Home ofis
Home ofis

Home ofis, kişinin ev ortamını hem ev hem de ofis olarak kullanmasıdır. Genellikle frelance çalışan kişiler işlerini resmileştirmek için home ofis çalışma modelini tercih etmektedir. Ofis kira bedellerinden kurtulmak isteyen birçok firma da home ofis çalışma modeline hızlı bir şekilde geçiyor. Sadece önemli konuları görüşmek için çalışanlarıyla toplanda solanlarında görüşüyorlar.

Çalışanların büyük kısmı işveren başlarında olduğu zaman verimli çalışmadığını belirtiyor. Home ofis çalışma modeli çalışanların üstünde olan işveren baskını kaldırmaktadır. Bu da çalışanların işlerinde daha verimli olmasını sağlamaktadır.

Home ofis her yönüyle avantajlarıyla ön plana çıksa da bazı olumsuzlukları da vardır. Örneğin evde yaşayan diğer aile üyeleri işlerinizin aksamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden home ofis kurulumu tüm detaylar değerlendirilerek yapılmalıdır. Aksi takdirde home ofis girişiminiz başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Home Ofis Nedir?

Home ofis nedir
Home ofis nedir

Kişinin yaşadığı yeri hem ev hem de ofis olarak kullanmasına home ofis denir. Ofis kira bedellerinin artması insanların home ofis çalışma şeklini daha çok tercih etmesine neden olmuştur.

Kişinin en rahat ettiği yerlerin başında evi yer alır. Huzurun olduğu yerde verim daha yüksek olur. Home ofis kişinin en çok huzur bulduğu yer olduğu için sadece verimi arttırmak isteyen kişiler bile home ofis çalışma modelini tercih etmektedir.

Günümüze büyük şirketlerin çoğu home ofis çalışma modeline geçmeye uğraşıyor. Home ofis sistemi sayesinde şirketler birçok giderken kurtuluyor. Örneğin elektrik, işçi yemeği gibi masraflar tamamen ortadan kalkıyor. Ayrıca işçiler ev ortamında daha huzurlu olduğu için çalışma verimi de artarak şirkete daha fazla yarar sağlıyor.

Avrupa’da birçok şirket home ofis çalışma modeline geçmiş durumdadır. Özellikle işin büyük kısmını bilgisayardan yürüten personellerin neredeyse tamamı ev ortamında çalışmaktadır. Ülkemizde de şirket masraflarını azaltmak ve maksimum verim elde etmek isteyen şirketler bu çalışma modeline geçmektedir.

Home Ofis Nasıl Kurulur?

Home ofis nasıl kurulur
Home ofis nasıl kurulur

Home ofis, özellikle dijital alanda hizmet veren kişilerin en çok tercih ettiği çalışma stilidir. Evinizin bir odasını ofis haline getirerek kendi kişisel şirketinizi kurabilirsiniz. Şahıs şirketleri home ofis olarak gösterilip yasal yollarla ticari faaliyetlerde bulunmak mümkündür.

Ofis kira bedelinden kurtulmak veya yeni bir işe girişmek için sizler de home ofis kurabilirsiniz. Böyle düşüncesi olan kişilere yardımcı olmak için başarılı home ofis nasıl kurulur maddelerle birlikte ele aldık.

1. Evinizde Ofis Olarak Kullanacağınız Alanı Belirleyin

Bir odayı ofis için ayırıp orada çalışmayı planlamak home ofis kurmak için yeterli değildir. Özellikle evi küçük olan kişiler home ofis için ayıracak bir odaya sahip olmayabilir. Bu yüzden çalışma alanının iyi belirlenmesi gerekmektedir.

Eğer verimli çalışmak için ayrı bir odaya ihtiyacınız varsa ve ekstra bir odanız varsa başka ev tutun. Daha fazla odası olan bir evi kiralamak veriminizin artmasını sağlayacaktır.

2. Konforlu Ofis Malzemeleri Alın

Ofis türünüz home ofis olsa da rahat olmanız sizin için önemli olmalı. Bu yüzden ofis alanınızı belirledikten sonra ilk yapmanız gereken şey konforlu ofis malzemeleri almak olmalıdır.

Masa, sandalye gibi ürünler basit gibi görünse de kişinin performansını aşırı şekilde etkiler. Home ofisinize bu konuda yapacağınız tüm harcamalar size başarı olarak dönecektir. Bu yüzden bunu kesinlik boşa yapılan yatırım olarak görmeyin.

3. Home Ofis Aydınlatmasını Ayarlayın

Ortamın aydınlığı kişinin duygu durumunu etkiler. Örneğin aşırı karanlık ortam kişinin uykusunun gelmesine neden olur. Aynı şekilde ortam ışığının aşırı derecede yüksek olması gözlerde yanmaya neden olur. Bunların tamamı verimi düşüren etkiye sahiptir.

Home ofis ortamında gerekli olan aydınlatma ayarları için kesinlikle bu alanda uzman bir kişiden hizmet alın. Aydınlatmanın doğru ayarlanması işlerinizi kusursuz bir şekilde yapabilmeniz için önemlidir.

4. Home Ofisinize Resmi Kılmak İçin Yasal Süreci Başlatın

Home ofis olan şirketler yasada şahıs şirketi olarak geçmektedir. Şahıs şirketi kurmak için gerekli olan evrakları hazırlayıp gerekli mercilere başvurarak şirketinizin yasal sürecini başlatabilirsiniz.

Yasal süreç için evinize ilgili makamlardan memurlar gelecektir. Gelen memurlara şahıs şirketinizin home ofis modeline göre çalıştığını söylemenizde herhangi bir engel yoktur. Rahatlıkla ev ortamında oluşturduğunuz ofisi şirket çalışma alanı olarak göstermeniz mümkündür.

Yasal süreci başlatma konusunda bilginiz yoksa muhasebecinize danışabilirsiniz. Muhasebeciniz size gerekli olan evraklar ve başvuru yerleri hakkında detaylı bilgi verecektir.

Home Ofis Vergi Avantajları Nelerdir?

Home ofis vergi avantajı
Home ofis vergi avantajı

Home ofis çalışma modeline geçilmesinin en büyük nedenlerinden birisi de vergi avantajının olmasıdır. Normal ofise oranla birçok konuda vergi avantajının olduğunu söylemek mümkündür.

  • Home ofis sahibi olan kişiler daha az stopaj ödemesi yapar.
  • Elektrik ve su faturasının yaklaşık olarak %25’lik bölümü gider olarak gösterilebilir.
  • Home ofis 150 metrekarenin altındaysa, satın alınan konutlarda %18 KDV yerine %1 KDV avantajından faydalanabilirsiniz.

Şahıs şirketleri her zaman kurumsal kimlikli şirketlere oranla vergi açısından daha avantajlıdır. Yaptığınız iş home ofis olarak çalışmaya uygunsa işlerinizi resmileştirmek için sizler de home ofis çalışma modelini tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here