iğne fobisi nedir iğne korkusunu yenmenin yolları
iğne fobisi nedir iğne korkusunu yenmenin yolları

Bazı kişilerin iğne olmaya karşı istem dışı oluşan bir korkusu vardır. Bu durum bir psikolojik rahatsızlık olup iğne fobisi olarak isimlendirilmektedir. İğne fobisinden kurtulmak birçok psikolojik soruna göre zor olabiliyor. Bu durum insanın korkularını yenmekte zorlanmasından dolayı meydana gelmektedir. Geliştirilen iğne fobisini yenmenin yolları sayesinde bu fobiyle baş etmek eskisine oranla daha kolay hale gelmiştir.

İğne fobisinin genelde çocuklarda görüldüğüne dair genel bir izlenim olsa da iğne fobisi olan ileri yaşta çok sayıda birey vardır. Kişi iğne olmaktan korktuğu için hastalanınca iğne olması gerektiği durumlarda iğnesini yaptırmayabilir. Bu durum da kişinin genel sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

İğne Fobisi Nedir?

Kişinin herhangi bir nesneye ya da olaya karşı korku beslemesi ve bu korkunun hayatını olumsuz etkilemesi durumuna fobi denir. Tıp dünyasında tripanafobisi şeklinde isimlendirilen iğne fobisi, kişinin iğne ve enjektöre karşı aşırı derecede duyarlı olması ve bunlara karşı korku beslemesidir.

İğne fobisi olan kişiler aşırı derecede gerekli olmadıkça iğne olmaktan uzak durur. Bu durum da hastalıklarla mücadeleyi ciddi anlamda olumsuz etkiler.

İğne fobisi ilk etapta masum bir korku olarak görülebilir ve durumun tedavisi ötelenebilir. Aslında psikoloji uzmanları iğne fobisinin mücadele edilmesi zor bir fobi olduğunu ve bu yüzden vakit kaybetmeden tedavisinin yapılması gerektiğini belirtiyor.

İğne Fobisi Neden Olur

iğne fobisi

İğne fobisi olan kişiler üstünde yapılan araştırmalar sonucunda iğne fobisinin belirli bir dönemde yaşanan psikolojik travmalardan ortaya çıktığı tespit edildi. Ayrıca kişinin sahip olduğu psikolojik takıntılar da iğne fobisinin yaşanmasında aşırı derecede etkilidir.

İğne fobisi olanların büyük kısmı bu fobilerinin ilkokul çağındayken yapılan aşılardan dolayı ortaya çıktığını belirtiyor. Bilinç yerine oturmuşken aşıyla yani iğne ve enjektörler tanıştığımız ilk yıllar ilkokul sıralardır. Çocuklar arasında iğneye dair anlatılan efsaneler kişinin içerisine yerleşip derin bir koku oluşmasına neden olur. Bu bir takıntı haline gelir ve kişi iğne fobisi ile yüzleşmek zorunda kalır.

İğne Fobisi Belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi iğne fobisi hastalığında da çeşitli belirtiler bulunmaktadır. İğne fobisi olan kişiler öncelikli olarak bunun psikolojik bir hastalık olduğunu kabul etmelidir. Bu hastalıkla mücadele konusunda, başarıya ulaşmak için önemlidir.

  • İğneyle karşılaşıldığı zaman kişinin titremeye başlaması ve iğneden aşırı derecede korkması,
  • İğne görüldüğü zaman kalp ritminde değişim olması ve kalp çarpıntısı meydana gelmesi,
  • Enjektör göründe mide bulantısı, baş dönmesi hatta bayılmaların olması iğne fobisi belirtileri arasında yer almaktadır.

İğne Korkusunu Yenmenin Yolları

İğne fobisinden kurtulmak isteyen kişinin öncelikli olarak bu fobisini yenmek istemesi gerekmektedir. İğne fobisinin hayatını olumsuz etkilediğini kabullenerek biran önce bu sorundan kurtulmasının gerekli olduğuna inanmalıdır.

Bu sorun psikolojik bir problem olduğu için mücadeleye ilk olarak beyinde başlanmalıdır. Bu iğne fobisinden kurtulmanın yolları arasındaki en önemli faktördür. Hastalıkla bireysel olarak mücadele etmek mümkün değildir. Bu yüzden kesinlikle psikolojik yardım alınmalıdır. Uzmanlar genellikle iğne olma esnasında kişinin başka şeylere odaklanmasını tavsiye ediyor. İğne esnasında televizyon izlemek ya da kitap okumak dikkatinizin başka yöne çekilmesini sağlayacaktır. Bu sayede iğneyi unutup iğne fobisini yenebilirsiniz.

Bazı kişiler ne yaparsa yapsın bir türlü aklından iğne fobisini çıkaramıyoruz. Bu tip durumlarda başka bir şeye odaklanamadığı için genellikle hipnoz yöntemi tercih ediliyor. Kişiye iğne olması esnasında hipnoz yapılarak iğne korkusunu yenmesi sağlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here