Huzura kavuşma

İnsan metabolizması bir denge üstüne kurulmuştur. Dengeyi oluşturan mekanizmalarda küçücük bir uyumsuzluk olması dengenin tamamen bozulmasına neden olur. İnsan psikolojisi de bu şekildedir. Ruh, beden ve zihin dengesi sağlanmazsa derin bir huzursuzluk baş gösterir. Kısacası huzura nasıl kavuşulur sorusuna verilecek cevap ruh, beden ve zihin dengesinin sağlanmasıdır.

Özellikle iş yaşamının tempolu olmasından dolayı insanlar kendine vakit ayıramıyor. Durup kendimizi dinlemeye zaman ayıramadığımız için de ruhsal dengesizlik baş gösterip huzursuzluk ortaya çıkıyor. Size ruh, beden ve zihin dengesi nasıl sağlanır konusunda bilgi vererek huzura kavuşmanıza yardımcı olacağız.

1. Beden Dengesi

Beden dengesi

Hayallerinizi gerçekleştirmek için güçlü ve sağlıklı bir bedene sahip olmanız gerekiyor. Bu yüzden beden dengenizi korumanız gerekmektedir.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmenin temelinde yiyecekler ve içecekler yer alıyor. Aşırı yağlı, katkı maddesi yüksek ve asidik içeriği fazla olan yiyeceklerin ömrü kısalttığı tespit edildi. Beden dengesini sağlayıp ömrü uzatmak için Akdeniz tipi beslenmenin daha uygun olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

İnsanı yok eden şeylerin başında durağanlık yer alıyor. Hayatınız durağanda, örneğin oturarak çalışılan bir meslek içerisindeyseniz kesinlikle hayatınıza sporu dahil edin. Spor yapmak vücudunuzun güçlü kalmasını sağlayacaktır.

Zihin Dengesi

zihin dengesi

Hayata karşı olan kazanma hırsı, zihnin sürekli olarak meşgul olmasına neden oluyor. İnsanı yaşlandıran şey derin düşüncedir. Aslında derin düşünceyle birlikte ortaya çıkan dertlerin insanı yaşlandırıp huzursuzluğa soktuğunu söylemek daha doğru olur.

Zihninizde çok sayıda sorunun yer alması eminiz sizi de rahatsız ediyordur. Bu sorulardan kurtulmak için zihninizi yalınlaştırmanız gerekiyor. Zihni yalınlaştırarak zihin dengesini sağlayabilirsiniz.

Zihni yalınlaştırmak için kullanılan en etkili yöntem meditasyondur. Örneğin yoğa yaparak aklınızdaki negatif sorulardan kurtulabilirsiniz. Bu sayede kalbinizin sesini dinleyip daha mutlu ve daha huzurlu yaşam sürmeniz olasıdır.

3. Ruh Dengesi

Meditasyon

Ruh, insanın görünmeyen ve en gizemli kısmıdır. Duygularımız ruh sayesinde ortaya çıkar. Negatif duyguların ortaya çıkması insanı huzursuzluğa sürükler. Bu yüzden huzura kavuşmak için ruh dengesinin sağlanması önemlidir.

Ruh dengesini sağlamak için sürekli kendinize sorular sorun. Beni ne mutlu eder? Bundan hoşlanıyor muyum? Bunu yaparsan mutlu olur muyum? Bu tarz soruları kendinize yöneltin.

Kendinize sorular sormanız zaman içerisinde kendinizi daha iyi anlamanızı yani tanımanızı sağlayacak. Korkuların üstünden gelmek için bu sorulardan kaçmak tercihiniz olmasın. Korkularınızı üstüne giderek yenmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here