hormonlar

Hormonlar kan yolu ile vücut içerisinde yer alan organlara taşınan, uyarıcı etkisi olan ve bu sayede vücut içerisinde belli başlı değişimlerin olmasını sağlayan organik bileşiklerdir. Hormon görevleri sayesinde metabolizmanın kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Salgılanması dolaşım sisteminde başlayan hormonların kan aracılığıyla vücudun çeşitli yerlerine giderek vücut içerisinde çeşitli değişimlerin meydana gelmesini sağladığı biliniyor. Hormonların etkileşimi üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda etkileşimin hormon reseptör sistemi ve hücre içi protein sentez sistemi şeklinde gerçekleştiği gözlemlenmiştir.

##BU YAZIDA OKUYACAKLARINIZ##
>> Hormonlar nerede nasıl üretilir?
>> Hormonların özellikleri
>> Hormonların görevleri

Hormonlar nerede nasıl üretilir?

Hormonların üretimi incelendiğinde hormonların vücut içerisinde yer alan iç salgı bezleri tarafından üretildiği ve sonrasında kana karıştığı gözlemlenmektedir. Bu nedenden dolayı hormonların birer iç salgı olduğunu söylemek mümkündür. Her ne kadar uyarıcı etkiye sahip olsalar da hormonların vücut açısından düzenleyici yapıya sahip olduklarını ve bu sayede metabolizma faaliyetlerin bütünlüğünü sağlanmasında etkin rol oynadıklarını söylemek mümkündür.

Vücudun dengesi büyük oranda üretilen hormonlar sayesinde sağlanmaktadır. Hormonlar insanların iradesi dışında üretilmektedir. Bu yüzden hormon dengesine hiç kimsenin hiçbir şekilde bireysel olarak müdahalesi söz konusu dahi olamaz. Hormonların fazla üretildiği dönemler büyüme ve gelişmenin olduğu dönemlerdir. Yani ergenlik döneminde vücutta çok sayıda hormonun üretildiğini söyleyebiliriz.

Hipofiz bezi: hormonların üretildiği yerlerden birisi olan hipofiz bezi, beynin alt kısmında yer alan hipotalamusun hemen altında bulunan kemik boşluğunda yer almaktadır. Yaklaşık olarak bir nohut büyüklüğünde olan bu yapı pembe renge sahiptir. Hipofiz bezi hormon konusunda en önemli kısımdır çünkü hormonların üretim kontrolü burada yapılır. Gelişim döneminde büyüme hormonu burada salgılandığı için gelişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önemlidir.

Tiroit Bezi: gırtlağın hemen altında yer alan bu yapıda iki tür hormon üretimi yapılır. Bu hormonlar tiroksin ve kalsitonin hormonlarıdır. Burada üretilen tiroksin hormonu büyüme ve gelişme için önemli olduğu gibi metabolizma hızının ayarlanmasında da görev alır. Kalsitonin hormonuysa kalsiyum ve fosfat miktarının dengede kalmasını sağlar. Bu etkisinden dolayı sağlıklı kemik gelişimi için önemlidir.

Böbrek Üstü Bezi: Bel bölgesinde çift halinde yer alan böbrek üstü bezi aldosteron ve adrenalin hormonlarının salgılandığı kısımdır. Aldesteron vitamin ve mineral dengesini sağlamakla görevliyken adrenalin korku ve heyecan gibi duyguların ortaya çıkmasını sağlar.

Pankreas Bezi: midenin altında yer alan pankreas bezi glukagon ve insülin üretiminden sorumludur. Glukagon karaciğerde depo halinde bulunan şekeri kana dönüştürmektedir. İnsülin ise kan şekeri değerlerinin azalmasını sağlar. İnsülin üretiminde sorun meydana gelirse bu durum şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Eşey Bezleri: erkeklerde erbezleri, kadınlarda ise yumurtalık olarak adlandırılan kısımlardır. Östrojen ve testosteron hormonlarının salgılanmasını sağlayarak cinsiyet özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlarlar. Ergenlik dönemine gelindiği zaman seste değişimlerin olması ya da göğüslerin büyümesi direkt olarak bu hormonlarla alakalıdır.

Hormonların özellikleri

hormonlarHormonlar vücutta köklü değişimlerin olmasına neden olur. Bu yüzden değişimlerin neyden kaynaklandığının saptanabilmesi için hormonların özellikleri bilinmelidir. Hormonlar ile alakalı sürekli araştırmalar yapılıyor olsa da bu hormonların özellikleri tamamen gün yüzüne çıkarılamamıştır.

  • Vücut tarafından istem dışı üretilirler. Dışarıdan hormon üretimine müdahale edilemez ancak hormon takviyesi yılabilir.
  • Hormonlar vücut içerisinde organik moleküller halinde yer alır.
  • Polipeptid özelliğini taşıyan sindirim enzimlerinden oldukça fazla etkilenirler.
  • Vücutta az ya da çok olmaları bir kenara dursun az olmaları durumunda bile aşırı derecede etkilidirler.
  • Çok salgılanması ya da az salgılanması hormon bozukluğuna neden olur.
  • Vücuttaki hormonlar iç salgı bezleri aracılığıyla, sinir hücreleri gibi kısımlarda üretilmektedir.
  • Hormonların bir kısmı sadece bir bölgeyi etkilerken bazılarının vücudun tamamını etkilediği biliniyor.
  • Görevlerini tamamlayan hormonlar çeşitli metabolizma faaliyetleri sonrasında vücuttan uzaklaştırılırlar.

Hormonların görevleri

Hormonların vücut içerisinde önemli olan belli başlı görevleri vardır. Hormonların bu görevleri arasında büyümeye ve gelişmeye yardımcı olmak, yaşanılan stresi dengelemek, enerjinin üretilmesine ve depolanmasına yardımcı olmak ve en önemlisi insanlık neslinin devam edebilmesi adına üreme olayının gerçekleşmesini sağlamak yer almaktadır. Hormonlar vücut içerisinde yer alan özel bezler aracılığıyla salgılanarak kana karıştığı için hormonların görevlerinin olduğu bölgeye kusursuz bir şekilde ulaştırıldığını söyleyebiliriz. Hormon dengesinde meydana gelebilecek en ufacık bir sorun metabolizma faaliyetlerinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu yüzden hormon kaynaklı olarak ortaya çıkan hastalıklar en kötü hastalıklar sınıfında yer alır.

Hormon hastalıkları hormonların gereğinden fazla ya da gereğinden az üretilmesinden dolayı olur. Hormonların fazla salgılanması durumunda bağışıklık sisteminin bu durumdan olumsuz etkilendiği ve vücudun bu nedenden dolayı hastalıklara açık hale geldiği bilinmektedir. Özellikle vücut içerisinde meydana gelen iltihaplanmalar hormon dengesinin bozulmasına ve paralel olarak hormon kaynaklı hastalıkların görülmesine neden olur. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda hormon bozukluklarının meydana gelmesi normalden fazla büyüme ya da büyümeme gibi kusurların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden gelişim çağındaki çocuklarda meydana gelen hormon bozukluklarının en kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması gerekmektedir çünkü hormon kaynaklı hastalıklar telafisi olmayan durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here