Hipertimezi Nedir? Nasıl Anlaşılır? (Aliço Unutmama Hastalığı)

Hipertimezi, yaşanan olayların ilk günkü tazeliğiyle unutulmadan hafızada kalmasıdır. Yaşanan olaylar önemsiz dahi olsa hipertimezi hastaları her olayı ayrıntılarıyla birlikte hatırlar. Yaşanan olayın üstünden uzun zaman geçmiş olması yaşananların hatırlanmasına engel değildir. Bu yüzden bu hastalığa halk arasında unutmama hastalığı denilmiştir.

Hipertimezi olan bir kişiye 22 gün önce, saat 16.43’de nerde olduğunu sorduğunuzu düşünün. Bu kişi size sadece derede olduğunu söylemeyecektir. O an bulunduğun mekanın detaylarını dahi size söylemesi mümkündür.

Hipertimezi hastaları, bebeklik dönemlerinde yaşadığı şeyleri dahi tüm detaylarıyla hatırlar. Örneğin 3 yaşındayken 22 Nisan tarihinde üstünde hangi elbiselerin olduğunu söylemesi dahi mümkündür.

İnsan unutkan bir varlıktır. Unutmamak her zaman büyük bir lüks olarak görülmüştür. Tabi bu durum her şey için geçerli değildir. Elbette hepimiz önemli şeyleri unutmak istemeyiz. Peki, başınızdan geçen kötü olayları hiç unutmadığınızı düşünebiliyor musunuz?

Annenizin ya da babanızın ölümünün ilk günkü gibi aklınızda olduğunu düşünün. Bu düşünmek bile acı çekmenize neden olacaktır. Bu tür acılardan dolayı hipertimezi hastalığının ciddi derecede ruhu rahatsız eden bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.

Hipertimezi Neden Olur?

Hipertimezi Neden Olur

Beyin çeşitli bölümlerden meydana gelir. Bu bölümlerden birisi de hafıza bölümüdür. İnsanların hafıza bölümü büyüklüğü normalde birbirine yakındır. Hafıza bölümünün normale oranla büyük olması hipertimezi şeklinde tanımlanır. Nörolojik hastalıklar sınıfında yer alan hipertimezi, nadir görülmektedir.

Hipertimezi vakalarında şüphelenilmesi durumunda MR çekilir. Çekilen MR sayesinde hafıza bölümünün büyüklüğü saptanabilir. Normale oranla büyük bir hafıza bölümü söz konusuyla kişinin hipertimezi hastası olduğu söylenebilir.

Hipertimezi söz konusuysa sol ve sağ alın korteksinde, ön singlut kıvrımında, kaudat çekirdek, temporal lob bölümlerinde normale oranla büyüme olur. Bu bölümlerde büyümesi olması kişinin yaşadığı hiçbir şeyi unutamamasına neden olur.

Hipertimezi Nasıl Anlaşılır?

Hipertimezi Nasıl Anlaşılır

Kişi hafızasının aşırı derecede güçlü olup detayları hatırlayabilmesi hipertimezi olarak tanımlanmaktadır. Beyinde hafıza bölümü vardır. Bu bölüm eğer normale oranla daha büyük olursa yaşadıklarınızı uzun zaman geçse de unutmazsınız.

Hipertimezi, nadir görülen nörolojik sorunlar arasında yer alır. Yenile keşfedilen bir rahatsızlıktır. Jill Price adlı kişi yıllar önce yaşadığı olayları detaylarıyla birlikte hatırladığını doktoruna belirtti. Bunun üstüne doktoru hastasını gözlemlemeye başladı. Yapılan gözlemleri sonucunda gerçekten de Jill Perice’nin çok eski olayları bile hatırladığını gözlemledi.

Yapılan tetkikler sonucunda bu kişinin unutmama sorunu olduğuna karar verildi. Çekilen MR sonuçları incelenince bu kişinin beyninde yer alan hafıza bölümünün normale oranla büyük olduğu görüldü. Bu bilimsel araştırma sonucunda yaşanan sağlık sorununa hipertimezi adı verildi.

Bu güne kadar yaşanmış hipertimezi vakalarına baktığımızda 30 kişinin bu sağlık sorunuyla mücadele ettiğini görüyoruz. Bu yüzden kesinlikle nadir bir hastalık olduğu söylenebilir.

Hipertimezi Avantaj ve Dezavantajları

Hipertimezi

Hipertimezi olan kişiler hiçbir şeyi unutmamaktadır. Bu da şüphesiz bu kişilerin eğitimleri boyunca başarılı olmalarını sağlıyor.

Sosyal bilgiler kitabını bir günde okuduğunuzu düşünün. Normalde öğrencinin bir eğitim öğretim dönemi boyunca öğrenmeye çalıştığı şeyleri bir okumayla öğrendiğinizi hayal edin. Sizce de okuduğu kitabın tüm sayfalarını ayrıntılarıyla hatırlayan birisi eğitim yaşamında başarılı olmaz mı?

Hipertimezi olan kişiler sosyal yaşamlarında da başarılıdır. Bayanlar erkeklerin sürekli olarak özel günleri unutmalarından yakınır. Doğum günü, evlilik yıl dönümü derken hayatımızda gerçekten de hatırlanması gereken çok sayıda özel gün olduğunu söyleyebiliriz.

Hipertimezi olan kişiler bu özel günleri asla unutmaz. Bu sayede sosyal çevrelerinde herkes tarafından sevilirler. Bu etkisinden dolayı hipertimezi hastalığının sosyal yaşamda başarılı olmayı sağladığını söylemek mümkündür.

Hipertimezi hastalarında zaman kavramı yoktur. Bu kişiler geçmişte yaşanan olayları il günkü tazeliğiyle hatırladıkları için geçmişi bugün de yaşadıkları söylenebilir.

Hayat tozpembe değildir. Güzel şeyler olduğu gibi hayat bizlere kötü şeyleri de sunabilir. Bu yüzden aslında unutulmak istenen bazı olayların da olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanlara hayattaki en acı olayları sorduğumuzda %93’lük kısmı yakınlarının ölmesi şeklinde cevap verdi. Hipertimezi olan kişiler yakınlarının ölümünü ilk günkü gibi hatırlar. Bu durum her gün uyandıkları zaman aynı acıları tekrardan yaşamalarına neden olur. Bu şüphesiz hipertimezi hastalığının en büyük dezavantajıdır.

Büyük bölümümüz hipertimezi hastalığından bu güne kadar haberdar değildir. Bize bu hastalığı hatırlana kişi, çukur dizisinin sevilen karakteri Aliço oldu. Hatırlayacağınız üzere Aliço yaşadığı şeyleri tüm detaylarına kadar hatırlıyor. Diziyi izlerken böyle bir şeyin olması imkansız diye düşünsek de bunun hipertimezi olduğunu şimdi öğrendiniz.

Yorum yapın