idrar rengi anlamı

İdrar rengi nasıl olmalı konusu birçok hastalığın idrar rengine bakılarak da teşhis ediliyor olmasından dolayı hastalık şüphesi içerisinde olanların merak ettikleri arasında yer alıyor. Vücutta herhangi bir problemin olması durumunda bu problem ilk önce idrara yansımakta ve idrar rengini değiştirmektedir. İdrar rengi anlamları üzerinde durulmasının temel sebebi birçok hastalığın değişen idrar rengi sayesinde erken dönemde teşhis ediliyor olmasıdır. Bu sayede ölümcül olarak kabul edilen bir çok hastalık erken dönemlerde teşhis edildiğinden dolayı kolay bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. İdrarın renginde ve kokusunda normale oranla değişikliklerin olması metabolizma faaliyetlerinde değişimin olduğunu gösterir. Bizlere hastalıklar konusunda ön bilgi verdiğinden dolayı idrarda meydana gelen renk ve koku değişiklikleri önemsenmelidir.

Böbrekler canlı vücudunda yer alan kanın temizlenmesini sağlayan organdır. Kan içerisinde yer alan vitaminler gibi birçok önemli madde böbrekler aracılığıyla kan içerisine aktarılmaktadır. Bu işlem sırasında üre, ürik asit, kreatinin, hormon gibi maddeler atık olarak böbreklere geçer ve idrar yoluyla dışarı atılır. İdrar içerisinde yer alan üre, ürik asit, kreatinin, hormon gibi maddeler test edilerek herhangi bir haslığın olup olmadığı teşhis edilebilir. Ayrıca bahsi geçen maddeler idrara karıştıkları zaman idrarın renginin ve kokusunun değişmesine neden olabilir. Bu sayede idrar renginde meydana gelen bariz değişimler birçok hastalığın habercisi olarak kabul edilmektedir. İdrar, tıbben böbrekler tarafından salgılanan vücudun idrara çıkma veya miksiyon adı verilen ve üretra yoluyla atılan bir sıvı yan ürünü olarak tanımlanır. İdrar yapmak, vücudun kandaki istenmeyen veya gereksiz maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. İnsan idrarıyla birlikte insan dışkısı, insan atıkları veya insan dışkısı olarak tanımlanır.

İdrar rengi anlamları

Mavi veya yeşil idrar: tüketilen yiyeceklerde yer alan gıda boyları genellikle mavi ya da yeşil idrarın ortaya çıkmasına neden olur. Mesane ve böbreklerle alakalı sorunların tespit edilmesi için yapılan testler sırasında hastaya bazı maddeler verilmektedir. Verilen bu maddeler de mavi ve yeşil idrarın görülmesine neden olur. Kullanılan bazı ilaçların da idrarın bu renklere gelmesine neden olduğu biliniyor. Kalıtsal bir sorun olan “mavi bebek bezi sendromu” da idrarın mavi renkte olmasına neden olan bir faktördür.

Kırmızı veya pembe idrar: idrarın kırmızı renkte gelmesi ilk olarak akla idrarın içerisinde kan olduğunu getirir ve bu durum da panik yapmamıza neden olur ancak her kırmızı veya pembe renkteki idrar bizlere kötü şeyleri ifade etmez. İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar, prostat büyümesi, idrar yolunda oluşan iyi ve kötü huylu tümörler, böbrek ve mesane taşları ve böbrek kistleri nedeniyle idrar kan karışır ve idrar rengi kırmızıya döner. Kırmızı renge sahip olan bazı besin türleri de idrar renginin kırmızı veya pembe renkte olmasına neden olur. Pancar, böğürtlen gibi gıdalar idrarın renginin değişmesine neden olur. Antibiyotik ilaçlar da idrar renginin kırmızılaşmasına neden olan bir faktördür.

Turuncu idrar: halk arasında portakal rengi idrar olarak tanımlanan bu idrar; karaciğerde ve safra kesesinde çeşitli problemlerin meydana gelmesinden dolayı ortaya çıkar. Turuncu renkte idrar meydana geldiği zaman idrarın kıvamında ciddi bir yoğunlaşma olur. Özellikle vücutta meydana gelen dehidrasyonlar bu renkte idrarın oluşmasına neden olabiliyor. İdrar yolu hastalıklarını tedavi ederken kullanılan fenazopiridin de idrar renginin turuncu olmasına neden olur.

