ışık kaynakları

Işık kaynakları yaşam alanlarımı aydınlatan ve birçok canlının yaşamını sürdürmesini sağlayan önemli değerlerden birisidir. Işık kaynakları olmasaydı hayatımız nasıl olurdu sorusunu kendimize sorduğumuzda direk olarak aklımıza gelen ilk şey ışık olmasaydı bizlerde olmazdık gerçeğidir. Işık kaynakları olmasaydı hayat nasıl olurdu konusunda gelin birlikte beyin jimnastiği yapalım.

Işık kaynakları olmasaydı hiç kimse bir şey göremezdi. Yani her canlı görme engeli olarak dünyaya gelirdi. En önemli ışık kaynaklarından birisi olan güneş olmasaydı eğer bitkiler fotosentez yapamaz ve canlı metabolizmasında birçok faaliyet gerçekleşemezdi. Kısacası yaşam tamamen sona ererdi hatta hiç yaşam başlamazdı da diyebiliriz.

Bilinen en önemli ışık kaynakları arasında güneş, ay ve yıldızlar yer almaktadır. Bu saydıklarımız birden bire yok olsaydı eğer çok kısa zaman içerisinde dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar ölürdü. Ağaçlar aşırı derecede karbondioksit salgılayacağından nefes almak için gerekli olan oksijen kalmazdı ve yaşam tamamen sona ererdi.

Canlıların yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan en önemli şey gün ışığıdır. Gün ışığı sayesinde hücre yenilenmesi gerçekleştiği gibi bitkiler fotosentez yapmaya başlamaktadır. Kısacası ışık kaynakları yaşamın var oluşunun temel gereksinimdir. Işık kaynaklarının tamamen yok olduğunu düşünün ve karşınızda nasıl bir dünyanın yer alacağını hayal edin.
ışık kaynakları
Eniniz birçoğunuzun karşısına buzlar içerisinde kalmış bir dünya gelmektedir. Uzmanlar en önemli ışık kaynağımız olan güneşin ömrünü tamamlaması yani bitmesi durumunda dünyada yaşamın sona ereceğini söylemektedirler. Yapılan hesaplamalara gören güneşin ömrünün bitmesine daha çok uzun yıllar olsa da ekosisteme aykırı davranan insanın bu süreyi kısaltması muhtemeldir. Din alimleri de güneşin sonunun gelmesini kıyamet olarak yorumlamaktadır.


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /var/www/vhosts/bilgitimi.com/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 2056

WordPress veritabanı hatası: [Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (101555, 104555, 105491) ORDER BY t.name ASC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here