İstanbul Yenikapı Efsanesi

Tarihimizin en önemli efsanelerinden birisi olan İstanbul Yenikapı efsanesi, 4. Murat Han zamanında yaşanmış bir olayı ele alır. Özellikle Heredot Cevdet tarafından bu efsane anlatıldıktan sonra daha çok merak edilen bir efsane haline gelmiştir. Yenikapı hikayesi masal tadında olduğu için sizlere tarihimizin bu önemli efsanesi hakkında bilgi vereceğiz.

İstanbul ili sınırları içerisinde birçok mimari yapı bulunmaktadır. Neredeyse her mimari yapıyla ilgili anlatılan efsaneler vardır. Yenikapı adı verilen mimari yapıyla ilgili anlatılan efsane, şüphesiz tüm efsanelerin en ilginç olanlarından birisidir. İstanbul ili, Asya ve Avrupa’yı birleştirir nitelikte olan bir yerdir. Bu nedenden dolayı şehri çevreleyen surlar adeta bir geçiş kapısı niteliği taşımaktadır. Bu kapılardan birisi de Yenikapı’dır. Gelin bu meşhur mimari yapının isim hikayesi neymiş öğrenelim.

Yenikapı Hikayesi (Efsanesi)

4. Murat Osmanlı PadişahıBu meşhur hikaye Osmanlı Devletinin önemli padişahlarından birisi olan 4. Murat ve pazarda yer alan bir falcı arasında geçiyor. 4. Murat hüküm sürdüğü dönemde, ülkesindeki hiyerarşiyi sağlamak adına birçok şeyi (içkiyi, kumarı, kahvehaneleri, falcıları ve büyücüleri) yasaklamasıyla tanınır. İşte Yenikapı efsanesinin oluşmasında aslında yapılan bu yasaklamalar da etkili olmuştur.

4. Murat halk arasına karışıp pazarda ilerlerken gözüne bir falcı takıldı. Askerlerine dönerek bu falcının burada ne işi var, ben falcıları yasaklamadım mı dedi. Falcının askerler tarafından alınıp zindana atılmasını emreden 4. Murat biranda falcıya dönerek, “madem sen geleceği bildiğini iddia ediyorsun. Ben şehre yeni bir kapıdan gireceğim. Bana bu kapının nerede olduğunu söyle seni bırakayım” dedi.

Yaşanan bu olay üzerine falcı, bir kalem ve kağıt alarak kağıda bir şeyler karalamaya başladı. Daha sonra kağıdı katlayıp padişaha verdi ve ona “bu kağıdı kapıdan geçiş yapıp şehre girdikten sonra açarsın” dedi. 4. Murat şehre giriş yapacağı kapının yıkılmasını ve onun yerine bir oyuk açılmasını gizli bir şekilde askerlerine söyledi. Falcıyı yanına alarak bu deliğin olduğu yere gelen 4. Murat, delikten geçerek şehre giriş yaptı. Falcıya döndü ve “gireceğim kapının bu olduğunu bildin mi” dedi. Falcı padişahtan saklamış olduğu kağıdı çıkarıp o kağıda bakmasını istedi. Falcı kağıdın üzerine “Padişahım, yeni kapınız hayırlı olsun” yazmıştı. Olay karşısında hayrete düşen 4. Murat falcıyı serbest bıraktı ve askerlerine dönerek inşa edilen bu kapının adının “Yenikapı” olmasını istediğini belirtti ve buraya yeni bir kapının inşa edilmesine dair emir verdi.

Dilden dile anlatılan, 4. Murat ile Falcı arasında geçen Yenikapı efsanesi bu şekildedir. İstanbul Yenikapı efsanesi ile ilgili anlatılan farklı hikayeler olsa da tarih bilimciler anlatılan hikayenin doğrusunun bu şekilde olduğunu belirtiyor. Bizler İslam dinine inanan insanlar olarak geleceği sadece Allah’ın bileceğine inanmaktayız. Bu yüzden anlatılan bu hikayenin sadece birer efsaneden ibaret olduğunu, ya da falcının böyle bir şeyi aklına getirerek şans eseri kurtulduğunu düşünüyoruz. Eğer sizler Yenikapı hikayesi ile ilgili farklı düşüncelerdeyseniz, düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaydet

Yorum yapın