iyimser karamsar

İyimserlik ve karamsarlık en çok karşılaşılan karakteristik özellikler arasında yer alır. İyimserliğin her zaman karamsarlıktan üstün olduğu düşünülse de aslında karamsarlığın daha üstün olduğu bazı yerler de bulunmaktadır. Bu yüzden sizlere iyimser ve karamsar arasındaki farklar hakkında bilgi vereceğiz.

İyimser insanlar genel olarak pozitif düşüncelerini dışarıya yansıtır. Karamsar insanlar ise sürekli bir tedirginlik içerisinde olduğu için pozitif düşüncelerini dışa yansıtmaktan ziyade karamsarlıklarını dışa yansıtırlar. Bu durum şüphesiz iyimser insanların sürekli olarak pozitif bir enerji yaymasına, karamsar insanların ise çevresine daimi olarak negatif bir enerji yaymasına neden olur. Tabi ki bu durum insanların her koşulda iyimser olması gerektiğini bizlere yansıtmaz. İnsanların karamsar olması gereken durumlar da vardır. Aşağıda yer alan iyimser ve karamsar arasındaki farklar hakkında yazılmış olan bilgilere baktığınızda durumu daha iyi anlayacaksınız.

İyimser ve karamsar farkları

• İyimseler insanlar hayatlarında bir olumsuzlukla karşılaştıkları zaman iyi düşünceleri aklına getirip kendilerine pozitif telkinlerde bulunarak hayatın daha da güzel hale gelmesini sağlarlar. Ortada bir başarısızlık olsa da iyimser insanlar daimi olarak iyi günlerin de geleceğini düşündükleri için olumsuzlukların hayatlarına müdahale etmesini engellerler. Bu durum karamsar olan kişilerde tam tersi bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Karamsar insanlar yarınların kesinlikle iyi olacağına inanmazlar ve sürekli olarak kötü şeyleri akıllarına getirirler. Mesela ben 5 sene sonra kesin kanser olurum diyerek hayata küsen ve tamamen sosyal çevresinden kopan karamsar insanlar bulunmaktadır.

• Karamsar insanlar geleceklerini geçmişleri ile şekillendirirken iyimser insanlar geçmişte yaşananları bir tecrübe olarak görüp geleceklerini bugün yaptıkları ile şekillendirmeye çalışır. Yani iyimser insanlar geçmişte meydana gelen olaylara kesinlikle sağlanıp kalmazlar. Bu sayede geçmişte olmuş olan kötü olaylar kesinlikle iyimser insanları etkilemez. Karamsar insanlar ise geçmişte olan kötü olayları sürekli olarak akıllarına getirir ve geleceğin daha kötü olacağını düşünür. Bu durum da karamsar insanların başarısız, iyimser insanların ise başarılı olmasını sağlar.

• Hayatta başarılı olmak için insanların kendisine özgüveni olmalıdır. Bir kişinin özgüveni yoksa her zaman kendisini geri plana iteceğinden dolayı kesinlikle hayatta başarılı olamaz. İyimser insanlar sürekli iyi şeyleri düşündüğünden dolayı özgüvenleri karamsar insanlara göre daha yüksektir. Bu durum da şüphesiz iyimser insanların hayatta daha başarılı olmasını sağlamaktadır.

iyimser karamsar

• Hem iyimser hem de karamsar olan insanların hayatlarında çeşitli problemler vardır ancak her ikisinin problemlere bakış açısı farklıdır. İyimserler problemleri sorun olmaktan çıkarıp bunlarla nasıl etkin bir şekilde mücadele edeceklerini düşünürken, karamsarlar bu problemlerden kesinlikle kurtulamayacaklarını ve ömür boyu bunlarla mücadele etmek zorunda kalacaklarını düşünür. Bu durum da şüphesiz karamsar olan insanların basit problemler ile uzun süre boyunca mücadele etmek zorunda kalmasına neden olur.

İyimser ve karamsar arasındaki farklar genel olarak bu şekildedir. Yaptığımız anlatımda genel olarak iyimserliğin daha iyi olduğu konusuna değindik ancak bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre iyimser olan insanların ömürleri karamsar olan insanlara göre daha kısa. Bu durum hayat içerisinde karşımıza çıkacak olan tehlikelere karşı iyimserlerin daha rahat davranmasından dolayı ortaya çıkıyor. İyimserler genel olarak nasıl olsa bana bir şey olmaz diye riskli işlere girişebilmekte ve bu durum da erken yaşta hayatlarına kaybetmelerine neden olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here