Kalıtsal hastalıklar, anne ve babadan çocuğa aktarılan rahatsızlıklardır. Çeşitli gensel bozukluklardan dolayı meydana gelen bu rahatsızlıkların büyük bölümü teknolojinin geliştirilmesi sayesinde kolay bir şekilde iyileştirilmektedir ancak henüz tedavisi bulunmamış olan çok sayıda kalıtsal hastalık da bulunmaktadır.

Maddeler halinde kalıtsal hastalıklar nelerdir konusunda bilgi vermemiz istendiğinden dolayı sizlere kalıtsal hastalıkların isimlerini sunacağımız gibi bu hastalıklar hakkında kısa özet halinde bilgiler de aktaracağız. Özellikle akraba evliliğinin sakıncaları bu tarz hastalıkların oluşmasına neden oluyor. Uzmanlar aynı soydan gelen kişilerin evlenmelerine mani olunmadığı sürece bu hastalıkların dünya var oldukça gözlemlenmeye devam edeceğini söylemektedir. İlgili hastalıkla mücadele etmenin ilk adımı şüphesiz eş seçiminiz olacaktır.

Kalıtsal hastalıklar kendi içerisinde çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Bu nedenden dolayı sizlere bu grupları ve ilgili grup dahilinde yer alan hastalıkları sunacağız. Gelin maddeler halinde hazırlamış olduğumuz bilgilere göz atalım.

Kalıtsal Metabolik Hastalıklar

Şeker Hastalığı: Diğer adı diyabet olan bu rahatsızlık en çok gözlemlenen kalıtsal hastalıklar arasında yer almaktadır. Şeker hastalığı vücudun enerji gereksinimini karşılamak adına dışarıdan alınan şekerin vücut tarafından işlenemeyip kana karışması olayıdır. Kanda meydana gelen şeker birikmesi de şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Guatr Hastalığı: Guatr hastalığı, troid bezinde meydana gelen iltihaplanma sonucunda ortaya çıkan hastalıktır. Boyun bölgesinde şişme ile kendisini gösterir. İlgili hastalığın oluşmasındaki temel etken troid bezinde meydana gelen düzensiz çalışmalardır. Aşırı hormon üretimi guatr adı verilen hastalığın meydana gelmesine neden olur.
kalıtsal hastalıklarFenilketonüri: Kalıtsal bir hastalık olan fenilketonüri, yeni doğan bebeklerin protein içerisinde yer alan fenilalanin adlı amino asidi sindirememesine neden olmaktadır. Sindirimi gerçekleşmeyen fenilalanin kanda birikerek beyine doğru yol alır. İlgili asitte beyin hücrelerinin zarar görmesine ve çocuğun zihinsel özürlü olmasına neden olur.

Kalıtsal Solunum Hastalıkları

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı(KOAH): Kronik bir olsunum yolu hastalığı olan KOAH, esiri ettiği kişinin ciddi anlamda soluk alıp vermesinde sıkıntı yaşamasına neden olur. Kansere denk bir hastalık olarak kabul edildiğinden dolayı öldürücü hastalıklar sınıfında yer almakla birlikte en çok gözlemlenen kalıtsal hastalıklar sınıfında bulunmaktadır.

Kistik Fibrozis: Solunumu ciddi anlamda etkiler ve soluk alıp verirken hırıltıların oluşmasına neden olur. Büyük abdest yapmada zorlanma ve kötü kokulu dışkı yapma Kistik fibrozis hastalığının belirtilerinden sadece bir kaçıdır.

Astım: Solunum yolunda iltihaplanma olmasıyla birlikte ortaya çıkar. Soluk alıp verme konusunda zorluk çekilmesine neden olur ve bu hastalıkla mücadele eden kişiler ciddi anlamda uyku problemi de yaşamaktadır.

Bulaşan Kalıtsal Hastalıklar

AIDS: Cinsel yollarla bulaşan ve ölümcül hastalıklar sınıfında yer alan AİDS hastalığı, bu hastalığı yaşayan kişilerin dünyaya evlat getirmesi durumunda kalıtsal bir hastalık haline gelmektedir. AIDS olan kişilerin çocuk yapması dünya gelinde vahşet olarak ele alınmaktadır.

Bulaşıcı Sarılık: Bu hastalıkta kan yoluyla ve cinsel münasebet ile geçmektedir. Bulaşıcı sarılık hastalığı ile mücadele eden kişilerin çocuklarında da bu hastalık görülür. Bu yüzden ilgili hastalık tamamen ortadan kaldırılmadan çocuk sahibi olmak uygun değildir.

Kalıtsal Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları

İnflamatuar Artritler: Eklemlerin tutulmasına ve hareket etme konusunda ciddi sorunların yaşanmasına neden olan, iltihaplı bir hastalık türüdür. Tedavisi mümkün olan kalıtsal hastalıklar içerisinde yer almakla birlikte hastalığın iyileştirilmesindeki en önemli husus şüphesiz fizik tedavidir.

