işçi puantajı nedir nasıl tutulur

İşçi puantajı, işçinin işe geldiği günlerin ve yapmış olduğu mesailerin tutulduğu bir çizelgedir. Özellikle büyük firmalarda çok sayıda işçi yer aldığından dolayı kimi zaman işçilerin mesailerini ve işe geldikleri günleri belirmek zor olabiliyor. Hatta çeşitli karışıklıklardan dolayı mağdur olan işçiler dahi olabiliyor. İşçi puantajı sistemi sayesinde tüm bilgiler kayıt altında tutularak işçilerin hak edişleri mağduriyet oluşmayacak şekilde hesaplanabiliyor. İşçi puantaj listesi başlı başına emek isteyen bir uğraş olduğu için firmalar bünyesinde sadece bu kayıtları tutan personel bulundurmaktadır. İlgili görevi icra eden kişiler puantör olarak tanımlanır.

İşçi puantaj cetveli nedir?

İşçi puantaj cetveli, işçinin gün içerisinde toplamda kaç saat çalıştığını gösteren tablodur. Puantaj cetveli elektronik ortamda oluşturulabileceği gibi kâğıt üstünde liste oluşturulmak suretiyle yapılması da mümkündür.

İşçiler ve işverenler puantaj cetvelini merak etmektedir. İşçi ne kadar çalıştığını işveren ise işçilerinin performansını merak eder. Bu durum puantaj cetvellerinin online ortama taşınmasını sağlamıştır. Geliştirilen online sistemler sayesinde işçi ne kadar çalıştığını anlık olarak kontrol edebildiği gibi işveren işçilerin ne kadar çalıştıklarını tek tuşla öğrenebilmektedir.

Online sistemlerin en büyük avantajı sorunların daha kısa süre içerisinde giderilmesini sağlamasıdır. İşçi çalışma süresi ile alakalı yanlış bir bilgi gördüğü zaman puantöre giderek sistemin kontrol edilmesini talep edebilir. Bu sayede maaş ödemeleri yapılmadan önce oluşabilecek tüm mağduriyet ortadan kaldırılabilir.

İşçi puantajı nasıl tutulur?

Bilgisayar sistemine geçilmeden önce işçi puantajı puantör tarafından manüel bir şekilde tutuluyordu. Bu durum yıl içerisinde kırtasiye masraflarının artmasına ve evrak dolamak için ekstra alanlara gereksinim duyulmasına neden oluyordu. Artık işçi puantajı elektronik sistemler aracılığıyla tutulmaya başlandı ve bu saymış olduğumuz gereksinimlerin tamamı ortadan kalktı.

Geliştirilen elektronik sistemler sayesinde her işçiye bir personel kartı veriliyor. İşçi, sabah işe geldiği zaman bu kartı sisteme okutarak işe geldiğini kayıt altına aldırıyor. Aynı şekilde iş çıkışında kartı sisteme okutarak iş çıkışını kayıt altına aldırıyor. İlgili elektronik sistemin yapmış olduğu kayıtlar sayesinde işçilerin hangi gün işe gelip gelmedikleri ve gün içerisinde ne kadar çalıştıkları kolay bir şekilde hesaplanabiliyor.

İşçi puantajı ile alakalı bu sistem belirli bir yatırım maliyeti gerekmektedir. Ayrıca sistemsel sorunlarla karşılaşılması durumunda sisteme müdahale edebilecek bilgiye sahip uzman ekip arkadaşına da gerek vardır. Bu yatırımlar küçük işletmeler için bir yatırım yükü olabilir. Bu yüzden elektronik sisteme bütçe ayıramayan kurum ve kuruluşlar puantaj defteri adı verilen bir deftere ilgili bilgileri manüel girerek kaydeder.

Puantaj defterine yukarıda da belirttiğimiz gibi bilgileri puantör adlı kişi girmektedir. Her işçi için ayrı bir sayfa olur. Bu sayfada işe giriş ve çıkış saatleri, mesai bilgileri gibi bilgiler yer alır. Maaş vakti geldiği zaman puantör tarafından girilen bilgiler hesaplanarak işçinin hakedişi öğrenilir ve bu doğrultuda ödeme yapılır.

Küçük bir işletmeye sahipseniz puantaj cetvelini puantör aracılığıyla tutmanız daha ekonomik olacaktır. Eğer işletmenizde çok sayıda çalışan varsa mağduriyetlikleri ortadan kaldırmak ve zamandan tasarruf etmek adına elektronik ve online sistemler aracılığıyla tüm bilgileri kayıt altında tutmanız yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here