ip atlamanın yararları

Dünyanın en iyi kalori yakan egzersizi nedir derseniz size vereceğimiz cevap kesinlikle ip atlamak olur. İp atlamak mevcut kilonuzu korumaya yardımcı oluğu gibi almış olduğunuz fazla kalorinin kiloya dönüşmeden yakılmasını da sağlar. Vücudun hem alt hem de üst kısmını çalıştıran bir egzersiz olan ip atlamak kalbin güçlenmesini de sağlar. İp atlarken yüksek efor sarf edildiğinden dolayı bu egzersizi düzenli olarak yapmaya başlamadan önce kesinlikle kişiye uygun olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Bunu dikkat edildiği müddetçe ip atlamanın faydaları kendisini daha fazla gösterir.

Çoğu kişi egzersiz ve kalori yakımı denildiği zaman aklına ilk olarak koşmayı getirir ancak uzmanlar ip atlamanın kalori yakma ve vücudu geliştirme konusunda daha etkili olduğunu belirtiyor. Eğer fazla kilolardan yana sıkıntılarınız varsa kesinlikle ip atlamayı da denemelisiniz.

İp atlamanın faydaları

ip atlamanın faydaları

İnsanların büyük bölümü ip atlamayı çocuksu bulmaktadır. Bu yüzden çoğu kişi faydası olmasına rağmen ip atlamak yerine daha farklı egzersizleri yapmayı tercih etmektedir. Basit bir ipin forma girme konusunda size olan yardımcı şaşırmanızı sağlayacaktır. Eğer birçok yöntemi denemiş olmanıza rağmen bir türlü formunuzu yakalayamıyorsanız kesinlikle ip atlamayı deneyin. İp atlamanın faydaları ortaya çıktığı zaman hayrete düşebilirsiniz.

 1. Kalori: çok kısa süre içerisinde egzersiz yapıp yüksek oranda kalori yakmak istiyorsanız kesinlikle ip atlamak size göre bir egzersizdir. İp atlayan kişiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda sadece 1 dakika ip atlayan bir kişinin 10-16 kalori yaktığı tespit edildi. Yani 10 dakika ip atlayacak olursanız ortalama 100-160 kalori yakarsınız. Uzmanlar kalori yakım hızını arttırmak için ip atlamanın minimum 10 dakikalık periyotlarda yapılmasını tavsiye ediyor ve bu bir düzene sokulursa kişilerin sadece yarım saat içerisinde 500 kalori yakabileceğini belirtiyor.
 2. Çeviklik: ip atlama esnasında vücudun hem üst hem de alt tarafında yer alan kaslar çalışır. Ayrıca kişinin kaslarını nasıl hareket ettireceği beyinden gelen sinyallerle doğru bir şekilde gerçekleştirilir. Bu etkilerinden dolayı beynin aktif çalışmasını sağlayan ip atlama egzersizi ayrıca kasları aktif bir şekilde çalıştırarak kişinin çevikliğini arttırır.
 3. Kemik yoğunluğu: ip atlama esnasında kollara ve bacaklara ekstra yük biner. Bacaklara binen bu yük çoğu zaman ip atlama sonrasında kişinin kendisini yorgun hissetmesine neden olsa da yapılan bu egzersiz kemik yoğunluğunu artırır. Özellikle ilerleyen yaşlarda kemik erimesi gibi problemler kemik yoğunluğunda azalma olmasından dolayı oluştuğu için uzmanlar ip atlayarak kemik yoğunluğunu arttırmayı tavsiye ediyor.
 4. Beyin: ip atlama esnasında kaslar ne kadar fazla aktif durumdaysa beyin de aynı şekilde aktif durumdadır. İp atlama sırasında oluşan ritim beyin tarafından ayarlanır. Bu egzersiz sırasında beyne sürekli olarak sinyaller gönderilir. Bu da beynin gelişmesini ve olaylara karşı daha duyarlı hale gelmesini sağlar. İp atlayan kişilerde bilişsel işlevsellik düzeyi yüksektir. İp atlamayı alışkanlık haline getirirseniz sizlerde meydana gelen değişimlere de şahit olabilirsiniz.
 5. Kalp: ip atlama esnasında kalp hızlanır. Bu düzenli hale getirilen bir egzersiz olursa kalp hızındaki artış sayesinde kalp güçlenir. Kalp hızındaki artış ilk etapta tansiyon değerlerinin yükselmesine neden olabilir ancak uzmanlar özellikle tansiyon hastalarına ip atlamayı öneriyor çünkü bu egzersiz bilinçli bir şekilde yapıldığında bir süre sonra tansiyon değerlerinin normale dönmesini sağlıyor.

İp atlarken dikkat edilmesi gerekenler

ip atlarken dikkat edilmesi gerekenler

 • İp atlamaya başlamadan önce kaliteli ipin alınması gerekmektedir. Esnekliği yüksek ve bir o kadarda dayanıklı olan ipler spor mağazalarında düşük fiyatlara satılıyor. Bu ipleri alarak kullanabilirsiniz.
 • İp atlarken yalınayak bir şekilde egzersizinizi yapabilirsiniz ancak atlama esnasında ayaklarınıza yüksek oranda yük biner ve bu durum acı duymanıza neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşacak olursanız taban kısmı esnek ve ortopedik olan ayakkabıları egzersiz sırasında giyebilirsiniz.
 • İp atlama sırasında göğüslerde hareketlenme olur. Bir aşağı bir yukarı doğru hareket eden göğüslerde bir süre sonra sarkmalar meydana gelebilir. İp atlama nedeniyle göğüs sarkması yaşamak istemiyorsanız satışı yapılan spor sutyenlerini kullanmalısınız.
 • İp atlamaya yeni başlayan birçok kişi kısa süre içerisinde kilo vermek istiyor ve bu yüzden yapılan egzersizlerin süresini uzun tutuyor. Vücudunuz daha önceden egzersiz yapmaya alışkın olmadığından dolayı birden yüklenmeniz kalp atışlarınızın aşırı derecede artmasına ve kalbinizin bu durumdan zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca eklemler ve kaslar zorlandığı için buralarda da çeşitli hasarlar oluşabilir.
 • İp atlanan yüzeyin pürüzsüz olmasında dikkat edilmelidir. Zeminde yer alan taş gibi şeyler atlama esnasında zarar görmenize hatta yaralanmanıza neden olabilir. Bu yüzden düz ve emici özelliği olan yüzeylerde ip atlamalısınız.
 • İp atlamak ağır kardiyo egzersizlerindendir. Bu yüzden kesinlikle birden ip atlamaya başlanmamalıdır. Kasları ve iskelet sistemini yapılacak olan egzersize hazırlamak için kesinlikle ısınma hareketlerinin yapılması gerekmektedir.

İp atlamanın faydaları çok fazla olsa da bilinçsiz bir şekilde yapılan tüm sporlar zarar görmenize neden olur. İp atlamanın faydaları kısa süre içerisinde ortaya çıkar ancak bu egzersizi yapmakla alakalı bilginiz yoksa kesinlikle bir spor hocasından eğitim almanızı tavsiye ederiz. Yapılan yanlış hareketler hem kas hem de iskelet sisteminde kalıcı sorunların oluşmasına neden olabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here