kalbin yapısı

Kalp, dolaşım sisteminde yer alan en özel organlardan birisidir. Kalbin yapısı genel olarak insan yumruğunu andırmakla birlikte yetişkin bir kişide ortalama olarak bir yumruk büyüklüğündedir. Kalp yapısal olarak ele alındığında için boş olduğu, ön ve arka kısımlarında basık bir şekil alarak koniyi andırdığı görülmektedir. Kalbin görevleri arasında özellikle kanı vücuda pompalaması yer almaktadır. Kalbin kanı pompalaması sayesinde hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmek adına gerekli olan oksijen hücrelere iletilir ve yaşamsal faaliyetler bu sayede aksamadan devam eder.

Kalp, akciğer kanatlarının arasında yani göğüs kafesinin yaklaşık olarak orta kısmında yer almaktadır. Göğüs çeperinin hemen arka kısmında yer alan kalp, yemek borusunun ve sırt kısmında yer alan aort damarının hemen önünde bulunur. Kalp kanı atımlar şeklinde pompalar. Atımlar meydana geldiği zaman hemen ön kısmında yer alan boşluğa doğru bir hareket gerçekleşir ve bu sayede atım herhangi bir engelleme meydana olmadan gerçekleşir.

Kalbin görevleri arasında kanı pompalamanın yer aldığını sizlere makalemizin üst kısmında belirtmiştik. Kalbi ele aldığımızda sistemde dolaşarak kirlenen kanın kalbin sağ kısmında yer aldığını, temizlenen kanın ise kalbin sol kısmında yer alarak vücuda pompalandığını gözlemledik. Sağ ve sol kısımlar birbirinden bir çeper aracılığı ile ayrıldığından dolayı temiz ve kirli kanın birbirine karışması söz konusu değildir.

Kalbin içerisinde yer alan karıncık adı verilen kısımlar aşırı derecede mukavim yani sağlam olan çeperlere sahiptir. Karıncıkların çıkış kısımları aşağıya doğru bakar ve koniyi andıran bir şekle sahiptirler. Kalbin taban kısmı ele alındığında ise iki adet yol ve delik bulunmaktadır. Bu kısımda yer alan en büyük yapıdaki kulakçık deliği, karıncık ve kulakçığın birbirine bağlanmasını sağlamaktadır. İlgili deliğin üst kısmında bulunan kapakçık, dolaşım sisteminin önemli elemanlarından birisi olan kanın geriye gelmesini engellemektedir. Kalbin işlevsel olarak kasılması ile başlayan süreçte, kanın geri dönmesini engellemek ile görevli olan kısımlar kapakçıklardır.

Kalbin önemli kısımlarından birisi olan kulakçıklar aşırı derecede ince bir çepere sahip olup küp şeklini andırmaktadır. Alt kısımda ise kulakçık karıncık yolu ve diğer kısımlarda toplardamar yolları yer almaktadır. Kalbin dışarısında yer alan kısım ise kalbin dış etkilere karşı dayanıklı olması adına telselseröz adı verilen bir zarla kaplıdır. Kalbin iç kısmı ise kan akışının engellemeden gerçekleşmesi adına pürüzsüz ve kaygan şekildedir.
kalbin yapısı
Kalbin yapısı ele alındığında kalpte gerçekleşen kan akışının tek yönlü olduğu karşımıza çıkmaktadır. Hayvanlarda ve insanlarda yer alan kalp görüntü olarak farklı gelse de işlevsel olarak aynı özellikte olduklarını bilmenizi isteriz. Kalp sürekli aktif olan bir organ olduğundan dolayı kalpte çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Kalp hastalıkları bağlantısını kullanarak en çok gözlemlenen kalp hastalıkları hakkında bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here