iyotlu yiyecekler
iyot içeren yiyecekler

Sağlıklı yaşam sürmek için tüm canlıların yeterli oranda iyot alması gerekir. İyot eksikliği meydana gelirse guatr gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. İyot içeren yiyecekler sayesinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu iyodu doğal yollarla alabilirsiniz.

Sağlıklı bir kişinin günlük iyot ihtiyacı 0,00015 gram‘dır. Bu değer bilimsel araştırma sonucunda tespit edilmiştir.

İyot değer 0,00015 gramın altına düştüğü zaman çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu değerin çok üstüne çıkılması da sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır.

İyot alımının sürekli olarak dengede tutulması gerekmektedir.

Dünya genelinde iyot eksikliği kaynaklı sağlık sorunları yaygındır. Bu yüzden tuz içerisine iyot eklemesi yapılmıştır. Gün içerisinde tuz tüketerek yeterli oranda iyot alınabilir.

Sırf iyot almak için aşırı tuz tüketiminden uzak durulmalıdır. Fazla tuz tüketimi başta böbrekler olmak üzere hayati önem arz eden organların zarar görmesine neden olabilir.

İyot içeren besinler

iyot içeren yiyecekler

  • Çilek: günlük iyot ihtiyacını karşılamak için çilek en ideal besinlerdendir. Çilek ayrıca vücut için gerekli olan çok sayıda minerali de içerisinde barındırır. Çilek tüketerek bu sayede hem iyot ihtiyacımızı hem de mineral ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Çilekte yer alan mineraller arasında kalsiyum, demir ve fosfor yer alır. Ayrıca A, B ve C vitaminleri de yüksektir.
  • Deniz ürünleri: balık türlerinin neredeyse hepsi yüksek oranda iyot içeriyor olsa da tuzlu su balıklarının iyot açısından daha zengin olduğu biliniyor. Hamsi, palamut ve mezgit gibi balıklar hem damak tadımıza uygun hem de yeterli oranda iyot içeriyor. Ayrıca mideye tarzındaki canlılar tüketilerek de ihtiyaç duyulan iyot vücuda alınabilir.
  • Tuz: günümüzde sofralık tuz olarak tükettiğimiz tuzların içerisinde insanların ihtiyaç duyduğu düzeyde iyot yer almaktadır. Bazı sofralık tuzlar maalesef iyot içermemektedir. Bu yüzden evinize tuz alırken iyotlu tuz olmasına özen gösterin.
  • Süt ürünleri: peynir, yoğurt ve süt gibi ürünler iyot açısından zengin besin kaynaklarımızdır. Özellikle güne başlarken yapmış olduğumuz kahvaltılarda bu süt ürünleri yer alırsa ihtiyacımız olan iyodu alabiliriz.
  • Sebzeler: sebzelerin büyük bölümü yüksek oranda iyot içerir. Başta ıspanak olmak üzere kuru fasulye, kabak ve sarımsak gibi besin kaynakları iyot açısından zengindir. Çok sayıda vitamin ve minerali de içerisinde barındıran bu besinler iyot ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacaktır.

İyot eksikliğinin belirtileri

iyot eksikliği belirtileri

İyot eksikliği belirtileri ilk etapta farkedilmeyebilir. Hatta belirtilerin çok geç dönemde ortaya çıktığını söylemek mümkündür.

İyot eksikliği kaynaklı olarak hipotiroid oluştuktan sonra bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu iyot eksikliği belirtileri arasında halsizlik, ciltte kurumaların olması, saç dökülmelerinin yaşanması yer alır.

Ayrıca cildin bebeksiliğini kaybedip sertleşmesi, sindirim sisteminde aksamaların olmasıyla birlikte kabızlığın ortaya çıkması, soğuğa kişinin dayanamaması, bayanlarda adet düzensizliklerinin yaşanması gibi durumlar da iyot eksikliği belirtilerindendir.

Saç ve tırnakların güçsüzleşip basit darbeler karşısında bile kırılması, kilo alımlarına ek olarak unutkanlıkların yaşanması, konsantrasyon olma konusunda güçlük çekilmesi, depresyonun oluşması ve kalp-akciğer fonksiyonlarında yetersizliklerin yaşanması da iyot eksikliği belirtileri arasında yer alır.

İyot eksikliğinde görülen hastalıklar

iyot eksikliğinde görülen hastalıklar
iyot eksikliğinde görülen hastalıklar

İyot eksikliği yaşam kalitesinin düşmesine neden olan çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Vücudun çeşitli yerlerinde ödemlerin meydana gelmesindeki temel sebep de iyot eksikliği olabilir.

Yaşam alanlarındaki sıcaklık değerleri normal olmasına rağmen kişinin sürekli olarak üşümesi, ani bir şekilde kilo alma durumları da genelde iyot eksikliğinden kaynaklanır.

Ayrıca kronik yorgunluk gibi durumların oluşması da iyot eksikliğinde görülen sağlık sorunlarından birisidir.

İyot eksikliği kaynaklı sorunlar kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Örneğin kadınlarda doğurganlığın düşmesinde iyot eksikliği etkilidir.

Elbette iyot eksikliğinde görülen hastalıklar bunlarla sınırlı tutulamaz. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda iyot eksikliğinin meme kanserine neden olduğu tespit edildi. Artan meme kanseri vakalarını düşürmek için uzmanlar iyot tüketimini tavsiye etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here