newton

Isaac Newton çalışmaları ile dünyanın seyrini değiştiren önemli isimlerden birisidir. Isaac Newton hayatı özellikle kendisini daha yakından tanımak isteyen bilim tutkunları tarafından merak ediliyor. Isaac Newton buluşları ile insanlığın tamamen değişmesini sağlayan İngiliz asıllı bir fizikçidir. Kendisi ayrıca matematik, felsefe, kimya ve astronomi alanında da çok sayıda bilimsel çalışmaya yapmış ve bu alanda da önemli buluşların altına imzasını atmıştır. 25 Aralık 1642 tarihinde dünyaya gelen Isaac Newton Peygamber Efendimizden sonra dünyanın seyrini değiştiren en önemli kişidir. Bilim alanında çığır açtığından dolayı kendisine ayrıca bilim devrimcisi gözüyle bakılmaktadır.

Isaac Newton babasız büyümek zorunda kalan bir kişidir. Bu nedenden dolayı hayatı aşırı derecede zor gelen ünlü bilim insanı Grantham’da King’s School bünyesinde eğitim yaşamına başlamıştır. Daha sonra azmi sayesinde Cambridge Üniversitesinde bulunan Trinity Kolejinde eğitim almaya başladı ve 1665 yılına gelindiğinde lisans eğitimini tamamladı. Lisansüstü eğitimin kendine çok şey katacağını düşündüğünden dolayı lisansüstü eğitim almak için girişimlerde bulunsa da ilgili dönemde başlayan veba salgını nedeniyle ülkesinde uzun süre boyunca eğitime ara verildi hatta çok sayıda üniversite kapatıldı.

İlgili dönemde veba hastalığından dolayı çok sayıda kişi hayatını kaybettiğinden dolayı Isaac Newton, bu hastalıktan korunabilmek adına annesinin yaşam sürdüğü çiftliğe gitti. Burada bir köşede oturmak yerine bilimsel çalışmalarına devam eden Isaac Newton, tarihe damgasını vuran birçok çalışmasını burada gerçekleştirmiştir. Veba hastalığı tamamen ortadan kalktığında eğitim almış olduğu kurumlardan birisi olan Trinity Kolejine giderek burada öğretim üyeliği yapmaya başladı. Eğitim kurumda diferansiyel ve integral hesabı üzerinde çalışmalar yapan ünlü bilim insanı ilgili konuların temellerini atmış oldu. Bu eğitim kurumundayken çok sayıda çalışma yapan Isaac Newton ayrıca beyaz ışığın ayrıştırılması sonucunda renkli bileşenlerin oluşacağını kanıtladı. Cisimler üzerinde fizikçi olmasından dolayı çalışmalar yapan Isaac Newton cisimlerin birbirlerini uzaklıklarının karesi ile ters orantılı bir şekilde çektiklerini ispatladı. Isaac Newton bu denli önemli çalışmalar yapmış olsa da özellikle babasız büyümüş olmanın ezikliği ile çalışmalarını insanlarla paylaşmadı. Yapmış olduğu çalışmaların büyük bölümü, ünlü bilim insanı Isaac Newton’un bu çalışmaları yapmasından yaklaşık olarak 30 yıl sonra gün yüzüne çıkmıştır.

1669 senesinde lisansüstü eğitimini tamamlayan Isaac Newton, dönemin en önemli üniversitelerinden birisi olan Cambridge Üniversitesi bünyesinde matematik profesörü olarak görev lamaya başladı. Eğitimci olarak görev aldığı yıllarda çalışmalarına olanca hızıyla devam eden Isaac Newton ilk olarak aynalı teleskopu icat etti. Yapmış olduğu çalışmalar insanlık tarihine damga vuracak nitelik olsa da çok sayıda kişi Isaac Newton’u olumsuz bir şekilde eleştirdi ve bu duruma aşırı derecede kırılan ünlü bilim insanı derinlemesine bir şekilde içine kapandı ve bir süreliğine de olsa bilim dünyasından uzak durmayı tercih etti.

Dönemin önemli isimlerinden birisi olan Hooke, Isaac Newton tarafından ortaya atılan fikirlerin ve yapılan icatların aslında kendisi tarafından yapıldığını ancak Isaac Newton’un bunları çaldığını iddia etti. Bu eleştiriler karşısında aşırı derecede bunalan Isaac Newton bunalıma girdi ve yaklaşık olarak 6 yıl boyunca bilimsel çalışmalarına ara vererek toplumdan uzaklaştı. Kendisine yakınlığı ile tanınan ünlü bilim insanlarının çabaları sayesinde 6 yıl sonrasında tekrardan bilimsel çalışmalara başladı. Bilime aşırı derecede uzak kalmasından dolayı bilim dünyasına dönüşü pek içten olmadı çünkü bilim yüzünden birkaç defa ruhsal bunalım yaşaması ünlü bilim insanının bilimden soğumasına neden oldu.

newton

Isaac Newton hem matematik hem de fizik alanında yapmış olduğu çalışmalar ile dünya tarihine ismini altın harfler ile yazdıran bir kişidir. Matematikte sıklıkla kullanmış olduğumuz ifadelerden birisi olan (a+b)ª ifadesi ünlü bilim insanı Isaac Newton tarafından bulunmuştur. Merkezkaç kuvveti yasası, Kepler yasaları, hareket yasaları, eylemsizlik ilkesi, kuvvetin kütle ile ivmenin çarpımına eşit olması tamamen Isaac Newton tarafından bulunmuştur. Tarih 20 Mart 1727’yi gösterdiğinde Isaac Newton geride çok sayıda bilimsel çalışmayı bırakarak hayata gözlerini yummuştur. Bilimle yakından bilgilenen bir kişiyseniz izafiyet teorisi makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here