göz renkleri

Çevrenizde yer alan kişileri gözlemlediğinizde bu kişilerin büyük bölümünün gözlerinin farklı renklerde olduğunu görebilirsiniz. Göz renkleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda insanlarda en çok kahverengi ve ela göz renklerinin olduğu tespit edilmiştir. Bazı göz renklerinin ise insanlarda aşırı derecede nadir bir şekilde gözlemlendiği ortaya çıkmıştır. Gözler, insanın güzelliğini ortaya çıkaran en önemli organlar olduğundan dolayı tarih boyunca nadir olan göz renkleri büyük ilgi görmüştür. Günümüzde de nadir rastlanan göz renklerine sahip olmak isteyen insanlar göz renkleri değiştiremediklerinden dolayı çareyi lens kullanmakta bulmaktadır. Birçoğunuzun insanlarda nadir görülen göz renkleri nelerdir konusunda bilgi sahibi olmadığını düşündüğümüz den ötürü sizleri bu konuda aydınlatmaya karar verdik.

Göz renkleri anne ve babadan alınan genlerin etkisi ile belirlenmektedir. Anne yada babanızın genlerinde olan baskınlık derecesine göre sizlerin de göz renginiz ortaya çıkmıştır. Genler üzerinde uzun yıllardan beri araştırma yapılsa da göz rengini belirleyen genin hangi gen olduğu henüz tespit edilememiştir. Gözün renkli olan kısmına iris denilmektedir. İris yapısı içerisinde göze rengini veren melanin pigmenti bulunmaktadır. İris bölgesindeki melanin pigmenti yoğun olan kişilerde koyu göz renkleri gözlemlenir. Melanin pigmenti az olan kişilerde ise genel olarak açık renkli göz görülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda insanlarda en az mor, yeşil, amber, siyah ve kırmızı göz renklerinin ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu göz renklerinin nasıl meydana geldiği konusunda çok sayıda bilimsel çalışma yapılsa da henüz bu göz renklerinin nasıl ortaya çıktığı bilimsel veriler ile kanıtlanamamıştır. Makalemizin devamında nadir görülen göz renkleri ile alakalı detaylı bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilere göz atarak göz renkleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Amber göz rengi: İnsanlar arasında en çok beğenilen gözlerden birisi amber göz rengidir. Amber göz rengine sahip olan insanlar toplum içerisinde aşırı derecede özgüveni olan insanlar olarak kabul edilir. Bunun temel sebebi özellikle kurtların bu göz rengine sahip olmasıdır. Amber göz rengine sahip olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu kişilerin iris bölgesinde melanin pigmentinin az olduğu ve bir o kadar lipokromun çok olduğu tespit edilmiştir. Amber göz rengi göz renkleri arasında en nadir görülen göz rengidir. Eğer bu göz rengine sahip birini gördüyseniz kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

Yeşil göz rengi: Bu göz rengi daha çok Avrupa kıtasında yaşayan insanlarda gözlemlenmektedir. İris içerisinde melanin pigmentinin az olmasından dolayı ortaya çıkan bu göz rengi insanlar arasında en çok beğenilen göz renklerinden birisidir. Bu göz rengi aşırı derecede beğenildiğinden dolayı lens firmaları özellikle yeşil renge sahip lens üretimi yapmaktadır. Yeşil gözlere sahip olan insanlar aşırı güneşe çıktıkları zaman göz renkleri maviye dönmektedir. Bu durumda bu göz renginin en beğenilen göz renklerinden birisi olmasını sağlamaktadır.

Mor göz rengi: Bu göz rengi albinizm adı verilen olay sonucunda ortaya çıkan bir göz rengidir. Albinizm hastalığı bazı renk pigmentlerinin yok olmasına neden olduğundan dolayı bu sorun ile mücadele edilen kişilerde mor göz rengi görülmektedir. Mor göz rengi çok az sayıda kişide olan bir göz rengidir. Dünya üzerinde yer alan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda günümüzde sadece 2000 kadar kişinin mor göz rengine sahip olduğu tespit edilmiştir
göz renkleriKırmızı göz rengi: Bu göz rengi bakıldığında korkutucu bir göz rengi olarak görülse de son zamanların en popüler göz renkleri arasında yer almaktadır. Kırmızı göz rengine sahip olan kişi sayısı aşırı derecede azdır. Nadir görülen bu göz renginin henüz neden ortaya çıktığı tespit edilememiştir. Bazı bilim adamları anne karnındaki bebeğin gözünde meydana gelen kanamaların göz rengini kırmızıya döndürdüğünü düşünmektedir tabi bunun bilimsel bir açıklaması bulunmamaktadır.

Siyah göz rengi: İris içerisinde aşırı derecede melanin pigmentinin olmasından ötürü meydana çıkan bir göz rengidir. Diğer göz renklerine oranla siyah göz daha çok rastlanan bir gözden girer. Siyah göz rengi gözlerin aşırı derecede büyük görülmesini sağladığından ötürü birçok insanın siyah renkte gözlere sahip olmak istediği bilinmektedir.

Göz renginiz ne olursa olsa Allah’ın yarattığı her şey güzeldir. Bu nedenden dolayı göz renginizi beğenmeyip başkalarına özenmenize gerek yoktur. Emin olun farklı bir göz rengine sahip olan kişiler de keşke gözlerim farklı renkte olsaydı demektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here