iletişim

İletişim, insanlar arasında bilgilerin, düşüncelerin ve duyguların etkin bir şekilde aktarılmasıdır. İletişim konusunda insanların yeterli bilgiye sahip olmaması iletişim zorlaşmasına neden olmaktadır. Kendimizi ifade edebilmemiz için iletişim kurma yolları birer eziyet olmamalıdır. Bu tip durumlarda iletişimi geliştirme yöntemleri kullanılarak iletişimin gücü arttırılabilir.İletişim becerilerinin geliştirilmesi kurulan iletişimin kaliteli olmasını sağlayacaktır.

Uzmanlar iletişimi hayat kadar önemli görür. Bu nedenden dolayı iletişimin geliştirilmesi adına çalışmalar yapar. İletişimi geliştirme yöntemleri nelerdir diye baktığımızda uzmanların birçok yöntemi geliştirdiğini görüyoruz. Sizlerde bu yöntemleri kullanarak kişiler arası iletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

İletişimi geliştirme yöntemleri sayesinde insanlar iletişim kapasitelerini geliştirerek daha aktif bir şekilde iletişim kurabilirler. İletişim bireylerin kimlikleri olarak görülmektedir. Sağlıklı iletişim kurabilen kişiler toplum nezdinde saygın kişilerdir.

Bu nedenden dolayı toplumda saygınlık kazanmak isteyen kişilerin büyük bölümü sağlıklı iletişim kurabilmek adına mücadele etmektedir. Sağlıklı iletişimin nasıl kurulacağı konusunda bilginiz yoksa gelin sağlıklı iletişim nasıl kurulur öğrenelim.

İletişimin Gücü Nedir?

iletişimin gücü nedir

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği etkin bir şekilde iletişim kurabilmesidir. Hepimiz duyguları olan canlılarınız. Duygu durumumuzu sadece belirli hareketleri yaparak ya da belirli sesleri çıkararak anlatmamız mümkün değildir. Kendimizi iyi bir şekilde ifade edebilmemiz için iletişimimizin güçlü olması gerekmektedir.

Dünya genelinde en başarılı insanlar listesinde bulunanları gözlemleyin. Bu kişileri gözlemlediğinizde dikkatinizi çekecek ilk şey iletişimlerinin güçlü olması olacaktır. Bu bağlamda iletişimin gücü kişiyi başarıya ulaştırmada etkilidir diyebiliriz. Bir insanın iletişimi ne kadar güçlüyse hayattaki başarısı da o denli güçlü olacaktır.

Ayaklarınızın üstünde dik bir şekilde durmak için iletişiminizi geliştirin. Bu konuda sizlere iletişimi geliştirme yöntemleri yardımcı olacaktır.

İletişimi Nasıl Geliştirebiliriz?

iletişimi nasıl geliştirebiliriz

Hepimizin iletişimimizin iyi olduğunu düşünsek de illa eksik kaldığımız kısımlar vardır. Özellikle kendimizi iletişim konusunda eksik gördüğümüz şeylere yönelerek iletişimimizin daha kısa süre içerisinde gelişmesini sağlamamız mümkündür.

İnsan psikolojisi ele alınarak iletişimi geliştiren bazı yöntemler bulunmuştur. Şimdi maddeler halinde o yöntemleri ele alıp sizi ve kendimizi iletişime daha açık hale getirmeye çalışacağız.

1. Doğru Sözcükleri Seçmeye Özen Gösterin

İletişim esnasında seçilen sözcükler, kullanılan minikler ve diyalog şekilleri iletişimin aktif bir şekilde geçmesi açısından aşırı derecede önemlidir. Bu yüzden insanlar etkili iletişim kurabilmek adına mimiklerine, beden hareketlerine, seçtikleri sözcüklere ve diyalog şekillerine özen göstermelidir.

İletişim sırasında kullandığınız sözcükler karşınızdaki kişinin anlayabileceği düzeyde olmalıdır. Karşınızdaki kişinin kelime dağarcığında yer almayan sözcükleri konuşmalarınızda kullanmayın. Kullanmanız halinde iletişim kesintiye uğrayacaktır.

2. İletişim Sırasında Pozitif Ruh Haline Bürünün

İletişim esnasında sahip olduğunuz ruh hali iletişim sağlığı açısından aşırı derecede önemlidir. Yapılan gözlemlemeler sonucunda kötü ruh halinde olan kişilerin sağlıklı bir iletişim kuramadıkları tespit edilmiştir.

Öncelikli olarak sağlıklı bir iletişim kurabilmek için ruh halinizi pozitif yönde geliştirmeye özen gösterin. Moraliniz ne kadar bozuk olsa da karşınızdaki kişilere bu durumu yansıtmayarak iletişiminizi geliştirebilirsiniz.

3. Karşınızdaki Kişiyi Dinlemeyi Öğrenin

Her ne olursa olsun iletişim esnasında öncelikli olarak karşınızdaki kişiyi dinlemeyi öğrenin. Karşınızda yer alan kişiyi dinlemeden iletişime geçecek olursanız bu durum iletişimin akışında bozulmaların olmasına neden olacaktır.

Ülkemizde iletişim kopukluklarının yaşanmasının en büyük nedeni insanların dinlemeyi bilmemesidir. Genetiksel olarak sürekli olarak biz konuşmak isteriz. Aynı zamanda bir konuşurken sözümüzün bölünmesi ya da dinlenmemek sinirlenmemize neden olur. Karşımızdaki kişinin de bu tarz duygular içerisinde olabileceğini düşünerek kesinlikle karşımızdakileri dinlemeyi öğrenmeliyiz.

