Kalp Kalbe Karşı Çiçeği Bakımı Rehberi

Kalp kalbe karşı çiçeği (Ceropegia woodii variegata), yetiştirilmesi en kolay bitkilerdendir. Kalp kalbe karşı çiçeği bakımı iyi bilinirse bitki sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilir. Bu bitki yeni popüler olmuştur ve kalp kalbe karşı çiçeği bitki severler tarafından farklı isimlerle de bilinmektedir.

Kalp kalbe karşı çiçeğinin bilinen diğer adları:

  • Dolaşık Kalpler
  • Kalp sarmaşığı
  • Kalp zinciri
  • Tespih bitkisi

Kalp kalbe karşı çiçeği; dayanıklı sarmaşık etli, sert, tel benzeri gövdeler üzerinde güzel, alacalı, kalp şeklinde yapraklar bulundurmaktadır. Sevgiyi temsil ettiği düşünüldüğü için son zamanlarda en çok tercih edilen sukulent çeşididir.

Kalp kalbe karşı çiçeği sarmaşık gibi uzamaktadır. Yaklaşık olarak 3 ila 4 metreye kadar uzayabilir. Çiçek açar ve çiçekleri kendine has bir renge sahiptir. Bitkinin çiçekleri kahverengimsi pembe tonu arasında bir renktedir.

Kalp kalbe karşı çiçeği yaptığı çiçeklerin güzelliğiyle bilinmektedir. Çiçek açmasa dahi kalbe benzer yaprakları sayesinde ilgi görmektedir. Ayrıca yapraklar arasında yer alan yumrular bu bitkiye tespih bitkisi denilmesini de sağlamıştır.

Çiçekte yer alan yumrular yeni çiçek üretmek için kullanılır. Yumruları tohum gibi toprağa ekerek kalp kalbe karşı çiçeğini çoğaltabilirsiniz.

Kalp Kalbe Karşı Çiçeği Gereksinimleri

Kalp kalbe karşı çiçeği gereksinimleri

Kalp kalbe karşı çiçeği bakımı için öncelikli olarak çiçeğimizin nelere gereksinim duyduğunun bilinmesi gerekmektedir. Şimdi kalp kalbe karşı çiçeğinin gereksinimlerine bakalım.

#Su: Kalp kalbe karşı çiçeği etkilidir. Bu özelliğinden dolayı kışın az miktarda da olsa sulanması gerekir. Çok sık sulama yapılmamalıdır. Toprak tamamen kuruduktan sonra bol suyla sulama yapılması gerekmektedir.

#Kış bakımı: Kış mevsimi gelip havalar soğuduğunda bitkiniz küsmüş gibi sarkmaya başlayacak. Burada en çok dikkat etmeniz gereken şey sulama olmalı. Kışın az miktarda da olsa su verin. İlkbahar geldiğinde normal sulama periyoduna geçebilirsiniz.

#Nem: Kalp kalbe karşı çiçeği kuraklığa dayanıklıdır. Yani yüksek neme ihtiyaç duymaz. Ev ortamınızın nem düzeyi çiçeği yetiştirmek için yeterli olacaktır.

#Işık: Kalp kalbe karşı çiçeği bitkisi parlak, dolaylı güneş ışığını sever ancak düşük ışıkta daha iyi gelişir. Eğer ışık aşırı derecede düşük yoğunlukta olursa yaprağın arka kısımları mor renge dönüşür.

#Toprak: Kalp kalbe karşı çiçeği bakımı için kaktüs toprağı kullanmalısınız. Eğer kaktüs toprağınız yoksa bitki toprağının içine kum katıp karışım oluşturun. Bu karışımda çiçeğiniz sağlıklı bir şekilde yetişecektir.

#Gübre: Büyüme mevsimi boyunca (ilkbahardan yaz ortasına kadar) ev bitkileri için dengeli bir gübre kullanın. Gübrenin paketinde yer alan kullanım talimatlarını mutlaka okuyun. Yaz ortasında gübrelemeyi durdurun. Sonbahar ve kış aylarında bitkinin yarı uykuya dalmasına izin verin.

#Sağlamlık: Bu bitki Güney Afrika’ya özgüdür, bu nedenle sadece ılık geçen kışlara dayanabilir. Yaz mevsiminde açık havada hafif gölgede olan yerlerde bakın. Ancak sonbaharda sıcaklık düşmeden önce iç mekanlara geri getirdiğinizden emin olun.

