ic anadolu tarım ürünleri

İç Anadolu’da yetişen ürünler ülke tarımına ciddi anlamda katkı sağladığından dolayı sizlere iç Anadolu Bölgesinde yetişen tarım ürünleri nelerdir konusunda bilgi vereceğiz. İç Anadolu Bölgesinde karasal iklim görüldüğünden dolayı bu bölgede sadece karasal iklime uyum sağlamış olan tarım ürünlerinin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu nedenden dolayı İç Anadolu Bölgesinde yetişen tarım ürünleri nelerdir denildiğinde akla ilk olarak tahıllar gelmektedir. İç Anadolu Bölgesinde özellikle buğday, arpa, çavdar ve yulaf yetiştiriciliği ön plana çıkmaktadır.

İç Anadolu bölgesi, ülkemizin en iç kısımda kalan bölgesidir. Sizlerin de bildiğiniz gibi ülkemizde toplamda 7 coğrafi bölge yer almaktadır ve iç Anadolu’da bu coğrafi bölgelerden birisidir. Bu bölge ülkemizin tam orta kısmında yer aldığından dolayı bazı coğrafya bilimcileri ilgili bölgeye orta Anadolu da demektedir. Yüzölçümü olarak ilgili bölgeyi incelediğimizde yaklaşık olarak 150 bin kilometrekare bir alan karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin yaklaşık olarak %21’lik kısmını kaplayan iç Anadolu bölgesi en büyük bölgeler sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. En çok tahıl üretimi yapıldığından dolayı iç Anadolu bölgesine Türkiye’nin tahıl ambarı da denilmektedir. Özellikle bu kavramı coğrafya kitaplarında sıklıkla duyacağınıza emin olabilirsiniz. İç Anadolu Bölgesinde çok sayıda tarım ürünü yetiştiğinden dolayı tüm tarım ürünlerini sizlere ayrı başlıklar altında anlatmaya çalışacağız.

Tahıllar: Buğday, arpa ve yulaf başta Konya ovası olmak üzere bölgenin neredeyse tamamında üretilen tahıl ürünleridir. Tahıl üretimine şehirsel bazda bakıldığında Konya ovası ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca Ankara, Kayseri ve Yozgat gibi illerde de yoğun bir şekilde tahıl üretimi yapılmaktadır.

Baklagiller: Mercimek, fasulye, nohut gibi ürünler baklagiller sınıfında yer alan tarımsal ürünlerdir. İç Anadolu bölgesi baklagil üretiminde bölgeler sıralamasında baş sırada yer alır. Konya ve Yozgat ileri baklagil üretiminin en yoğun şekilde gerçekleştiği şehirlerdir.

Patates: Bölgede yer alan Niğde ve Nevşehir illerinde yoğun bir şekilde patates üretimi gerçekleştirilir. İlgili şehirlerde yer alan volkanik araziler patates yetiştiriciliğine elverişli bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır. Arazinin bu özelliklerinden dolayı dünyanın en kaliteli patateslerinin iç Anadolu Bölgesinde yetiştirildiği bilinenler arasında yer alıyor.
ic anadolu tarım ürünleri
Şeker pancarı: Ülkemizde şeker üretimine kota getirilmesinden dolayı eskisine oranla önemi azalmış olsa da iç Anadolu bölgesinde şeker pancarı ekimine olanca hızla devam edilmektedir. Özellikle Eskişehir, Aksaray ve Konya illerinin büyük bölümünde çiftçilerin tarımsal arazileri şeker pancarı ekmek adına kullandıkları bilinenler arasında yer almaktadır. Ülkemizdeki şeker üretimine uygulanan kotanın kaldırılması durumunda şeker pancarının en önemli endüstriyel ürünlerden birisi haline gelmesi beklenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here