İsviçre Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

İsviçre, dünya genelinde yaşam standardı en yüksek olan ülkedir. Bu da insanların büyük kısmının yaşamak için İsviçre’yi seçmesine neden oluyor. Yaşam standardının yüksek olması beraberinde mutluluğu getirdiği için İsviçre dünyanın en mutlu ülkesi sıralamasında baş sırada yer alır.

İsviçre denildiği zaman akla gelen en ilginç şey 4 farklı resmi dilinin olmasıdır. Tabi ki İsviçre hakkında verilecek bilgiler bununla sınırlı değil. Eğer aklınızda İsviçre’ye gitmek varsa kesinlikle verdiğimiz bilgilere göz atmadan yola çıkmayın.

1. İsviçre’nin Bağımsızlığını Kazanması

isviçre bayrağı

İsviçre’nin resmi adı İsviçre Konfederasyonudur. Bu konfederasyon 13. Yüzyılda oluşturuldu. Böylesine eski bir maziye sahip olan İsviçre, bağımsızlığını 1499 yılında ilan etti.

Yıl 1798’i gösterdiğinde Napolyon İsviçre’yi işgal etti. Bu durum İsviçre’nin bağımsızlığını kaybetmesine neden oldu. Mücadeleyi bırakmayan İsviçre halkı tam bağımsızlığına 1815 yılında tekrardan kavuştu.

2. Dağ Manzarası İsviçre’de Bir Başka Güzel

isviçre dağ manzarası

Bu güzel ülke; Jura Dağları, İsviçre platosu ve Alpler arasında yer alıyor. Bu durum İsviçre’den başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz sağ manzarası anlamına geliyor.

Genel olarak İsviçre Alpler’in kuzey ve güney yamaçlarında bulunur. Alp dağları dünyanın en güzel dağ manzarasına sahip yükseltileridir. Dağ manzarası sizin için önemliyse bu ülkeyi görmelisiniz.

İsviçre’nin yüzölçümü 41.285 kilometre’dir. Ülkenin büyük bölümünü Alp dağları kaplamaktadır.

3. İsviçre Merkez Ülke Konumunda

isviçre haritası

Kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya ve doğusunda Avusturya ve Lihtenştayn ülkeleri yer alan İsviçre merkez ülke konumundadır. İsviçre’de yaşayan bir kişi yakın olduğu için birçok ülkeye rahatlıkla seyahat edebilir.

4. Haziran, Temmuz ve Ağustos İsviçre’ye Gitmek İçin Uygun

isviçre kar manzarası

İsviçre, ılıman iklime sahip bir ülke olduğu için yılın her döneminde ziyaret edilmeye uygundur. Ancak muhteşem doğa manzarasıyla baş başa kalmak istiyorsanız kesinlikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında İsviçre’ye gitmelisiniz.

Eğer kayak yapmayı seviyorsanız, İsviçre’ye kış aylarında giderek Alplerde kayan yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

5. Nüfusu En Az Ülkelerden Birisidir

isviçre nüfusu

Son nüfus sayımına göre İsviçre nüfusu 8.42 milyondur. Halkı Alp dağlarında yaşamak yerine büyük şehirlerin inşa edildiği platolarda yaşamayı tercih ediyor. Yapılan istatistiksel çalışmalara göre İsviçre nüfusunun yaklaşık 130 bini Türk’tür. Bu da Türklerin yaşamak için İsviçre’yi tercih ettiğinin bir göstergesidir.

6. İsviçre’ye Gidenler Bu Şehirleri Gezmeli!

isviçre bern

İsviçre’nin neredeyse her şehri güzel olsa da bazı şehirler diğerlerine göre daha fazla ön plana çıkıyor. Ülkenin başkenti Bern Şehridir. Yolunuz bu ülkeye düşerse kesinlikle bu şehri görmelisiniz. Ayrıca Zürih, Basel, Lozan ve Cenevre de kesinlikle görülmesi gereken şehirler arasında yer alıyor.

