güvenli alışveriş

İnternet ortamında yapılan alışverişe online alışveriş denilmektedir. Kredi kartı kullanımı her geçen gün arttığından dolayı bu olaya paralel olarak internet üzerinden alışveriş yapmak da artmış durumda. İnternet üzerinden güvenli alışveriş nasıl yapılır konusu özellikle kredi kartı bilgilerinin çalınmasından dolayı mağdur olan kişi sayısının her geçen gün artmasından dolayı merak ediliyor. İnternet korsanları insanların kredi kartı bilgilerini çalarak hesaplarına para aktarmakta ve bu durum da insanların ekonomik açıdan mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır. İnternet üzerinden güvenli alışveriş nasıl yapılır denildiğinde insanların sadece virüs olmayan bilgisayarları kullanarak alışveriş yapılması gelse de aslında bazı internet siteleri de mağdur olmanıza neden olabilir. Bu yüzden özellikle güvenilirliğini kanıtlamış olan kuruluşların tercih edilmesi güvenlik açısından aşırı derecede önemlidir.

Online alışveriş uzmanları insanların mağdur olmaması için sanal kart uygulamasını kullanmasını tavsiye etmektedir. Bankacılık hesabınıza giriş yaptıktan sonra sanal kart uygulamasını aktif edin ve sanal kartınıza yağacağınız harcama kadar para aktarın. Bu sayede bilgiler ele geçirilse dahi sanal kart içerisinde belirli miktarda para olduğundan dolayı mağdur olmanız söz konusu olmayacaktır. Buna dikkat etseniz dahi alışveriş yapacağınız web siteleri iyi bir şekilde tayin edin. http bağlantısını kullanan web siteler yerine daha güvenli olan HTTPS uzantısına sahip olan web siteleri tercih edin. HTTPS uzantılı web siteler kişisel bilgilerinizi koruma altına aldığı gibi kredi kartı bilgilerinizi de koruma altına almaktadır.

Kredi kartının kullanımı her zaman mağduriyetlerin doğmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kredi kartı yerine sanal kart, paypal ve webmoney gibi yan uygulamaları kullanın. Bu uygulamalarda parasal limit ayarlanabildiğinden dolayı mağdur olsanız bile mağduriyetiniz büyük ölçüde ortadan kaldırılacaktır. Bu saydıklarımızı özellikle güvenilirliğinden şüphe ettiğiniz web sitelerden yapacağınız alışveriş işlemlerinde kullanın. Bu yan uygulamalar kart bilgilerinizin açığa çıkmasını engellediği gibi kişisel bilgilerinizin de gizli kalmasını sağlamaktadır.

güvenli alışveriş

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi bankacılık işlemlerini gerçekleştirmiş olduğunuz bilgisayarlarda virüs olmamasına dikkat edin. Ortak internet ağı kullanıyorsanız ağ içerisinde yer alan kişiler bilgisayarınızı çeşitli programlar aracılığıyla giriş yapabilir. Bu durumun önüne geçmek için kesinlikle ortak ağların yer aldığı bilgisayarlarda işlem yapmayın. Sizin niyetiniz iyi olsa bile ağ içerisinde niyeti kötü olan kişiler olabilir. Her önlemi almış olmanıza rağmen hesabınızda tarafınızca gerçekleştirilmemiş olan hareketler söz konusuysa banka yetkilileri ile görüşün. Ayrıca yaptığınız her bankacılık işlemi için telefon onayı zorunluluğu isteyin. Telefondan onay vermediğiniz müddetçe hesabınıza giriş yapılsa dahi siz onay vermediğiniz için bir mağduriyet oluşmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here