immobilizer

İmmobilizer sizlerin de bildiğiniz gibi son model otomobillerde yer alan çipli anahtar sistemlerine verilen isimdir. Son dönem üretimi yapılmış olan otomobillerde çok sayıda immobilizer arızası meydana geldiğinden dolayı insanlar ister istemez immobilizer nasıl çalışır ve immobilizer nedir konularını merak etmektedir. İmmobilizer ne işe yarar diyecek olursanız bu sistemin 1944 yılında ünlü bilim insanı olan Frank Marugg tarafından bulunduğunu ve ilgili sistemin patentini 1958 senesinde sistemi bulan kişi olan Frank Marugg tarafından alındığını söyleyebiliriz. Bu sistem tamamen insan güvenliğini sağlamak adına geliştirilmiştir. Günümüzde hırsızlık olaylarının aşırı derecede artmış olmasından dolayı çipli anahtar sistemi birçok devlette kullanımı zorunlu olan bir sistem haline getirilmiştir. Otomobil firmalarını inceleyecek olursanız günümüzde üretilen otomobillerin tamamında immobilizer adı verilen çipli anahtar sisteminin kullanıldığını görebilirsiniz.

İmmobilizer sisteminin yer aldığı araçları inceledik ve özellikle gözümüze ilk olarak kontak ve anahtarın özel olarak tasarlandığı çarptı. İmmobilizer sistemler genel olarak araç kaputunun hemen alt kısmına gizlenmiş bir şekilde konumlandırılmaktadır. Bu sistemler genel olarak anahtar uymaması halinde ya da sistemsel bir sorun meydana gelmesi halinde motora yakıt sevkiyatını kesmek adına geliştirilmiştir. Çipli anahtar sistemi yani immobilizer araçlarda ters kontak yapılmasını engelleyen bir sistem olduğundan dolayı araç çalınması bu sistem geliştirildikten sonra ciddi derecede azalmıştır. İmmobilizer sistemlerde yer alan çipli anahtarlar kontak üzerine takıldığında sistem anahtarı algılar ve elektronik sinyal gönderir. Bu elektronik sinyaller şifreli kodu immobilizer ünitesine göndermektedir ve böylece algılama sağlanmaktadır. İmmobilizer ana ünitesi çipli anahtardan gelen şifreyi doğruladığında araç motoru çalıştırılabilir. Aksi olması halinde motorun çalıştırılması ve yakıtın pompalanması mümkün değildir.

Sistem işleyişi her ne kadar uzun bir şekilde anlatılmış olsa da bu olayın milisaniyeler içerisinde gerçekleştiğini belirtmek isteriz. İmmobilizer sistemi yer alan araçlarda anahtarın çıkarılması durumunda sistem yaklaşık olarak 20 saniye aktif kalmaktadır. Anahtar çıkardıktan 20 saniye sonra otomobilinizi tekrardan çalıştırabilirsiniz ancak daha fazla zaman geçmesi durumunda anahtarın tekrardan tanıtılması gerekmektedir.

İmmobilizer sistemler her ne kadar aşırı derece güvenli olarak tanıtılsa da kaputun açılıp bu sistemlerin devre dışı bırakılarak araçların çalındığı bilinenler arasında yer alıyor. Bu nedenden dolayı immobilizer sistemlerin tek başına güvenli olmadığını, araçlara ayrıca alarm sistemlerinin takılması gerektiğini söyleyebiliriz. İmmobilizer sistemler günümüz teknolojisi ile her geçen gün geliştiriliyor olsa da henüz bu sistemlerin tek başına güvenliği sağlaması mümkün değildir. Zaman içerisinde yapılan arge çalışmaları sonucunda immobilizer sistemlerin tek başına araç güvenliğini sağlayacak düzeye getirilmesi beklenenler arasında yer almaktadır.

immobilizer

İmmobilizer çipli anahtar sisteminin tarihsel sürecini incelediğimizde bu sistemlerin ilk ortaya çıktığında sadece lüks araçlara uygulandığını, bu durumun temel nedeninin ekonomik değerinin yüksek olması olduğunu gözlemledik. Zaman içerisinde teknoloji geliştiğinden dolayı immobilizer sistemlerin kurulum maliyeti daha düşük seviyelere çekildiği için son üretilen araçların neredeyse hepsinde ilgili sistem bulunmaktadır. Bu sistemlerin en büyük sakıncaları arasında anahtarın kaybedilmesi yer almaktadır. Anahtarın kaybedilmesi halinde orijinal anahtarın temin edilmesi aşırı derecede pahalı olduğundan dolayı birçok kişinin bu nedenden dolayı mağdur olduğu bilinenler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here