tok tutan yiyecekler

İnsanların büyük bölümü iştahının açık olmasından dolayı sürekli olarak yeme ihtiyacı hisseder ve bu durum da hızlı bir şekilde kilo alınmasına neden olur. İştah kesen yiyecekler ve içecekler sayesinde yeme ihtiyacınızı büyük oranda sınırlayabilirsiniz. İştah kesen yiyecekler tokluk hissiyatı verdiğinden dolayı bu yiyeceklere tok tutan yiyecekler de denilmektedir.

Birçok kişi zayıflamak uğruna gün boyu aç bir şekilde geziyor. Açlık hissiyatı insanın duygu durumunu olumsuz bir şekilde etkileyerek yaşam içerisindeki veriminin düşmesine neden olur. Kendinizi açlığa mahkum etmek yerine sizin tok kalmanızı sağlayacak, kalori değeri düşük bir beslenme zinciri sayesinde aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Kilo verirken insanların ayrıca vücutlarının ihtiyacı olan mineralleri, vitaminleri, yağları ve proteinleri de alması gerekir. Bu yüzden kendi diyet listenizi oluşturmak yerine bir uzmana danışarak iştah kesen yiyeceklerden oluşan bir beslenme zincirini sizler için hazırlamasını istemelisiniz.

Tok tutan yiyecekler içecekler

Acı biber: normalde acı biberin iştahı daha fazla açarak kişinin daha fazla yemek yemesine neden olduğu bilinmektedir. Acı biber yiyerek iştahınızın kesilmesini istiyorsanız acı biberi tüketirken su içme ihtiyacınız oluştuğu zaman direkt olarak su için. İçeceğiniz su midenizin dolmasını ve tok hale gelmenizi sağlayacaktır. Su içme ihtiyacınız gelmesine rağmen su içmeyi yemek yemeye devam ederseniz bu durumun tam tersi bir durum oluşur ve normale oranla daha fazla yemek yersiniz.

Yulaf: yüksek oranda karbonhidrat içeren yulaf ezmesi sindirilmesi en yavaş olan besinlerden birisidir. Sindirimi aşırı derecede yavaş olduğu için yulaf ezmesi tüketerek uzun süre tok kalabilirsiniz. Yulaf aslında kalori değeri düşük olmayan bir besindir. Bu yüzden tok kalmak için bile tüketilse kesinlikle yulafın belirli oranda tüketilmesi gerekiyor.

Kuruyemişler: hem tok kalıp hem de zayıflamak istiyorsanız kesinlikle kuruyemişlerden de yararlanmalısınız. Kuruyemişler vücut için gerekli olan yağları içermektedir ve çok sayıda vitamin ve minerali içerisinde barındırmaktadır. Kuruyemişler sayesinde hem uzun süre tok kalabilir hem de vücudunuz için gerekli olan yağları, vitaminleri ve mineralleri alabilirsiniz.

Yeşil çay: iştah kesen çaylar arasında yer alan yeşil çay en uzun süre tokluk hissi veren bitkisel çaylardandır. Vücutta yer alan bazı hormonlar açlık hissinin oluşmasına neden olmaktadır. Yeşil çay içeriğinde bulunan maddeler sayesinde bu hormonların üretilmesine sınırlama getirerek açlık hissinin daha geç ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Yeşil çayın gebelik ve emzirme döneminde içilmemesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Protein: insanlar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda protein ağırlıklı beslenen insanların daha geç acıktıkları tespit edildi. Alınan proteinler besinlerin daha yavaş bir şekilde sindirilmesini sağlayarak kişinin daha geç acıkmasına yardımcı olur. Kırmızı, beyaz ve balıketi gibi besinlere ek olarak yumurta gibi protein değeri yüksek olan besinleri tüketerek uzun süre tok kalabilirsiniz.

tok tutan yiyecekler

Yoğurt: yüksek oranda protein içermesinden dolayı sindirimi yavaşlatan yoğurt iştah kesen yiyecekler arasında en çok tercih edilen besin kaynağıdır. Kalsiyum değeri açısından zengin olduğu için sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişilerin diyet listesinde kesinlikle yoğurt yer almalıdır.

Birçok şeyi denemiş olmanıza rağmen iştahınız bir türlü kapanmıyorsa gün içerisinde yeterli bir şekilde su almaya ve yeterli oranda uyumaya özen gösterin. Ayrıca öğün sayınızı arttırın. Yani sık ama az bir şekilde yemek tüketin. İnsanların büyük bölümü günde üç öğün yemek yiyip, bu öğünlerde aşırı derecede fazla yemek yedikleri için mideleri genişler ve iştahlarında aşırı derecede artış olur. İştah açılması genellikle midenin aşırı derecede genişlemesinden dolayı oluşur. Bu yüzden kesinlikle midenizin genişlemesine neden olacak türdeki alışkanlıklarınıza bir son verin. İştah kesen yiyecekler sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here