ikinci el araba

İkinci el oto alırken dikkat edilmesi gerekenler ikinci el araç piyasasının sıfır otomobil piyasasına oranda daha fazla rağbet görmesinden dolayı merak ediliyor. Özellikle ekonomik durumu bir aracın sıfırını almaya yetmeyen birçok kişi otomobil almak adına ikinci el araba piyasasına yönelmektedir. Ayrıca sıfır alının bir aracın alındığı gün %15 civarında değer kaybetmesi birçok yatırımcının sıfır araç almak yerine ikinci el araç almaya yöneltmiş durumda. Her piyasanın kurdu olduğu gibi bu piyasanın da çok sayıda kurdu bulunmaktadır. Hataya düşmemek ve zarar etmemek adına 2. El otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gelin öğrenelim.

Araba arabadır diyerek ikinci el piyasasından otomobil almaya kalkan birçok kişi hataya düşmekte ve sonrasında sıkıntıya uğramaktadır. Bu nedenden dolayı öncelikle çevrenizde otomobilden anlayan kişiler varsa ikinci el araç alırken bu kişileri yanınızda götürün ve fikirlerini alın. Tecrübeli kişilerden destek almanız hataya düşme olasılığınızı düşürecektir.

Otomobil almaya karar verdiyseniz öncelikle hangi modele ve hangi markaya yöneleceğinize karar vermelisiniz. Marka belirlemesi yaparken özellikle yedek parçaların fiyatlarına göz atmanızda fayda var. İkinci el arabaların arıza yapma olasılıkları yüksektir. Bir arıza ile karşılaştığınız zaman yüklü ödemeler yapmak istemiyorsanız yedek parçası düşük olan markalara yönelmenizde fayda var. Benim içim yedek parça fiyatı önemli değil diyorsanız marka belirlemesi yaparken hangi modelin daha konforlu olduğuna ve işinize hangisinin daha çok yaracağına karar verin. Aldığınız araç işinize yaramadıktan sonra bu aracı almanızın bir anlamı yoktur. Birçok kişi sadece kaportanın güzel olmasına dikkat ettiğinden dolayı bu tarz hatalara düşmektedir.

Niyetiniz ekonomi yapmaksa yakıt tüketimine ve ek aksam donanımına dikkat etmelisiniz. Far lambaları gibi ek donanımlar en çok bozulan kısımlardır. Aldığınız aracın ek donanımlarının orijinal şekilde kalıp kalmadığını ve arızalı olup olmadıklarına dikkat edin. Yakıttan tasarruf etmek istiyorsanız öncelikle hangi yakıt türünün sizler için ekonomik olduğunu belirleyin. Benzinli mi, dizel mi yoksa gazlı mı araba almanız gerektiğini bu doğrultuda belirleyebilirsiniz. LPG’li yani gazlı araçlar da çekiş sorunu yaşandığı bilinmektedir. Arabanızı kullanacağınız bölge aşırı derecede yokuşlu olan bir bölge ise gazlı araçlar yerine dizel ya da benzinli araçlara yönelmenizde fayda var. Aksi takdirde yokuş çıkarken yolda kalmanız ya da motoru aşırı derecede yormanız muhtemeldir.
ikinci el arabaİkinci el piyasasının kalbinin attığı yer şüphesiz internet alemidir. İnternet üzerinde araştırma yaparak uygu fiyata otomobil bulmanız muhtemeldir. Sadece yaşadığınız şehirde yer alan araba pazarına giderek fiyat kıyaslaması yapmadan araç almanız ciddi derecede zarar uğramanıza neden olabilir. Bu yüzden otomobil alırken internetin nimetlerinden faydalanın. Ayrıca hangi aracın ne tür arızalar verdiği hakkında internet ortamında çok sayıda bilgi bulunmaktadır. Almak istediğiniz modeli belirlediyseniz internet üzerinden ilgili modelin ne gibi sıkıntılar doğurduğu, hangi arızaları sıklıkla verdiği hakkında da araştırma yapmanızda fayda var.

