kakule faydaları

Kakule bitkisi ülkemiz sınırları içerisinde yetişmeyen bir bitki türü olsa da faydaları ile gündeme geldiğinden dolayı yurt dışından temin edilerek kullanılmaya başlanmıştır. Hindistan’a has bir bitki olan kakule otu antioksidan özelliği ile dikkatleri çekiyor. Vücutta yer alan toksinleri uzaklaştırma konusunda etkili olan bu bitkini antioksidan özelliği ön plana çıktığı için özellikle kanserin tedavisi ile ilgili araştırma yapan uzmanlar kakule otuna yönelmiş durumdadır. Kakule otu içerisinde yer alan maddeler sayesinde kişinin zayıflamasına da yardımcı olmaktadır. Çay şeklinde tüketilen bu bitki kısa süre içerisinde fazla kilolardan kurtulmaya da yardımcı olur. Yani kakule çayı zayıflatır mı sorusuna vereceğimiz cevap kesinlikle evet olacaktır. Sizlere bu bitkiyi daha iyi tanıtabilmek için kakulenin faydaları nelerdir ve kakule otu nasıl kullanılır konusunda bilgiler vereceğiz. Ayrıca elimizden geldiğince kakule otunun zararları hakkında bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Kakule otunun birçok sinir sistemi problemini ortadan kaldırdığı biliniyor. İnsanı sakinleştirici yönde etkisi olduğu için antidepresan özelliğinin olduğunu söylemek mümkündür. Mideyi rahatlatıcı etkisi bulunan bu bitki mide ekşimesi sorunu ile sıklıkla mücadele eden kişilerin imdadına koşmaktadır. Ayrıca bu bitki stres nedeniyle sürekli olarak mide krampları yaşayan kişilerde de krampların önlenmesi konusunda olumlu sonuçlar vermektedir. Aromatik bir tadının olmasından dolayı bir baharat olarak kullanıldığı ve yemeklere lezzet vermesi için az miktarda yemeklere katıldığı da gözlemleniyor. Yemeklere lezzet kattığından dolayı kişinin iştahını açıcı yönde etkiye de sahip bir bitki türüdür.

Kakule otunun faydaları nelerdir sorusunu kendimize sorduğumuzda bu bitkinin çeşitli solunum yolu hastalıklarına da iyi geldiğini görmekteyiz. Özellikle sıklıkla öksürüyorsanız ve nefes alma konusunda zorluk çekiyorsanız kakule otu sayesinde ciğerlerinizi güçlendirerek öksürükten kurtulabilir ve bu sayede daha iyi bir şekilde nefes alabilirsiniz. Bronşit ve astım gibi rahatsızlıkları bu bitki sayesinde iyileştirmek de mümkündür. Günümüzde boşaltım yolu sorunları arasında en çok gözlemlenen sorun olan idrar yolu enfeksiyonu kakule otu sayesinde tedavi edilebilir çünkü kakule otunun idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirici yönde etkisi bulunur. Kakule otu güneş çarpmalarına karşı da etkilidir. Aşırı derecede güneşte durmanız gerekiyorsa bir miktar kakule otunu çiğneyecek olursanız bu bitki sizleri güneş çarpmasına karşı koruyacaktır.

Baş ağrısı ile birçoğumuz sıklıkla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Kakule otu içerisinde yer alan maddeler sayesinde vücudun rahatlamasını ve meydana gelmiş olan baş ağrılarının yok olmasını sağlamaktadır. Kakule otunu macun kıvamına getirdikten sonra alın bölgenize sürecek olursanız bir süre sonra baş ağrılarınız ortadan kalkacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kanserle mücadele konusunda kullanılan bir bitki türü de kakule otu dur. Ailenizde kanser hastalığı ile mücadele eden kişiler varsa sizlerin de kanser hastalığına yakalanma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden kendinizi koruma altına almak için kakule otunu beslenme zincirinize ekleyebilirsiniz.

kakule faydaları

Sizlere büyük oranda kakule otunun faydaları hakkında bilgiler verdik ancak kakule otunun zararları da yani yan etkileri de bulunmaktadır. Her ne kadar sıklıkla ortaya çıkmasa da bu bitkinin safra taşı oluşumuna neden olduğu söyleniyor. Her ne kadar sıklıkla ortaya çıkması da bazı insanlar bu bitkiye karşı hassas oldukları için alerjik tepkimelerin de gözlemlenmesi mümkündür. Çeşitli yan etkileri olabileceğinden dolayı hamilelik döneminde olan bayanların hem kendi sağlıklarını hem de dünyaya getirecekleri bebeklerin sağlıklarını korumak adına kakule otundan uzak durması mantıklı bir karar olacaktır. Bu bitkiyi kullandıktan sonra çeşitli sağlık sorunlarınız ortaya çıktıysa vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here