inverter klima

Havaların aşırı derecede ısınması nedeniyle yaşam alanları içerisinde en çok kullanılan teknolojik cihazlar arasına klimalar girmiş durumda. İnverter klima, ortam sıcaklığını dengelemek adına en çok kullanılan klima türüdür. Bu klimalar zaman zaman arıza yaptığından dolayı inverter klima nasıl çalışır konusu tüketicilerin merak ettikleri arasına girdi. Tipik olarak bir inverter klima, yaşam alanlarının sıcaklık değerlerini istenilen düzeye getirdikten sonra duran ve ortam sıcaklığı arttığında tekrardan çalışmaya başlayan teknolojik cihazlardır.

Geçmişe gidip klima kullanan kişilerin yorumlarını aldığımızda klimaların aşırı derecede elektrik tükettiği ve bu nedenden dolayı klima kullanan kişilere yüksek elektrik faturası geldiği söylenmekteydi. Klima üreticilerin yaptıkları incelemeler sonucunda klimaların neden bu kadar yüksek oranda elektrik tükettiklerini tespit ettiler. Yapılan incelemeler sonucunda klimaların durup tekrardan çalışmasının yüksek elektrik tüketimine neden olduğu tespit edilmiştir. Klimaları hiç durdurmadan çalıştırmanın ancak rölantide çalışan bir kompresör aracılığı ile olacağı belirlendikten sonra yapılan ARGE çalışmaları meyvesini verdi ve inverter klimalar üretilerek daha az elektrik yakan klimaların üretimine başlandı.

İnverter klimaların içerisinde yer alan kompresörler rölantide çalışırken dalgalı şebeke akımını kullanma yerine doğru akım motorlarıyla çalışırlar. Klimanın ısıtma ve soğutma yapmadığı zaman dilimlerinde enerji tasarrufu bu sayede yapılmaktadır.

İnverter klima bir gereksinim olarak görülse de fiyatı yüksek olduğundan dolayı bu klimayı almaya karar veren kişilerin gereksinimlerini bir kez daha gözden geçirmesinde fayda var. Eğer aldığınız klimayı gün içerisinde sadece birkaç saat kullanacaksınız inverter klima almanız gerek yoktur çünkü klima birkaç saat içerisinde sadece birkaç defa durup çalışacaktır. Bu yüzden sırf elektrikten tasarruf edeyim diyerek inverter klima almayın. Bunun yerine normal klima alabilirsiniz ancak gün boyu klimayı aktif edecekseniz inverter klima almanız mantıklı olacaktır. Bu yüzden klima almadan önce bu klimayı günde kaç saat çalıştıracağınızı belirlemenizde fayda var.
inverter klima
Normal özellikteki klimalar aşırı soğuk ve sıcaklarda maalesef istenilen performansı gösterememektedir. Hatta bazı klimaların aşırı sıcak ve soğuklarda durup çalışmadığı da bilinenler arasında yer almaktadır. İnverter klimalar ilse -20 santigrat sıcaklık değerlerinden +40 santigrat sıcaklık değerlerine kadar hiçbir sorun oluşturmadan çalışmaktadır. Eğer yaşadığınız bölgenin iklim koşulları böylesine sıradan değerlere sahipse kesinlikle inverter klima kullanmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here