Hipertimezi, kişinin yaşamış olduğu olayları tüm hayat boyunca unutmamasıdır. Hipertimezi hatası olan kişi yaşamış olduğu olayları önemsiz olsa dahi hatırlar. Aradın yıllar geçmesi olanları hatırlamasına engel değildir.

Hipertimezi hastası olan bir kişiye 17 gün önce saat 13.50’de nerede olduğunu sorarsanız tüm detaylarıyla birlikte size nerede olduğu anlatacaktır.

Olayı daha iyi anlamanız için hipertimezi hastalığını yaşayan kişilere örnek vermeye devam etmek istiyorum. Hipertimezi sorunu olan bir kişi bebekten giymiş olduğu elbiseleri, yıllar öncesine ait olan bir tarihte neleri yaptığını, etrafında nelerin olduğunu tüm ayrıntılarla birlikte hatırlar.

Hipertimezi Neden Olur?

Hipertimezi Neden Olur

Hipertimezi hastalığı, beynin hafıza bölümünün normale oranla büyük olmasından dolayı meydana gelir. Bu kısmın büyüklüğü çekilen MR sonrasında rahat bir şekilde anlaşılabilir.

Kişi yaşananları unutamama problemi olduğunu dile getirip nöroloji servislerine başvuracak olursa çekilen MR sonucunda Hipertimezi sendromu kolay bir şekilde tespit edilecektir.

Hipertimezi vakalarında beynin sol sağ alın korteksinde, ön singlut kıvrımında, kaudat çekirdek ve temporal lob bölümlerinde büyüme gözlemlenir. Yaşan bu durum da kişinin unutamama sorunu yaşamasına neden olur.

Hipertimezi Nasıl Anlaşılır?

Hipertimezi Nasıl Anlaşılır

Hipertimezi, tıp dünyasında belleğin aşırı derecede güçlü olması olarak tanımlanır. Beyinde yer alan hafıza kısmı diğer insanlara oranla daha büyük olunca kişi yaşadıklarını asla unutmaz. Bu durum da hipertimezi sendromu adı verilen sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden olur.

Hipertimezi sendromu en nadir görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalığın tanısı da yaklaşık olarak 10 yıl önce konuşmuştur. Jill Price adlı kişi üstünde yapılan gözlemlemeler sonucunda bu kişinin çok eski tarihlerde olan olayları en ince ayrıntısına kadar hatırladığı saptanmıştır. İlgili durum normal olarak karşılanmayınca araştırmalar yapılmış ve bu kişinin beyinde yer alan bellek kısmının normal insanlara oranla daha büyük olduğu saptanmış. Unutmama sorunun bundan kaynaklı olduğu tespit edilince ilgili sağlık problemine hipertimezi adı verilmiştir.

Dünya genelinde yaklaşık olarak 30’a yakın insan hipertimezi sendromuyla mücadele ediyor. Özel bir güç olarak algılansa da insanın bazı şeyleri bir türlü unutmaması emin olun acı verici bir durumdur. En yakınlarının ölmesini sürekli olarak hafızasında yaşaması, acı olaylarının eskimeden ilk günkü gibi kalması bu özel gibi görünen durumun acı verici bir durum haline gelmesine sebep olmaktadır.

Hipertimezi sendromu yaşayan kişiler Google arama motoruna benzetilmektedir. Yaşanmışlıklar ilk günkü tazeliğiyle belleklerinde kaldığı için bir soru sorulduğu zaman aynı Google gibi anınca cevap verebilmektedirler. Her ne kadar özel bir yetenek gibi görünse de sizlere bu bellek sorununun avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Hipertimezi Avantaj ve Dezavantajları

Hipertimezi

Hipertimezi, alınan bilgilerin bir daha asla unutulmamasını sağladığı için bu sendromu yaşayan kişiler eğitim yaşamlarında aşırı derecede başarılı olur. Okul hayatında aldıkları bilgiler ilk günkü tazeliğiyle kaldığı için devlet tarafından ve okul eğitmenleri tarafından müfredatla alakalı sorulan tüm sorulara doğru bir şekilde cevap verebilirler.

Belleğin aşırı derecede güçlü olması sayesinde kişi hayatında olan özel günleri asla unutmaz. Evlilik yıl dönümü, ilkokul arkadaşının doğum gününü ya da 3 yıl sonra 17 Haziranda ödenmesi gereken faturayı hipertimezi sorunu olan kişiler asla unutmaz. Bu da sosyal yaşamda başarılı olmayı sağlar.

Hipertimezi sendromunda bilgiler ilk günkü tazeliğiyle kaldığı için kişi bugünü rahat yaşamaz çünkü büyük ölçüde zaman kavramı yok olur.

Hayatta her zaman güzel şeyler olmamaktadır. Acı şeylerle de karşılaşılması kabul gören bir gerçektir. İnsana bahşedilmiş olan en büyük lütuflardan birisi de unutkan olmasıdır. Yoksa acılar unutulmasaydı yaşam gerçekten de ızdırap verici olurdu. Hipertimezi sendromunda acı olaylar da ilk günkü tazeliğiyle hatırlandığı için kişi tüm yaşamı boyunca ilk günkü acıyı yaşamaya devam eder. Bu da hayatın gerçekten de çekilmez bir hal almasına neden olur.

Hipertimezi sendromu her ne kadar özel bir yetenek olarak görülse de ayrıntılara inildikçe gerçekten de zor bir sağlık problemi olduğu görülüyor. Hafızanın bu acıları kaldıramamasından dolayı hipertimezi sendromu olan kişilerde daha farklı psikolojik sorunlar da görülmektedir. Örneğin şizofreni ve panik atak bu hastalığa sahip olan kişilerde sıklıkla gözlemlenen sağlık problemleridir.

1 Yorum

  1. Bende bu rahatsızlık 16 yaşından beri var. Doktorlara gidiyorum, bişey demiyolar. İnternetten doktorlara sorı soruyorım cevap vermiyolar. Ne yapabilirim.?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here