ilk yardım ilkeleri

İlk yardım özellikle yaralanma durumlarında sağlık ekipleri olay yerine gelmeden yaralanan kişiye uygulanan müdahale yöntemleridir. İlk yardımın temel ilkeleri bilinmeden yapılan müdahaleler durumun daha kötüye gitmesine neden olabileceğinden ötürü ilk yardımın temel ilkeleri nelerdir konusuna değinmenin insan sağlığını korumak adına önemli olduğunu düşünmekteyiz. Yurdumuz genelinde çeşitli sağlık problemleri yaşayan insanlara yardımcı olmak adına çok sayıda sağlık kuruluşu olsa da olay yerine kısa süre içerisinde gelinmesi kimi durumlarda zor olabilmektedir. Bu nedenden dolayı yurt genelinde yaşam süren her insanın ilk yardımın temel ilkelerini bilmesi ve müdahale yöntemlerini aktif bir şekilde uygulayabilmesi gerekmektedir. Bu sayede hem sağlık kuruluşlarının işlerini kolaylaştırmak mümkün olabileceği gibi ayrıca sağlık sorunları yaşayan insanların problemlerini ortadan kaldırmak daha kolay bir hale gelecektir.

İlk yardımın temel ilkelerinin bilinmesi tabii ki de yeterli değildir. İnsanların özellikle herhangi bir kaza meydana geldiği zaman ne yapmaları konusunda bilgiler alması gerekmektedir. Bu yüzden sizlere ilk yardımın temel ilkeleri hakkında bilgi vermeden önce ilk yardım gerektiren hususlarda öncelikli olarak nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz.

Herhangi bir kaza durumunda yaralanmış olan kişilerin hastanelere aktarılması aşırı derecede önemlidir çünkü bedende meydana gelen kırıklar durumun daha kötü bir hal almasına neden olabilir. Bu yüzden hastaların sağlık kuruluşlarına sevk edilmesi büyük dikkat arz etmektedir. Herhangi bir olay sonucunda yaralanan kişinin sağlık durumu aşırı derecede ağırsa en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Uzak bir sağlık kuruluşunun tercih edilmesi hastanın yolda vefat etmesine neden olabilir. Bu yüzden bir sağlık sorunu meydana geldiğinde kesinlikle en yakın sağlık kuruluşları tercih edilmelidir. Hasta taşıma konusunda herhangi bir bilginiz yoksa kesinlikle hastalara dokunmayın. Olay yerine uzmanların gelmesini bekleyin. Hastaya yapacağınız yanlış uygulamalar haftanın probleminin artmasına ya da kalıcı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tabii ki olay yerine sağlık ekipleri gelene kadar hasta tek başına bırakılmamalıdır. Hastanın dış etkenlere karşı korunması gerekmektedir. Herhangi bir ilk yardım gerektiren olay ile karşılaştığınızda öncelikle hastayı güvenliği bir hale getirir. Cam kırıkları varsa bu cam kırıklarının hastaya zarar vermemesi adına cam kırıklarını temizlemeye özen gösterin. Ayrıca yerde yatan hastanın zorlanmadan sabit bir şekilde kalması için hastanın başının altına ceket yerleştirebilirsiniz. Bu hastanın daha rahat bir şekilde sağlık ekipleri gelinceye kadar beklemesine yardımcı olacaktır. Tüm bunları tam olarak kavradıysanız gelin ilk yardımın temel ilkeleri nelerdir birlikte öğrenelim.

• İnsanların yaralanmasına neden olan olay yerinin incelemesi ile işleme başlanmalıdır. Çünkü olay yerinde yer alan bazı şeyler ilk yardımın yapılamamasına neden olabilir. Bu tanımdan yola çıktığımızda öncelikli olarak can güvenliğinin sağlanmasının gerekli olduğunu söylememiz mümkündür.

• Sağlık konusunda uzman olmadığımızdan ötürü ilk olarak olay yerine ambulans çağrılmalıdır. Eğer ambulans çağırmayı bilmiyorsanız çevrenizde yer alan kişilerden ambulans çağırmalarını isteyebilirsiniz.

• İlk yardımda kötü sonuçların alınmasının en büyük nedeni ortamda aşırı derecede panik havasının olmasıdır. Bu nedenden dolayı ilk yardımın en temel ilkesi paniğin ortadan kaldırılmasıdır. İlk yardım gerektiren bir durum ile karşılaştığınızda öncelikli olarak çevrenizde yer alan kişileri sakinleştirecek cümleler kurun. Bu sayede ilk yardım daha rahat ve seri bir şekilde gerçekleştirilebilir.

ilk yardım ilkeleri

• İlk yardımı farklı kılan en önemli şey şüphesiz hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor olmasıdır. İlk yardımda zaman kaybı durumun kötüleşmesine neden olabileceğinden dolayı hangi ilk yardım yöntemini uygulayacağınızı kısa zaman içerisinde belirlemeniz gerekmektedir. Ani kararlar almanı hata yapma olasılığınızı arttıracağından dolayı uygulayacağınız ilk yardıma panik havasını ortadan kaldırdıktan sonra karar verin. Bu sayede doğru ilk yardım yöntemini daha iyi bir şekilde tespit edebilirsiniz.

• Yaşanan durum ilk yardım gerektiriyor olabilir ancak sizler ilk yardım yapma konusunda bilgi sahibi değilseniz kesinlikle hastaya dokunmayın çünkü bilinçsiz bir şekilde yapacağınız ilk yardım hastanın durumunun daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu tip durumlarda yapmanız gereken tek şey şüphesiz hastanın üzerindeki paniği almaktır. Hastanın üzerindeki paniği almak için hastayla olumlu bir şekilde konuşmaya çalışın. Bu sayede hasta ruhsal açıdan rahatlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here