ıhlamurun cilde faydaları nelerdir

Kokusuyla insanı büyüleyen ıhlamur bitkisinin cilde faydaları bir hayli fazladır. Sarı ve beyaz renkte çiçeklere sahip olan ıhlamur, genellikle soğuk algınlığı problemi yaşadığımız zaman çay şeklinde tükettiğimiz bit bitki olsa da ıhlamurun cilde faydaları hafife alınmayacak kadar fazladır.

Ihlamurgiller familyasının bir üyesi olan bu bitki, ıhlamur ağacında yetişmektedir. Ilıman iklime has olan ıhlamur, hoş kokusu nedeniyle herkesin ektiği bir ağaçtır. Kimisi çiçeklerinin güzel olması kimisi ise kokusunun güzel olmasından dolayı ıhlamur ağacını ekmeyi tercih etse de sağlığa olan faydalarıyla da ön plana çıkmayı başarmaktadır. Ihlamur bazı kanser türlerini önleme, vücudu yatıştırma, düşük kan basıncını dengeleme ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi çeşitli sağlık etkilerine sahiptir.

Ihlamurun cilde faydaları

ıhlamurun cilde faydaları

 • Cilt dış etkiler ile gün içerisinde sürekli temas halindedir ve bu durum cilt üzerinde toksinlerin birikmesine neden olur. Ihlamur çayı vücutta yer alan toksinlerin terleme yoluyla vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayarak cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bir pamuğun üzerine ıhlamur çayı dökülüp cilt bununla temizlenecek olursa cildin üzerindeki kirler gider. Ayrıca ciltteki siyah noktaların yok olmasını sağlayan ıhlamur bu özelliğiyle cildin rahat bir şekilde nefes almasını sağlar.
 • Göz bölgesinde oluşan şişkinlikler olduğumuzdan daha yaşlı görünmemize neden olur. Bir pamuğun üzerine ıhlamur çayı döküp bununla gözünüzün etrafına masaj yaparsanız göz çevresindeki şişkinlikler yok olur.
 • Ihlamur cilde sürüldüğü zaman cilt hücrelerinin aktif hale gelmesini sağlar. Hücreler daha hızlı ir şekilde yenileneceği için yaşlılık belirtileri ortadan kalkar ve kişi gençlik kazanır. Bu etkisinden dolayı ıhlamurun cilde faydaları arasında cildi rahatlatması da yer almaktadır.
 • Nem cildin besin kaynağıdır. Ciltte yeterli oranda nem olmazsa bu durum yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına ve cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Cildinizde kırışıklıklar varsa ve buna ek olarak sarkmalar oluştuysa, ıhlamuru cildinize sürerek cildinizin elastikiyet kazanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Birçok kişi yaz mevsiminde çillerinin aşırı derecede artmasından yakınır. Ihlamurla cilde her gün masaj yapılırsa çiller ve diğer cilt lekeleri solarak yok olmaya başlar. Cildinizdeki lekelerden dolayı kötü göründüğünüzü düşünüyorsanız kesinlikle ıhlamuru cildinizde deneyin.

Ihlamurun ilginç faydaları

ıhlamur

Ihlamurun cilde faydaları hakkında bilgi versek de ıhlamurun genel sağlığa olan çok sayıda faydası da bulunmaktadır. Ihlamur kanser hastalığını önleme konusunda etkili olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendirerek kişinin hastalıklara karşı daha direnli hale gelmesini sağlar. Ihlamurun ne kadar da önemli bir bitki olduğunu anlamak için ıhlamurun faydalarına göz atalım.

 1. Ruhsal sorunlar: ıhlamur sakinleştirici özelliği olan bir bitkidir. Ihlamur çay şeklinde tüketildiği zaman zihinsel stres ve kaygıyı azaltıcı etki gösterir. Eğer kronik stres probleminiz varsa, ruh halinizi ıhlamur çayı sayesinde normal hale getirebilirsiniz. Hormon üretiminde az çok etkisi olan bu say daha kaygısız bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır.
 2. Serbest radikaller: ıhlamur antioksidan özeliği olan bir bitkidir. Bu özelliği sayesince serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan ıhlamur, ayrıca cilt üzerinde yer alan diğer zararlı maddeleri de vücuttan uzaklaştırır. Çeşitli kronik hastalıkların ortadan kalkmasına yardımcı olan ıhlamur, genel sağlığımızın iyileşmesini sağlar.
 3. Soğuk algınlığı ve grip: kış mevsiminde en çok karşılaşılan hastalıkların başında soğuk algınlığı ve grip yer alır. Kişiyi terlemeye teşvik ederek ateşinin düşmesini sağlayan ıhlamur, ayrıca boğazı yumuşatarak öksürme nedeniyle meydana gelen tahriş oranını azaltmaktadır. Soğuk algınlığı nedeniyle solunum yolunda meydana gelen tıkanmalar soluk alıp vermenizi zorluyorsa bu sorunu ıhlamur ile aşabilirsiniz.
 4. İltihap: solunum yolunda yer alan iltihapların yok olmasını sağlayan ıhlamur, kanda yer alan iltihapların da yok olmasını sağlar. Kan damarlarınızda iltihaplanma söz konusuysa tedavinizi desteklemek için ıhlamurdan yararlanabilirsiniz. Bu iltihaplanma eğer şiddetli baş ağrıları yaşamanıza neden oluyorsa, ıhlamur bu ağrıların kısa süre içerisinde yok olmasını sağlayacaktır.
 5. Hazımsızlık: ıhlamur, sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar. Mide rahatsızlığı, şişkinlik, kabızlık ya da kramp gibi sıkıntıları çekiyorsanız bir fincan ıhlamur çayı içmeniz rahatlamanızı sağlayacaktır. Ihlamur içeriğindeki maddeler sayesinde sindirim sistemini uyarır ve bu sistemde yer alan tüm doku ve organların daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.
 6. Kanser: yukarıda da belirttiğimiz gibi ıhlamur antioksidan özelliği olan bir bitkidir ve bu özelliği sayesinde çeşitli kanser türleriyle mücadele eder. Kanser hücrelerinde meydana gelen mutasyon kanserin hızlı bir şekilde yayılmasına neden olmaktadır. Ihlamur bu mutasyonu engelleyerek kanserin yayılmasını büyük ölçüde durdurur.

Ihlamur çiçekleri nedeniyle bazı kişilerde alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden ıhlamur tüketmeden önce doktora danışılmasında fayda vardır. Uzmanlar günde 3 bardaktan fazla ıhlamur içmenin zararlı olabileceğini belirtmektedir. Bu yüzden sizler de ıhlamur tüketimine kesinlikle sınırlama getirin. Özellikle kalp rahatsızlığı olup çeşitli ilaçlar tüketen kişiler kesinlikle ıhlamurdan uzak durmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here