7. Almanca Bilmeniz Sizin Yararınıza

almanca

Yol günlüğümüzün başında sizlere İsviçre’nin 4 resmi dili olduğunu belirtmiştik. İsviçre’nin kuzeyinde ve orta kısmında Almanca, güneyinde İtalyanca, batısında Fransızca ve güneydoğusunda Romanca konuşuluyor. Bu dillerden en az birini bilmeniz insanlarla rahat bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olur. Almanca konuşan kişi sayısı fazladır. Bu yüzden Almanca bilmeniz daha iyi olacaktır.

8. Devletin Resmi Bir Dini Yok

isviçre din

İsviçre için dinler ülkesi desek aslında yanlış cümle kurmayız. Halkın büyük kısmı Hıristiyan olsa da başka dinleri benimsemiş çok sayıda insan var. Budist, Hinduist, Müslüman ve Yahudi insanlar bunlardan sadece bazılarıdır.

Normalde anlaşamayan Katolik, Ortodoks ve Reformcular İsviçre’de sorunsuz bir şekilde yaşamaktadır. Dinler arası diyaloğa tanık olmak istiyorsanız İsviçre’ye göz atmanız yeterli olacak.

9. Yanınıza İsviçre Frangı Almayı Unutmayın

İsviçre Frangı

İsviçre, Euro bölgesinde yer almasında rağmen Euro kullanmayı tercih etmedi. Bu ülkede geçerli olan yani yaygın bir şekilde kullanılan para birimi İsviçre Frangıdır. 1 İsviçre Frangı ortalama 6 Türk Lirasına tekabül ediyor. Para birimleri bizim para birimimizden daha güçlü olduğu için yapacağınız harcamalar size yüksek gelebilir.

10. Schengen Vizesi Almalısınız

Schengen Vizesi

İsviçre, Schengen bölgesinde yer alıyor. Bu yüzden İsviçre’ye gidebilmeniz için Schengen vizesi almanız gerekiyor.

İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul’da, İsviçre Büyükelçiliği ise Ankara’da yer alıyor. Buralara giderek ülkeye giriş yapmakla alakalı daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

11. İsviçre’de Mideniz Bayram Edecek

isviçre çikolata

İsviçre, Dünyanın en zengin yemek kültürüne sahip ülkelerinden birisidir. Özellikle çikolatayı çok seviyorsanız İsviçre de en sevdiğiniz ülke olacak.

İsviçre’de ünlü olan bir diğer yiyecek peynirdir. Ülkede daha önce hiç tatmadığınız farklı türden peynirleri tatmanız mümkün.

Valais ve Vaud adlı beyaz şaraplarını da denemeden olmaz. Beyaz şarap denildiği zaman dünyanın her yerinde bu iki şarabın ismi akla gelir.

12. İsviçre Çakısı Güzel Hediyelik Olabilir

isviçre çakısı

İsviçre çakısı, üstünde barındırmış olduğu ekipmanlarla birlikte dünyanın en fonksiyonel çakısıdır. İsviçre’ye gittiğinizi duyan yakınlarınız kesinlikle onlara hediye olarak İsviçre çakısı getirmenizi bekleyecektir.

Özel olarak üretilen İsviçre çakıları ciddi anlamda pahallıdır. Çok fazla alım yapacaksanız orta sınıf ürünleri tercih etmenizde fayda var.

13. İsviçre’ye Direkt İstanbul’dan Gidebilirsiniz

isviçre ulaşım

Türk Hava Yollarının direkt İsviçre’ye giden uçuşları mevcut. İstanbul’da yaşıyorsanız Türk Hava Yollarını kullanarak İsviçre’ye direkt uçabilirsiniz. Farklı şehirlerden gidecekseniz maalesef aktarma yaparak gitmeniz gerekecek.

Yorum yapın