Hint Bülbülü Nedir? Bakımı Üretimi Nasıl Yapılır?

Hint bülbülleri en çok sevilen kuş türlerindendir. Hint bülbülü bakımı kolaydır ve ev ortamında rahat beslenebilirler. Bu özelliklerinden dolayı ende bakılması tercih edilen kuş türlerinden birisi olmuştur.

Evde beslenen kuş türlerinin büyük bölümü insanı rahatsız eden sesler çıkarır. Hint bülbüllerinin sesi kesinlikle insanı rahatsız edecek boyutta değildir. Bu özelliklerinden dolayı kesinlikle gürültü kirliliği oluşturmazlar.

Her ne kadar bakımı kolay olsa da bu kuşlar hakkında bilgi sahibi olmadan beslenmelerini tavsiye etmiyoruz. Dar kafeslere koyup bu kuşları hayata küstürecekseniz hiç bakmamanızı tavsiye ederiz. Zira bu kuşlar diğer kuşlara göre daha büyük kafeslere ihtiyaç duymaktadır.

Hint Bülbülü Nedir?

Hint Bülbülü nedir

Hint bülbülü, ispinoz familyasında yer alan bir kuş türüdür. Halka asında Hint bülbülü olarak bilinse de gerçek ismi zebra ispinozudur.

Hint bülbülünün ana vatanı Avustralya’dır. Yaşam alanı olarak çalılık ve ormanlık alanları tercih eder. Göz alıcı renklere sahip olması kuş severlerin en çok sevdiği kuşlardan birisi olmasını sağlamıştır.

Bu kuşa Hint bülbülü denilse de kesinlikle Hindistan ile bir alakası yoktur. Bu kuşu tür açısından ele aldığımızda iki farklı türünün olduğunu görüyoruz. Timor zebra ispinozu ve Avustralya zebra ispinozu bilinen Hint bülbülü türleridir. Hint bülbülü ömrü ortalama 2 ila 5 yıl arasında değişmektedir.

Hint Bülbülü Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Hint bülbülü cinsiyet ayrımı

Hint bülbüllerinde dişi ve erkek arasında görsel açıdan belirli farklar vardır. Bu farklara göre kolay bir şekilde cinsiyet ayrımı yapılabilir.

Erkek Hint bülbüllerinin gagası koyu kırmızı renktedir. Dişilerinin gaga rengi turuncuya yakındır. Sadece gaga rengine bakara bir kul severin Hint bülbülünün dişi mi yoksa erkek mi olduğunu anlaması çok kolaydır.

Hint bülbülleri açık kahve, kestane kanatlı beyaz, gümüş ve krem rengine sahiptir. Erkek bireylerin kendilerine has karakteristik tüyleri vardır. Erkeklerin yanak kısımlarında turuncudan sarıya doğru bir renk skalası vardır. Boğaz kısmına doğru zebra deseni şeklinde uzanan çizgiler yer alır. Ayrıca kanatların uç kısmında turuncunun üstüne beyaz benekler yer alır. Bu özelliklerin hiçbirisi dişi Hint bülbüllerinde olmaz.

Hint bülbüllerinin ötüşü dinlenerek de cinsiyet ayrımı yapılabilir. Dişi Hint bülbülleri cikleme şeklinde öter. Erkeklerin ötüşü dişilerden farklıdır. Gırtlaktan gelen vıcırdamayı andıran ötüşleri vardır.

Hint Bülbülü Ne Yer?

Hint bülbülü ne yer

Hint bülbülleri doğal yaşamda böcekleri ve bazı bitki tohumlarını tüketerek beslenir. Hobi olarak Hint bülbülü bakılıyorsa doğal yaşama uygun yemler tercih edilmelidir.

Pet ürünü satan yerlerden Hint bülbülleri için üretilmiş olan yemleri alıp kuşunuza verebilirsiniz. Özellikle darıyı çok sevdiklerini söyleyebiliriz.

Sarı, kırmızı ve beyaz darı tercihiniz olabilir. Ayrıca kanarya yemi de verebilirsiniz. Bunun yanında nijer tohumu da en çok sevdikleri yiyecekler arasında yer almaktadır. Hint bülbüllerine tek tip yem vermeniz yeterli besini alamamalarına neden olabilir. Bu yüzden karışım yemleri tercih edin. Buna ek olarak marul gibi yeşillikleri de gerekli olan vitamin ve mineralleri almaları için verebilirsiniz.

Hint Bülbülü Bakımı Nasıl Yapılır?

Hint bülbülü bakımı

Hint bülbülleri kesinlikle küçük kafeslerden hoşlanmaz. Bunun yerine yatay olarak geniş olan kafesler tercih edilmelidir. Tam bir Hint bülbülü tutkunuysanız kuşlarınıza kuşhane olarak bilinen yerlerde bakmanızı tavsiye ederiz. Kuşhaneler kafeslere göre daha geniştir. Özellikle üretim yapmayı düşünen kişiler Hint bülbüllerine kuşhanede bakmalıdır.

Hint bülbülleri diğer kuş türlerine göre daha dayanıklıdır. Bu özelliklerinden dolayı özel bakım gerektirmedikleri söylenebilir. Güneş ışığı alan, aşırı rüzgar almayan yerler bu kuşları sağlıklı bir şekilde beslemek için ideal olan yerlerdir.

Yemlerinin her gün değiştirilmesi ve her gün temiz su verilmesi sağlıklı yaşamaları için önemlidir. Deniz kabuklarını tüketmeyi sevdikleri bilinmektedir. Deniz kabukları ihtiyaçları olan kalsiyumu almalarını sağlar. Güçlü kemik yapısına sahip olmaları için deniz kabuğu gibi kalsiyum oranı yüksek olan gıda takviyeleri de yapılmalıdır.

Ev ortamında bakılmaya uygun kuş türlerindendir. Kanatlarında tutukluk olmaması için kafes dışına salınmaları gerekir. Karınları acıktığı zaman kendiliğinden kafeslerine geri döneceklerdir.

Papağan ya da muhabbet kuşları kadar sıcak kanlı değillerdir. Bu kuşlara oranla daha hırçın olduklarını söyleyebiliriz. Bu özelliklerinden dolayı uzun süre boyunca elde tutulmaları mümkün değildir. Bu özelliklerinden dolayı genelde görselliğinin beğenilmesinden dolayı ev ortamında beslenirler.

Hint bülbülleri kesinlikle yalnızlığı sevmez. Tek olarak bakılan kuşların ömürleri kısadır. Eğer ev ortamında Hint bülbülü beslemeyi düşünüyorsanız bu kuşlara çift olarak bakmanızı tavsiye ederiz.

Hint Bülbülü Üretimi

Hint bülbülü üretimi

Hint bülbülleri, yavru alınması en kolay kuş türlerinden birisidir. Doğala yakın yaşam alanı oluşturulması halinde yıl içerisinde birkaç defa yavru alınabilir.

Hint bülbülleri en verimli dönemlerindeyken 4 ila 5 yumurta yapar. Kuşun yaşı ilerledikte yumurta sayısında yani verimde düşüş olur. Bu kuşların kuluçka süresi 14 gündür. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra yavruların sağlıklı bir şekilde yetişmesi için protein açısından zengin gıdalarla beslenmeleri gerekir.

Yorum yapın