4. Net Bir Şekilde Anlaşılan Cümleleri Seçin

Konuşmanız esnasında net olmaya özen gösterin. Yani anlatmak istediklerinizi yalın bir dil kullanarak anlatmaya çalışın. Cümlelerinizde günlük yaşamda fazla kullanılmayan kelimelere yer verecek olursanız karşınızdaki kişiler sizleri anlama konusunda sıkıntılar çekebilir. Hatta sizleri hiç anlamayabilir.

İletişim esnasında empati kurmaya özen gösterin. Karşınızdaki kişiyi anlayacak olursanız sözlerinizi onun anlayabileceği şekilde söyleyebilirsiniz. Bu durum da sağlıklı iletişimin oluşmasını sağlayacaktır.

5. Konuşurken ve Dinlerken Mimiklerinizi Kullanın

İnsanların iletişim esnasında yapmış oldukları en büyük hata karşı tarafa konuşma esnasında herhangi bir tepki göstermemesidir. Bir kişi ile iletişim halinde olduğunuzda onu dinlediğinizi hissettirmek adına hiç değilse arada bir kafanızı sağlamaya özen gösterin. Bu durum karşınızdaki kişinin onun sözlerine itimat ettiğinizi anlamasını sağlayacaktır.

Jest ve mimikler, iletişimin gücünü artırır. Jest ve mimiklerinizi ne kadar fazla kullanırsanız karşınızdaki kişiye bilgilerinizi daha hızlı geçirirsiniz. Özellikle eğitimcilerin iletişim sırasında bu özelliğinden dolayı jest ve mimikleri kullanması önemlidir.

6. Konuşma Sırasında Karşınızdaki Kişinin Gözlerine Bakın

İletişim halindeyken karşınızda yer alan kişinin mutlaka gözlerine bakın. Gözleriniz ile bu kişi ile temas kurmanız iletişimin pozitif yönde ilerlemesini sağlayacaktır.

Kişinin gözlerine bakılması beden dili hareketleri olarak incelenirse bu onu dinlediğinizi ifade eder. Konuşurken dinleyiciye bakmak yerine başka yere odaklanırsanız bu durum onları umursamadığınızı hissetmelerine neden olur. İletişimin tüm konuşma boyunca verimli geçmemesi adına görsel temas kurmayı ihmal etmeyin.

7. İletişim Esnasında Önyargılı Olmayın

İletişim kurarken karşınızda yer alan kişiye karşı kesinlikle ön yargılı davranmayın. Önyargılı davranmanız karşınızdaki kişi haklı dahi olsa onu anlayamamanıza neden olacaktır.

İletişim sırasında nasıl olsa benim anlattıklarımı anlamaz gibi bir düşünceniz olmasın. Böyle bir önyargı iletişimin kalitesiz olmasına neden olur. Her zaman iletişimin kaliteli geçeceğini düşünerek hareket edin. Bu iletişimi geliştirme yöntemleri arasındaki en önemli yöntemdir diyebiliriz.

8. Hitap Gücünüzü Geliştirin

Bir şeyler anlatırken karşı tarafa düşüncelerinizi net bir şekilde aktarabilmeniz için özellikle hitap gücünüzün gelişmiş olması gerekmektedir.

Ses tonunuzda ayarlamalar yaparak ve kurduğunuz cümlelerde değişiklikler yaparak hitap gücünüzü geliştirmeniz mümkündür. Hitap birçok kişinin en büyük sıkıntısı olduğundan dolayı hicap gücünü geliştirme adına kurs veren çeşitli kuruluşları bulunmaktadır. Bu kuruluşlara giderek hitap gücünüzü geliştirmeniz mümkündür.

9. Dış Görünüşünüze Özen Gösterin

Psikologlar iyi ve kötü giyim tarzı olan insanların iletişimini incelemiş ve bir sonuca ulaşmış. Kılık kıyafeti düzgün olan kişiler bilgi konusunda yetersiz olmasına rağmen kaliteli göründükleri için daha etkin iletişim kurmuşlar. Kılık kıyafeti düzgün olmayıp yüksek oranda bilgiye sahip olan kişilerinse iletişiminde kesintiler meydana gelmiş.

Bu durumdan yola çıktığımızda dış görünüşün iletişime olan etkisini görebiliyoruz. Özellikle büyük öneme sahip olan konular için birileriyle iletişime geçmeniz gerekiyorsa kesinlikle dış görünüşünüzün iyi olmasına dikkat edin.

İletişimi geliştirme yöntemleri arasında daha çok sayıda yöntem vardır. Bu saydıklarımızı iletişim hayatınıza dahil etmeniz durumunda sağlıklı bir şekilde iletişim kurabileceğinizi düşünmekteyiz.

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi ruh haliniz iletişimin aktif bir şekilde gerçekleşmesine aşırı derecede etki eder. Bu yüzden her ne olursa olsun sıkıntılarınızı bir kenara atarak iletişim esnasında pozitif olmaya özen gösterin. Bu sayede iletişimleriniz daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir.


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /var/www/vhosts/bilgitimi.com/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 2056

WordPress veritabanı hatası: [Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (101555, 104555, 105491) ORDER BY t.name ASC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here