madde moleküllerinde hareketlenme

Dünya üzerinde yer alan her madde çeşitli moleküler yapılan bir araya gelmesiyle meydana gelmiştir. Madde içerisinde yer alan moleküller katı, sıvı ve gaz hallerindeyken hareket halindedirler ancak maddeye dışarıdan ısı verildiğinde madde içerisinde yer alan moleküllerin hareketlerinde artış olduğu gözlemlenir. Bu durum da madde ve moleküller üzerinde araştırma yapan kişilerin Isınan maddelerin moleküllerinde meydana gelen hareketlenme neden kaynaklanmaktadır sorusunu sormasına neden olmuştur. Bu yüzden sizlere bu konu hakkında bilimsel açından bilgiler vermeye çalışacağız.

Doğada yer alan maddeler karşımıza katı, sıvı ve gaz olarak çıkmaktadır. Katı maddelerde yer alan moleküller birbirlerine sımsıkı bağlıyken sıvı haldeki maddelerde bu bağlılığın katı maddelere oranla daha az olduğu gözlemlenmiştir. Bu iyi hali bir kenara bırakıp gaz hali inceleyecek olursanız moleküller arasındaki bağlılığın daha güçsüz ve dağınık halde olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Madde içerisinde yer alan moleküller sürekli hareket halindedir ancak maddeye ısı verildiği zaman hal değişimi meydana gelmeye başladığından dolayı moleküllerin hareketlerinde artış olmaya başlar. Bu durumun temel sebebi verilen ısının moleküler bağları güçsüzleştirmesi ve buna paralel olarak molekül hareketlerinin hızlanmasına neden olmasıdır.
madde moleküllerinde hareketlenmeMaddenin ısı karşısında sergilemiş olduğu bu davranış birçok tasarımda tasarımı yapan kişilerin ısı faktörünü göz önünde bulundurmasına neden olmuştur. Örneği şehirlerarası tren rayı yapıldığında ya da elektrik telleri döşendiğinde maddenin ısı karşısında sergilemiş olduğu davranışlar hesap edilir. Yaz mevsiminde elektrik tellerinde sarkma meydana gelirken, tren raylarında ise uzama olur. Bu yapısal harekete dikkat edilmeyecek olursa ciddi tasarım problemlerine paralel olarak kullanım sorunları meydana gelir. Isınanan maddelerin moleküllerinde meydana gelen hareketlenmenin nedenleri bu şekildedir. Sizlerde bu konu hakkında bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here