Doğurganlık özelliğinde herhangi bir problem olmayan her bayan her ay periyodik olarak adet görmektedir. Kızlar doğurganlık özelliği kazandığı zaman adet görmeye başlarlar ancak bazı kızların çok geç dönemlerde adet gördüğü zaman zaman gözlemlenmektedir ve bu durum kaç yaşında adet görülür sorusunun akıllara gelmesine neden olmaktadır. Birçok bayanın ciddi anlamda sıkıntısı olduğundan dolayı en geç adet olma yaşı kaçtır konusunda araştırmalar yaptık ve bu araştırmalar sonucunda elde ettiğimiz bilgileri makalemize ekledik. Bu sayede birçok bayanın ilk adetim ne zaman olacak sorusuna yanıt bulabileceğiniz düşünüyoruz.

Bayanların adet olmasındaki temel neden yumurtalıklarda dişi üreme hücresi olan yumurtaların üretilmeye başlamasıdır. Aynı şekilde yumurtanın oluşmasını sağlayan yumurtalıklarda halk arasında ayhali olarak bilinen adet kanamalarının ortaya çıkmasını sağlayan hormon üretilir ve bu durum bayanların periyodik olarak adet görmesini sağlamaktadır. Bayanlar adet görmeye başladığı zaman vücutlarında köklü değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler kişinin psikolojisinin de etkilenmesine neden olur. Kızlarda adet görme dönemi başladığı zaman hırçınlıklarını gözlemlenmesi ve agresifleşmelerin meydana gelmesi temel olarak adet döngüsünün psikolojiyi de olumsuz yönde etkilemesidir. Her bayan adet gördüğünden dolayı meydana gelen bu metabolik olayın utanılacak bir durum olmadığını sizlere belirtmek isteriz.

Adet kanamalarında meydana gelen kanın aşırı derecede pis olduğu yönünde bir kanı bulunsa da uzmanlar aybaşı kanamalarının pis kan içermediğini belirtmektedir. Bu yüzden meydana gelen adet kanamalarının bir hastalık olmadığını, kadınların özelliği gereğince bu kanamaların meydana geldiğini söyleyebiliriz. Adet kanamaları 26 ile 28 günde bir meydana gelmektedir. Bu zamanların dışına çıkılması düzensiz adet görülmesi anlamına gelmektedir ve bu kişinin doğurganlık özelliğini olumsuz etkilediğinden dolayı kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kaç yaşında adet görülür diyecek olursanız uzmanlar adet görme yaşının ortalama 14 olduğunu belirtmektedir. Tabi ki 12 yaşında da 14 yaşında da hatta 16 yaşında adet görmeye başlayan bayanların olduğu bilinmektedir.

adet olma

Yaşınız 16 yaşından fazlaysa ya da 12’nin altındaysa ve adet görmeye başladıysanız bu durum ciddi anlamda hormonal bir bozukluğun olduğunu göstermektedir. Bayanlar adet görmeye başladıklarında utandığı için bu durumu ailelerine anlatamazlar ancak kalıcı problemlerin oluşmaması için 12 ile 16 yaşında adet görülmeye başlandıysa bu durum önemsenmeli ve ilgili problemi çözüme kavuşturmak için ailelerden destek alınarak alanında uzman bir doktora görünmek gerekmektedir. İlk adet görülmesinde aşırı bir kanama meydana gelmez. Gelen adet kanı olarak nitelendirilen sıvının kahve telvesi şeklinde olduğu söylenmektedir. Eğer yakın zaman içerisinde iç çamaşırınız da kahve telvesi şeklinde parçacıklar gördüyseniz bu ilk defa adet olduğunuzu göstermektedir. İlk adet olduğunuz zaman psikolojinizde değişimlerin olması gayet normaldir. Bu yüzden panik yapacak bir durum olmadığını, her bayanın periyodik olarak adet olduğunu aklınıza getirmeniz mantıklı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here