yalan söylemek

İnsanlar, altından kalkamadıkları zorluklarla kolay yolla mücadele etmek için yalan söyler. İnsanlar neden yalan söyler hususunda yapılan araştırmaların büyük bölümünde bu sonuç elde edilmiştir. Tabi ki söylenen yalanların tek nedeni kişinin zorluklarla karşılaşması değildir. Bunu hut haline getiren, yalanı normal gören insanlarda vardır. Bu insanlar yalan söylemek için herhangi bir gerekçe aramaz.

Şüphesiz yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Çünkü söylenen yalanlar er ya da geç ortaya çıkacaktır. Yalan söylemek bazı durumlarda kurtarıcı görevi üstlense de söylenen yalanlar ortaya çıktığında kişi daha büyük zorluklarla mücadele etmek zorunda kalacaktır. Bu yüzden yalanın sadece kısa süreli bir kaçış yolu sağladığını söylememiz mümkündür.

İnsanlar bu durumun böyle olduğunu bilmesine rağmen yalan söylemeye devam etmektedir. Peki, yalanın sonu biliniyor olsa da insanlar neden yalan söyler? Gelin bu sorunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım.

İnsanların Yalan Söylemesinin Nedenleri Nelerdir?

Yapılan incelemeler sonucunda her insanın yaklaşık olarak gün içerisinde söylemiş olduklarının %30’unun yalan olduğu tespit edilmiştir. Özellikle söylenen bu yalanların pembe yalanlar olarak nitelendirildiğini de söylememiz mümkündür.

yalan söylemekBirçok insan kendisini küçük düşürmekten kurtarmak adına yalanlara başvurmaktadır. Bu da insanların gün içerisinde çok sayıda yalan söylemesine neden olur. Ayrıca insanların çevresinde yer alan kişileri kırmamak adına da sıklıkla yalan söyledikleri tespit edilmiştir. Bu tip yalanlara basit nedenlerle ortaya çıkan yalanlar denilmektedir.

Yalan söylemek için öncelikle yalan söylemenin öğrenilmesi gerekmektedir. Yalan üzerinde yapılan incelemeler neticesinde insanların çok küçük yaşlarda yalan söylemeyi öğrendikleri tespit edilmiştir. Özellikle aile büyüklerinin çocuklar üzerinde baskı oluşturması çocukların çok küçük yaşlarda yalan söylemeye başlamasına neden olmaktadır. Yalan söyleyen ve her defasına yalana sarılan bir nesil yetiştirmemek için çocuklara baskı yapılmaması tavsiye edilir.

Yalan söylemek de belirli bir yetenek gerektirmektirir. Çünkü yalanların gerçeğe uygun olması gerekmektedir. Gerçeğe uygun olmayan yalanlar insanlar tarafından kolay bir şekilde idrak edilebileceğinden ötürü uzmanlar yalan ile zekânın bir bütün olduğunu belirtmektedir.

Özellikle sıklıkla yalan söyleyen insanları gözlemleyecek olursanız birçoğunun aşırı derecede zeki ve hazır cevap yeteneğine sahip olduğunu görebilirsiniz. Yalanlar insanları çeşitli zor durumlardan kurtardığından dolayı özellikle zeki çocuklar çok küçük yaşlarda yalan söylemeye başlamaktadır.

Kötü sonuçlardan kolay bir şekilde sıyrıldığını gören zeki çocuklar, bu olayın tadına vardıkları zaman yalan söyleme derecelerini arttırarak profesyonel bir yalancı haline gelirler. Bu nedenden dolayı çocukların yalan söylediği anlaşıldığı zaman kesinlikle çocuklar ayıplanmalı ve bunun kötü bir davranış olduğu çocuklara aktarılmalıdır.

İnsanlar neden yalan söyler konusu üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda özellikle ceza, korku, sosyal statünün kaybedilmesinden kaynaklı endişelerin oluşması gibi durumların kişiyi yalan söylemeye ittiği tespit edilmiştir. İnsanlar saygınlığını kaybetmekten korktuğundan dolayı çeşitli kusurlarını örtmek adına yalanlara başvururlar.

Yalanlar bizleri gerçek dışı yansıttığından dolayı yalan söyleyen kişiler aslında kendisine saygısı olmayan kişilerdir. Yalanların bir nevi kişileri farklı gösterme konusunda etkili olduğunu söylemek mümkündür. İnsanların kendilerini olduklarından farklı göstermesi bir kandırma olarak nitelendirilebilineceğinden ötürü kendisine farklı göstermek adına söylenen yalanların en kötü yalanlar olduğunu belirtmek isteriz. Bir kişinin yalan söylediğini beden dilinden anlamak mümknündür. Bu konuda bilgi almak için yalan nasıl anlaşılır sayfasına bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here