Kalp kalbe karşı çiçeği istilacı bitkiler sınıfında yer alır. Yıl boyunca dışarıda kalabileceği bir bölgede bitkinize bakıyorsanız ona göz kulak olun ve kontrol altında tutun. Aksi taktirde tüm bahçenizi sarabilir.

#Saksı değişimi: Saksı değişimi için kökleri takip etmelisiniz. Kökler saksı altından çıkmaya başladığı zaman saksınızı değiştirmelisiniz. Şahsen bitki bir süre sonra yaşlanacağı için ilkbaharda yeni filizler oluşturunca bunları ayırıp yeni bitkilerle yolunuza devam etmenizi tavsiye ederim.

#Çoğaltma: Kalp kalbe karşı çiçeğini dilediğiniz zaman çoğaltabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bitkide yer alan yumruları toprağa ekmektir. Dalı koparak toprağa ekerek de yeni kalp kalbe karşı çiçeklerinin oluşmasını sağlayabilirsiniz.

#Büyüme Alışkanlıkları: Kalp kalbe karşı çiçeği uzun, ince olup sürekli büyüyen bir alışkanlığa sahip olma eğilimindedir. Sarmaşıklar, 4 veya 4 metre uzunluğunda büyüyebilir ve biraz cılız görünebilir. Bu nedenle, daha dolgun, çalılık bir etki yaratmak için birkaç yumruyu veya bitki dalını ana bitkinin etrafındaki toprağa sokmak iyi bir fikirdir.

Kalp Kalbe Karşı Çiçeğinin Yıllık Bakımı

Kalp Kalbe Karşı Çiçeğinin Yıllık Bakımı

Bitki herhangi bir zamanda çiçek açabilir. Ancak yaz aylarında ve sonbaharda çiçek açması daha olasıdır. Çiçek açtıktan sonra bitki ilkbahara kadar dinlenir.

Sonbaharın sonlarından (Kasım civarında) ilkbaharın başlarına kadar bitkinizi bol miktarda dolaylı ışıkla serin bir yerde tutun. Bu süre zarfında bitkiyi çok az sulayın ve hiç gübrelemeyin.

İlkbaharın başlarında (Nisan civarında) bitkinizi değerlendirin ve gerektiği gibi saklayın. Hafif, gözenekli, iyi drene edilmiş bir toprak karışımı kullanın. Tekrar iyice sulamadan önce toprağın kurumasını bekleyin.

Bu aynı zamanda bitkiyi şekillendirmek için budamak ve kesimlerden veya soğandan yeni bitkiler üretmek için iyi bir zamandır. İlkbahar boyunca ve sonbaharın başlarına kadar Kalp kalbe karşı çiçeği büyümeli ve gelişmelidir.

Bitkinizi bol ışıklı sıcak bir ortamda tutun. Güneye bakan bir pencere, bitkiyi sert, doğrudan güneş ışığından koruduğunuz sürece iyi bir seçimdir. Bitkiyi yaz aylarında düzenli olarak sulayın. Neredeyse tamamen kurumasını bekleyin ve ardından bitkiyi iyice sulayın.

Ağustos ayı boyunca suda çözünür gübre çözeltisi kullanın. Eylül ayında gübrelemeyi bırakın ve Nisan ayında devam edin.

Kalp Kalbe Karşı Çiçeği Ne Kadar Yaşar?

Orijinal, ana bitkiniz kendi başına çok uzun süre yaşayabilir.
Buna, bunun çok verimli bir bitki olduğu gerçeğini de ekleyin. Bir Kalp kalbe karşı çiçeğiniz olduğunda, doğru bakılması halinde hiç ölmeden yüzyıllarca yaşayacağına emin olabilirsiniz.

Kalp Kalbe Karşı Çiçeğinin Büyümesi Zor Mu?

Bu bitkiler o kadar güçlüdür ki herkes onları başarıyla yetiştirebilir. Sağlamdırlar ve çok az bakım gerektirirler. Köklenmesi, büyümesi ve bakımı kolaydır ve herhangi bir iç mekan bitki koleksiyonuna neşeli bir katkı sağlarlar.

Bu bitkiler çok dayanıklı olsa da, onlara en iyi sonuçlar için en iyi bakımı sağlamak doğal olarak mantıklıdır. Tespih asmanızı yaz aylarında düzenli olarak sulayın. Daima sert güneş ışığından koruyun.

