Terleme olayı ile alakalı bir sorun olarak karşımıza çıkan isilik, yaz mevsiminde aşırı terlemeden dolayı daha fazla gözlemlenen bir problemdir. İsilik belirtileri kendisi bariz bir şekilde gösterdiğinden dolayı belirtiler gözlemlendiği andan itibaren tedavisi için gerekli önlemler alınmalıdır. Ter kanallarında tıkanma meydana gelmesine nedeniyle ortaya çıktığından dolayı problemin önüne geçmek için tıkanan kanalların açılması ile hastalık ortadan kaldırılır. Deri döküntüleri sınıfında yer alan isilik problemi der üzerinde kabarcıkların oluşmasına neden olur.

İsilik su kabarcıklarının oluşmasına neden olduğu gibi deri üzerinde ciddi bir kızarmanın oluşmasına da neden olmaktadır. Hastalık üzerinde yapılan incelemeler sonucunda isilik probleminin özellikle yeni doğan çocuklarda sıklıkla gözlemlendiği ortaya çıkmıştır. Bu durumun temel sebebi ise bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerin tenlerinin de aşırı derecede narin bir yapıda olmasıdır.

İsilik problemi göbek bölgesinde, kollarda ve göğüslerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Sarışın ve açık tenli olan kişilerde esmer kişilere oranla daha fazla islik problemi gözlemlendiği biliniyor. Alın ve yanaklarda da kendisini gösteren isilik, aşırı derecede kaşıntıya neden olduğundan dolayı hayat kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Aşırı dar iç çamaşırı giyen kişilerde ter kanalları baskıya uğradığından dolayı ciddi tıkanmalar oluşur. Meydana gelen bu tıkanmalar da isilik denilen cilt problemini ortaya çıkarır. Bu nedenden ötürü dar iç çamaşırları yerine bol yağıdaki iç çamaşırlarını tercih etmenizde fayda var.

Ter kanallarında tıkanma meydana geldiği zaman metabolik faaliyetler sonucunda meydana gelen ter kanallara doğru ilerler ancak tıkanıklıktan dolayı deri üzerinden dışarı çıkamaz ve deri altında kalır. İşte yaşanan bu sorun da isiliğin ortaya çıkmasına neden olur. Havaların sıcak olmasına rağmen aşırı derecede kalın elbiseler giyilmesi isilik sorununu beraberinde getirir. Özellikle yaz aylarında altına bezlenen çocuklar aşırı bir sıcaklığa maruz kalır. İsilik meydana gelmemesi için de bebeklerin altı zaman zaman havalandırılmalıdır. Fazla kilolu bir kişiyseniz ve aşırı derecede terliyorsanız özellikle yaz mevsimi geldiği zaman kesinlikle isilik problemi ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sorundan kurtulmak adına elinizden geldiğince serin ortamlarda bulunmaya ve ince elbiseler giymeye özen gösterin.
isilikİsilik spontane bir şekilde ortadan kalkan hastalık türlerinden birisidir. Yani ilgili problemin ortadan kaldırılması için herhangi bir tedavi bunmamaktadır. Cilt uzmanları isilik sorunu olan kişilere deniz sularında serinlemelerini tavsiye ediyor. Deniz suyu aşırı derecede tuzlu olduğundan dolayı isiliğe neden olan tıkanmaların açılmasını sağlayacaktır ve bu durum da tüm problemlerinizin ortadan kalmasını sağlayacaktır. Eğer aşırı derecede daimi olarak silik olan bir kişiyseniz yaz mevsimini bol bol denize girerek geçirmenizi tavsiye ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here