videolar nereye kaydedilir

İnsanlar internetti en çok video izlemek için kullanılmaktadır. İnternet fiyatlarının her geçen gün artmasından dolayı kişiler aile ekonomisini zedelememek adına sınırsız internet kullanmak yerine kotalı internet kullanmayı tercih etmektedir. İzlenen videolar ciddi derecede MB kaybının yaşanmasına yani kotanın dolmasına neden olduğundan dolayı izlediğiniz videoyu tekrar izlemek istediğinizde internete bağlanmanıza gerek bulunmamaktadır çünkü video izlemek için kullanmış olduğunuz internet tarayıcıları videoyu izlerken ilgili videoyu kaydetmektedir. İnternette izlediğimiz videolar nereye kaydedilir diyecek olursanız kullandığınız tarayıcının özelliklerini bilmemiz gerekiyor. Eğer kotalı internet kullanıcılarından birisiyseniz ay sonunda kotanızın sınırını aşmasını istemiyorsanız özellikle video izlemekten uzak durmanız faydalı olacaktır çünkü videolar en çok kota yiyen internet yazılımları arasında yer almaktadır. Daha önceden internette izlemiş olduğunuz bir video varsa ve kota tüketmeden ilgili videoyu tekrardan izlemek istiyorsanız gelin bilgisayarınızın belleğine kayıtlı olan bu videoyu nasıl bulup izleyebileceğinizi öğrenelim.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi internette izlediğimiz videolar nereye kaydedilir sorusunu cevaplandırmak için öncelikle internet tarayıcınızı iyi bir şekilde tanımanız gerekmektedir. Günümüzde en çok internet tarayıcısı olarak Firefox, Opera, Chrome ve İnternet Explorer kullanılmaktadır. Her takipçimize yardımcı olabilmek adına bahsi geçen tüm internet tarayıcılarında ilgili videoların nereye kaydedildiğini sizlere sunacağız. Sizlerde kullanmış olduğunuz tarayıcıdan yola çıkarak vermiş olduğumuz bağlantıları bilgisayarınızda uygun yerlere ekleyip izlemiş olduğunuz videoların yerini bulabilirsiniz.

Opera: C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Application Data\Opera\Opera\cache

Firefox: C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\yz7kgs3g(bu isim herkeste farklı olur).default\Cache

Chrome: C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Cache

Yukarıdaki tarayıcılar videoları uzantılarını almadan kaydetmektedir. Bu nedenden dolayı izlediğiniz videoyu tekrardan izleyebilmek adına dosya ismine video uzantısını da eklemeniz gerekmektedir. Bunu yapmayacak olursanız kaydedilen videoları izlemeniz mümkün değildir.

İnternet Explorer: C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Temporary Internet Files

videolar nereye kaydedilir

Kullanılan en eski internet tarayıcılarından birisi olan Explorer videoların tamamını uzantılarıyla kaydettiğinden dolayı videoların uzantılarının neler olduğunu hatırlamanıza gerek bulunmamaktadır. Yukarıdaki vermiş olduğumuz bağlantıya giriş yaparak izlemiş olduğunuz videoların tamamına ulaşabilir ve bu videoları tekrardan izleyebilirsiniz. İnternet tarayıcınızın geçmişini silmeniz durumunda kaydedilen bu videoların tamamı silinecektir. Bu yüzden eğer tarayıcı geçmişini temizlediyseniz daha önceden izlemiş olduğunuz videolara ulaşmanız mümkün değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here