Alacağınız arabayı bulduysanız satıcı ile temasa geçip aracı görmek istediğinizi belirtin. Satıcı aracın özellikle hakkında yalan söyleyebilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak bir sözleşme kağıdı hazırlayın ve aracın özelliklerini bu sözleşmeye ekleyin. Yarın bugün satıcının söylemiş olduklarında herhangi bir eksik olması durumunda yasal olarak haklarınızı arayabilirsiniz. Eğer bu tarz bir sözleşme yapmazsanız ilerleyen günlerde satıcıya bu özellikle arabada yok dediğiniz zaman satıcı olan kişi bana ne kardeşim gözün kulağın vardı alırken kontrol etseydin diyerek olaydan sıyrılabilir. Kanun önünde her zaman evrak konuşur bu yüzden her işinizi evrak ile halletmenizde fayda var. İkinci el piyasası uzmanları araç alacak olan kişilerin satıcı ile sıcak temasa girmemelerini tavsiye etmektedir. Oluşan bir samimiyet karşı tarafa güvenmenize ve hataya düşmenize neden olabilmektedir. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamanızda fayda var.

Aracın sadece kaportasına bakarak bu araç benim olmalı hissine kapılmayın. Kaportası sıfır araçlar kadar sağlam olup ciddi motor sıkıntıları olan birçok aracın olduğu bilinmektedir. Bu yüzden aracı almadan önce kesinlikle motordan anlayan bir ustaya aracı gösterin. Herhangi bir sıkıntısının olup olmadığını sorun. Aracın sıkıntıları varsa bunu ortadan kaldırmanın kaç paraya olacağını sormayı da kesinlikle ihmal etmeyin. Uzmanlar kaza yapmış olan araçlardan uzak durulmasını tavsiye etmektedir. Bu yüzden otomobil alırken mutlaka hasar kaydının olup olmadığını sorgulatın. Yapılan bazı kazalar resmiyete dökülmediğinden dolayı hasar kaydında ilgili sorunlar çıkmamaktadır. Bu yüzden alanında uzman olan bir kişiye alacağınız aracı göstermenizde fayda var. Uzman kişiler bir bakışta aracın kaza yapıp yapmadığını anlayacaklardır.

Aracı iyi bir şekilde analiz ettikten sonra herhangi bir kusur bulamadıysanız ve araç aklınıza yattıysa satıcı ile pazarlık yapmaya oturabilirsini. İkinci el araçlarda illaki bazı sıkıntılar olacaktır. Bu sıkıntıları pazarlık esnasında belirterek fiyatı düşürmeye çalışabilirsiniz. Dinimiz gereğince pazarlık yapılması sünnettir. Siz elinizden geldiğince pazarlığınızı sıkı tutup söylenen yani istenilen rakamın altına inmeye çalışın. Fiyatta anlaşmanız durumunda aracı üzerinize almak ve ödeme yapmak adına notere gidin. Kesinlikle parayı verdikten sonra nasıl olsa otomobili üzerime alın demeyin. Noter işlemleri sırasında noter memuru önünde ödemenizi araç üzerinize geçirilirken yapın. Bu sayede iyilikten maraz doğar sözünün neden olacağı olumsuz şeylerin üstesinden gelebilirsiniz.

Otomobili alma işlemi tamamlandıktan sonra vakit geçirmeden kasko işlemlerinizi başlatın. Hatta arabayı başka şehirden aldıysanız kaskonuzu yapmada dönüş yoluna çıkmamanızda dahi fayda var. Türk insanında var olan nasıl olsa bir şey olmaz psikolojisi birçok kişinin mağdur olmasına neden olmaktadır. Her malın ikinci elini alırken tedbirli olmakta fayda var. Bu yüzden her daim tedbiri elden bırakmamanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here