Jeotermal enerji, kullanım alanları her geçen gün artan bir enerji türüdür. Jeotermal enerji nedir diyecek olursanız, yer kabuğunun en alt tabakasında yer alan magma tabakasının vermiş olduğu ısı etkisiyle yeraltı sularının ısınması ve bu ısınan suların yeryüzüne çıkmasıdır diyebiliriz. Jeotermal enerji, ekonomik değeri yüksek olan tesis yatırımlarına ihtiyaç duymadığından dolayı kullanım alanları her geçen gün artan bir enerji kaynağıdır.

Jeotermal enerji kaynakları özellikle aktif yanardağ bulunan bölgelerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun temel sebebi magma tabakasının yanardağın bulunduğu yerlerde yüzeye yakın olmasıdır. Diğeri yeni yeni anlaşılan jeotermal enerjinin kullanım alanlarını merak ediyorsanız makalemizin devamından ilgili enerji kaynağının en çok kullanıldığı yerler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Jeotermal Enerjinin Kullanım Alanları

• Jeotermal enerji etkin bir şekilde bulunduğu yerlerde genellikle konutları ısıtmada kullanılmaktadır. Enerji potansiyelinin yüksek olması durumunda bir şehri tamamen ısıtmak mümkündür.

• Jeotermal enerji kaynaklarından yoğun bir şekilde buhar elde edildiğinden dolayı bu kaynakların olduğu bölgelere kurulan elektrik santrallerinde elektrik üretimi yapılmaktadır.

• Tarıma elverişli alanlarda bulunan jeotermal enerji kaynakları mevsim koşullarının ağır olduğu zamanlarda tarım kalitesini yüksek tutmak adına seraların ısıtılmasında kullanılmaktadır.

• Birçok fabrika üretim esnasında sıcak suya gereksinim duymaktadır. Bu tarz fabrikalar jeotermal enerji kaynaklarına yakın tesisler kurarak sıcak su gereksinimlerini bu kaynaklardan sağlamaktadır.

• Jeotermal kaynakların şifa verici nitelik taşımasından dolayı çeşitli kaplıcalar jeotermal kaynakların bulunduğu bölgelerde kurularak sağlık turizmine katkı sağlamaktadır.
jeotermal enerjiJeotermal kaynaklar yağmur sularının ve yeraltı sularının yer kabuğunda yer alan çatlaklardan sızarak magma tabakasına kadar ulaşması ile oluşmaktadır. Magma tabakasına ulaşan yağmur suları burada kaynayarak buharlaşır. Meydana gelen buhar yüksek basıncın etkisiyle yeryüzüne doğru hareketlenmeye başlar. Yeryüzüne çıkan sıcak sularda jeotermal enerji kaynaklarını oluşturmaktadır.

Ülkemizde en çok jeotermal kaynağın bulunduğu bölge ege bölgesidir. İlgili enerji kaynağı yeni yeni popüler olmaya başladığından dolayı ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır. Mevcut enerji kaynaklarından sadece kaplıca gibi alanlar için yararlanıldığı bilinmektedir. Gerekli yatırımların yapılması durumunda ülkemizdeki bu kaynaklardan yoğun bir şekilde elektrik üretilebileceği aşikardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here