. Ülkemizde hat sanatı olarak bilinen bu sanat dalı batı ülkelerinde kaligrafi olarak bilinmektedir.

Kaligrafi batılı ülkelerde fazla ilgi gören bir sanat değildir. Hat sanatı İslam coğrafyası ile özdeşleşmiş olup İslam dinine bağlı olan kişilerin en çok beğendiği sanat dallarından birisidir.

Hat sanatı özellikle Kuran içerisinde yer alan metinleri görsel bir şölen içerisinde kaleme almak adına kullanılmaktadır. Hat sanatı örneklerine günümüzde özellikle dini nitelikli olan mimari yapılar içerisinde rastlamak mümkündür.

Dijital ortamda hazırlanan ve bazı hattatların yaptığı hat sanatı örnekleri:

hat örnekleri

hat örnekleri

hat örnekleri

hat örnekleri

Eminim hat sanatı örnekleri sizin de ilginizi çekti. Böylesine güzel yazı yazmak için hat sanatı nasıl yapılır gelin öğrenelim.

Hat Sanatı Nasıl Yapılır?

Hat sanatı yapılışı
Hat sanatı yapılışı

Hat sanatını icra etmek isteyen kişiler öncelikli olarak hat sanatı malzemelerini hazırlamalıdır. Hat sanatı malzemeleri arasında kalemler, yazı takımı, aherli kağıt, kalemtıraş, makas ve hokka takımı yer almaktadır.

Sadece malzemelerin temin edilmesi hat sanatını yapmak için yeterli değildir. Hat sanatını zorlaştıran en önemli şey harflerin sembolleştirilmesidir. Kişi hayal dünyasında harfleri bir uyum içerisinde sembolleştirerek hat sanatını icra eder. Aksi takdirde bu sanatın yapılması mümkün değildir.

Birçok kişi hat sanatına merak sarıp kurs alsa da maalesef bu sanatı icra edemez. Eğer hayal dünyanızdaki düşünceleri dışa vuramıyorsanız hattat olamazsınız. Ancak hayal dünyanızı dışa vurma yeteneğiniz varsa belirli tekrarlar yaparak hat sanatını icra edebilirsiniz.

Günümüzde de büyük ilgi gören hat sanatı çeşitli objelerin şekillendirilmesinde kullanılmaktadır. İnsanların hat sanatına olan ilgisi her geçen gün altından dolayı özellikle halk eğitim merkezlerinde insanları hat sanatı üzerinde eğitmek için çeşitli kurslar verilmektedir.

Sizlerde hat sanatı üzerine çalışmalar yapmak istiyorsanız özellikle halk eğitim merkezlerinde verilen kurslara katılarak bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hat Sanatı Nerelerde Kullanılır?

Hat sanatı kullanım alanları
Hat sanatı kullanım alanları

Hat sanatı ilk ortaya çıktığı yıllarda eser yazmak ve eserleri çoğaltmak için kullanılıyordu. Zaman içerisinde matbaanın icat edilmesiyle birlikte farklı alanlarda görsellik amacıyla kullanılmaya başlandı.

En güzel hat sanatı örneklerine baktığımızda Osmanlı Mimarisi karşımıza çıkıyor. Cami ve kervansaray gibi yapılara bakıldığında hat sanatının en güzel örnekleri görülüyor.

Günümüzde popülerliğini yitirse de yeni inşa edilen camilerin kubbelerinde hat sanatına yer veriliyor. Çoğu caminin kubbe kısmı hat sanatı uygulanarak süsleniyor.

Hat Sanatının Tarihçesi

Hat sanatının tarihsel gelişimini incelediğimizde Abbasiler döneminde yaşamış olan Hattat Muklenin‘in hat sanatına ciddi derecede katkısının olduğunu görmekteyiz.

Ünlü hattat günümüzdeki hat sanatının temel çizgilerinin belirlenmesinde etkili olmuştur.

Hat sanatı özellikle Osmanlı devleti sayesinde zirveye ulaşmış olan bir sanat dalıdır. Osmanlı devleti zamanında özellikle Kuranlarda hat sanatının kullanılması insanlar tarafından büyük beğeni alınca hat sanatı doğal olarak en popüler sanat dallarından birisi haline gelmiştir.

İslam dünyası ile özdeşleşmiş olan sanat dallarından birisi de ebru sanatıdır. Ebru nasıl yapılır bağlantısından bu sanat hakkında da bilgi alabilirsiniz. Ayrıca islam diniyle özdeşleşen çini nasıl yapılır makalesini de inceleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here