Koyu sarı idrar: kişi yeterli oranda su içmediği zaman idrarın rengi koyu sarı renk olur. Vücuda alınan su metabolizma faaliyetlerinde kullanılır. Yeterli oranda su alınmadığı zaman metabolizma faaliyetlerinde çeşitli sorunlar oluşur. İdrarınızın rengi koyu sarı renk olduysa ve aşırı derecede konsantre hale geldiyse, sorunu ortadan kaldırmak için yeterli oranda su için.

Kahverengi: kullanılan antibiyotik ilaçlar, kaslarda meydana gelen hasarlar, böbreklerde meydana gelen sorunlar idrar renginin kahverengi olmasına neden olabilir. Karaciğer, böbrek rahatsızlıklarına ek olarak idrar yolu enfeksiyonları da idrar renginin kahverengi olmasında etkilidir. Ayrıca zaman zaman tüketilen besinler de idrar renginin farklılaşarak kahverengi olmasına neden olur.

Beyaz idrar: idrar renginin adeta su gibi berrak renkte olması durumudur. İdrarınızın rengin beyaz renge döndüyse bu durum aşırı derecede su içtiğinizi gösterir. İhtiyaçtan fazla su içildiğinde görülen bu durum uzmanlar tarafından kötü bir durum olarak nitelendirilmez.

Mor idrar: en nadir görülen idrar renklerinden birisi olan mor idrar; mor idrar torbası sendromundan dolayı meydana gelir. Uzmanlar genellikle antibiyotik tedavisi gören hastalarda tedavi sonrasında bu durumun meydana geldiğini belirtiyor. Eğer antibiyotik tedavisi aldıysanız ve idrarınız mor renkte olduysa doktorunuza durumu bildirmenizde fayda var.

Siyah idrar: idrar renginin siyah olmasında tüketilen yiyeceklerin etkisi çoktur. Bakla, aloe vera, armut, şeftali, ravent sebzesi gibi besinler idrar renginin siyah olmasına neden olabilir. Ayrıca tüketilen betadline, anti malarialler, sinameki gibi kimyasallar da idrar renginin siyah olmasına neden olur.

idrar rengi anlamları

İdrar kokusu anlamları

Tüketilen gıdalar idrar kokusunun değişmesinde etkilidir. Ayrıca bazı hastalıklar idrar kokusunda değişim yaparak bir belirti de gösterebilmektedir. Bu yüzden idrar kokusu anlamları hastalıkların erken teşhis edilmesinde önemli bir faktördür. Safran, alkol, kahve, ton balığı ve soğan gibi gıdalar tüketildikleri zaman sahip oldukları kokuyu idrara da taşırlar ve idrar kokusunun değişmesine neden olurlar. Ayrıca baharatlar böbreklerden tam olarak süzülemeyip idrara geçiş yaparak idrar kokusunun değişmesine neden olabilirler.

Kötü kokulu idrar: idrarda kötü kokusu olması bakterilere bağlı oluşabilmektedir. Özellikle idrar yolunda meydana gelen enfeksiyonlar idrar kokusunun kötüleşmesine neden olur. Ayrıca karaciğer hastalıkları da idrar kokusunun kötü olmasına neden olur.

Tatlı kokulu idrar: şeker hastalığının veya nadir gözlemlenen bir metabolizma hastalığının işareti olarak kabul edilebilir. Şeker hastasıysanız ve idrarınız tatlı gibi kokuyorsa bu durum kan şekeri oranınızın yükseldiğini ifade eder.

NOT: İdrarınızın rengi, kokusu veya yoğunlu ile ilgili en ufak endişeleriniz varsa, doktorunuzdan idrar tahlilini yapmalarını isteyin. İdrarda kan olduğunu düşünüyorsanız veya koyu kahverengi idrar ve soluk renkli idrarınız varsa ve deri ve gözlerinize sarımtırak bir renk meydana geldiyse uzman bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır. İdrar renginiz değiştiğinden dolayı hemen paniğe kapılmayın. Çoğu zaman çok basit nedenlerden dolayı bile idrar rengi değişime uğramaktadır. Herhangi bir hastalıktan şüpheleniyorsanız ve idrar renginiz de değiştiyse hastalık tanısının konulması adına idrar testi yaptırmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here