Juvenil Romatoid Artrit (JRA): Kalıcı eklem iltihabı olarak bilinen bu hastalık, eklem bölgelerinin şişmesine, eklem bölgelerinde dayanılmaz ağrıların oluşmasına ve eklemlerde hareket kısıtlılığının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Romatoid Artrit: Eklem aşınmasına neden olup kişinin bir süre sonra hareket kabiliyetini tamamen kaybetmesine neden olmaktadır. İlgili hastalığın ortaya çıkma yaşı yoktur. Kimi kişilerde doğduğu andan itibaren gözlemlenmeye başlandığı gibi kimi kişilerde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Ankilozan Spondilit: Romatizmal hastalıklar içerisinde yer alan ankilozan spondilit adı verilen bu hastalık en şiddetli ağrılara neden olan hastalıklardan birisidir. Omurga ve leğen kemiğin yer alan eklemlerin bir bölümünün ya da tamamının birbiri ile birleşmesi ankilozan spondilit olarak tanımlanır.

Miyopatiler: Boyun, omuz ve kalça bölgesinde yer alan kasların güçsüzleşmesine hatta işlevlerini yitirmesine neden olan bir hastalık türüdür. Bu hastalığa yakalanan kişiler hareket etme konusunda ciddi problemler yaşarlar. Ayrıca hastalığın ilerleyen dönemlerinde yatıp uzanma konusunda dahi çeşitli problemler yaşanmaktadır.

Müsküler Distrofiler: Adale erimesi olarak bilinen müsküler distrofi, çocukluk çağlarında en çok özürlülüğe yol açan rahatsızlıklar içinde serebral palsi ve miyelodisplaziden sonrasında 3. sırada yer almaktadır.

Osteoporoz: Osteoporoz ya da Kemik erimesi, kemik metabolizmasındaki bir bozukluk neticesinde kemikteki protein örgüsünün azalmasına, iskelette meydana gelen ve kemiklerin oldukca rahat kırılabilmesine neden olan bir rahatsızlıktır.

Kalıtsal Onkolojik Hastalıklar (Kanserler)

Lösemi: Kan kanseri, kan gözeneklerinin bilhassa da akyuvarların normalin üstünde birikmesi ile kendini gösteren bir kötü huylu tümör çeşididir. Yüksek sayıdaki olgun hale gelmemiş ve malign gözeneklerin düzgüsel ilik gözeneklerinin yerini alması ile iliklerde zedelenme husule gelir. Böylece kan pıhtılaşmasında rol oynayan plateletler ve savunma mekanizmasında etkin rol oynayan lökositlerin adedi seyrekleşmeye başlar. Bu da kan kanseri rahatsızlarında zedelenmelerin ve kanamaların yoğun ortaya çıkmasına, rahatsız olanların kolay iltihap kapmasına yol açar. Müdafaa mekanizması ciddi anlamda güçsüzleşir. İleri aşamalarda al kan hücresi yetersizliği anemiye, soluk darlığına sebep olabilir. Bunun haricinde güçsüzlük ve bitkinlik, ateş, birtakım nörolojik semptomlar, dişetlerinde şişlik ve kanamalar şeklinde emareleri de mevcuttur.

Lenfoma: Lenfomalar muafiyet sisteminde meydana gelen urlardır. Lenf düğümlerinde meydana gelen ve lenfositlerden meydana gelen urların tamamına lenfoma denir. Son geçen asırda ve çağımızda muafiyet sistemi üstüne devam eden çalışmalar bu kötücül urların daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Lenfomaların sadece aşağısında yatan sebepleri ve meydana gelme süreçleri değil, bununla birlikte sağaltımları konusunda da mühim gelişmelere ulaşılmıştır. Çağımızda Hodgkin dışı lenfoma olan her rahatsız için müsait bir sağaltım metodu yer almaktadır.

Akciğer Kanseri: Akciğer dokularındaki gözeneklerin kontrolsüz arttığı bir rahatsızlıktır. Bu kontrolsüz yayılma, gözeneklerin etraftaki dokuları sararak yahut akciğer dışındaki organlara yayılmaları ile sonuçlanabilir. Dünya Sağlık Örgütünün tutanağına göre akciğer kötü huylu tümörü bütün evrende kötü huylu tümör çeşitleri içinde, baylarda en çok ölüme yol açan birinci, hanımlarda ise ikinci kötü huylu tümör çeşididir ve bütün evrende her sene ortalama 1,3 milyon kişinin ölümüne sebep olmaktadır.

Meme Kanseri: Göğüs kötü huylu tümörü göğüs gözeneklerinde süregelen kötü huylu tümör çeşididir. Akciğer kötü huylu tümöründen sonrasında, evrende ortaya çıkma sıklığı en yüksek olan kötü huylu tümör çeşididir. Her 8 hanımdan birinin yaşamının muayyen bir döneminde göğüs kötü huylu tümörüne yakalanacağı bildirilmektedir. Baylarda da görülmekle birlikte, bayan vakaları adam vakalarından 100 kat çoktur. 1970’lerden bu yana göğüs tümörünün ortaya çıkma sıklığında çoğalma yaşanmaktadır ve bu artışa çağdaş, batılı hayat tarzı neden olarak gösterilmektedir. Kuzey ABD ve Avrupa vatanlarında ortaya çıkma sıklığı yeryüzünün diğer kesimlerinde ortaya çıkma sıklığından dafa fazladır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here