Mutlu bir bitkinin çiçek açması ve yaprakların diplerinde çok sayıda büyüme tomurcuğu üretmesi daha olasıdır. Bunlar, arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz çok sayıda yeni kalp kalbe karşı çiçeği yetiştirmek için kolayca ekilebilir.

Kalp Kalbe Karşı Çiçeği Çoğaltılması

Bu bitki kesilen dallarından ve yaprakların dibinde asma boyunca büyüyen küçük, inci benzeri tohum kabuklarından çok iyi büyüdüğü için çoğaltılması inanılmaz derecede kolaydır.

Bu büyüme tomurcuklarını, tıpkı tohumlar gibi toprağa ekebilirsiniz. Kalp kalbe karşı çiçeğini çoğaltmak için şu adımları uygulayabilirsiniz.

  • Küçük bir saksıya tomurcukların üç veya dördünü ve iyi akan toprak karışımını koyun.
  • İyice sulayın ve oda sıcaklığında tutun. Yeni bitkilerin ne kadar hızlı ortaya çıktığını görünce şaşıracaksınız.
  • Yeni bitkileri kesilen dallardan oluşturmak için birkaç yaprakla küçük bir sapı kesmeniz yeterlidir.
  • Sadece sapı hafif, kumlu toprağa sokun ve ona olgun bir bitki gibi davranın.

Siz farkına varmadan büyümeye başlayacak. Bir saksıya tek bir dal ekmek yerine birden fazla dal ekin. Bu bitkinizin gür görünmesi için de önemlidir.

Kalp Kalbe Karşı Çiçeğine Budama Gerekli Mi?

Kalp kalbe karşı çiçeğinin budanması kolaydır. Uzunluğunu kontrol etmek ve çekici görünmesini sağlamak için sık sık uçlarından kesin.

Dilerseniz, bitkiyi derin bir şekilde de kesebilirsiniz. Bitki sert budamaya aldırış etmiyor. Yeni bitkiler oluşturmak için kesilen kısımları kullanmayı unutmayın.

Kalp Kalbe Karşı Çiçeği Zararlıları Ve Sorunlarının Giderilmesi

Çoğu bitki gibi, Kalp kalbe karşı çiçeğinize iyi bakarsanız ve onu fazla sulamasanız zararlılar ve hastalıklarla sorun yaşamazsınız. Doğru miktarda ışık, doğru sıcaklık veya uygun miktarda su olmadan, etli böcekler veya yaprak bitleri ile ilgili sorunlarınız olabilir.

Bitkiler aşırı sulanırsa veya soğuk bir yerde tutulursa bitki mantar saldırılarına da maruz kalabilir. Sert güneş ışığı bitkinin kavrulmasına yani yanmasına neden olabilir.

Yaprak bitleri: Bitkilerinizde küçük böcekler fark ederseniz, çiçek dokusuyla beslenen yaprak bitleriniz olabilir ve bunlarla başa çıkmak için birkaç seçenek vardır.

Yaprak bitlerini öldürmek için bitkiye su ve doğal sabun çözeltisi püskürtmeyi deneyin. Doğal sabundan kastımız yıllardan beri kullandığımız Arap sabunudur.

Bir bardak suya bir çay kaşığı sabun koymanız yeterlidir. Bit istilası bitene kadar her gün püskürtün.

Un biti: Bu zararlılar biraz daha büyüktür ve elle temizlenebilir. Ayrıca ispirtolu alkole batırılmış pamuklu bir çubukla silerek de etli böcekleri yani un bitlerini yok edebilirsiniz.

Bitkilerinizin yapraklarında kuru, mantarlı görünümlü lekeler görürseniz, sorun doğrudan güneş ışığından kaynaklanıyor olabilir. Etkilenen alanları budayın ve kalp kalbe karşı çiçeğinizi sadece parlak, dolaylı güneş ışığı alması için uygun bir yere koyun.

Sizlere genel hatlarıyla kalp kalbe karşı çiçeği bakımı hakkında bilgiler verdik. Verdiğimiz bilgileri uygulamaya koyarak harika çiçeklere sahip olabilirsiniz. Ayrıca kaktüs sukulent bağlantısında sizin için uygun olan diğer türler hakkında da bilgi almanız mümkün.

Yorum yapın