Kam Mili Nedir Nasıl Çalışır?

Motorların en önemli elemanlarından birisi olan kam mili, sistemde yer alan sübapların açılış ve kapanış zamanlarının belirlenmesini sağlayan elemandır. Genel olarak hareketini krank milinden alan kam mili halk arasında eksantrik mili olarak da bilinmektedir. Dört zamanlı bir motor ele alınacak olursa krank mili eksensel bazda tam olarak 2 tur döndüğünde kam mili bir tur ekseni etrafında dönmektedir. Bu durum iki zamanlı motor üzerinde ele alınırsa bire bir oranında dönüşün gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Kam mailini çalışma prensibi olarak incelediğimizde motor devri ile orantılı bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. Yanma odasına yakıt ve hava karışımının girmesi için aşırı derecede önemli olan sübap sisteminin aktif veya deaktif edilmesi makalemizin konusu olan kam mili aracılığıyla sağlanmaktadır. Kam millerinde aşınma olmaması için yüksek kaliteli karbon çeliklerinden imal edilmektedirler. Dövme yönteminin seçiliyor olmasının en büyük nedeni şüphesiz kam millerinin mukavemetinin yüksek olmasının istenmesidir. Kam millerinin üzerinde hareket vermeyi sağlayan dişliler, muydular ve kamlar yer almaktadır. Sübap sistemi olan tüm mekanik aksamları inceleyecek olursanız hepsinde kam milinin yer aldığını görebilirsiniz.

Kam milleri genel olarak yardımcı akşamlar olarak görülen dişliler, zincir veya kayış aracılığıyla krank milinden hareketi almaktadır. Seyir esnasında mağdur olmamak için triger kayışının sıklıkla kontrol edilmesi, deformasyonlar varsa yerine yeni bir triger kayışın takılması gerekmektedir. Birçoğunuzun triger kayış olarak bilmiş olduğu bu yardımcı akşam kam miline hareket vermek amacıyla kullanılmaktadır. Bazı sistemlerde triger kayış kullanılamadığından ötürü dişli sistemlerden de yararlanıldığı bilinmektedir. Triger kayış plastikten yapılmış bir kayış olduğundan dolayı zaman içerisinde aşınıp kopabilir. Bu yüzden insanların seyir esnasında mağdur olmamak adına triger kayışları sıklıkla kontrol etmesi ve deformasyon varsa bunu yenisiyle değiştirmesi gerekmektedir.

Sübapların açılış ve kapanış zamanları çeşitli mekanik aksaklıklardan dolayı değişecek olursa ilgili durum motorlarda telafisi olmayan hasarların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden triger kayışında meydana gelebilecek en ufacık bir problem sübapların açılış ve kapanış zamanlarının değişmesine ve doğal olarak motorun aşırı derecede zarar görmesine neden olabilmektedir. Sırf zaman ayarının olmamasından dolayı sübaplardaki bu teknik sorundan ötürü motorunu tamamen değiştirmek zorunda kalan insanların dahi olduğu bilinmektedir.

kam mili

Kam milinin diğer görevlerini incelediğimizde yardımcı eleman olarak yağ pompasına, yakıt otomatiğine ve distribütöre hareket verdiği görülmektedir. Kam milinin üzerinde yer alan çıkıntılarda aşınmalar meydana gelecek olursa bu durum sübapların az açılmasına ve yanma odasının içerisine az miktarda yakıtın girmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden kam milinin üzerinde yer alan uçların zaman zaman aşınıp aşınmadıklarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Kam milleri dövme yöntemiyle üretildikten dolayı aşınmaları her ne kadar zor olsa da uzun süre kullanımlarda kam üzerinde yer alan uçlarda aşınmaların meydana geldiği bilinenler arasında yer alıyor. Kam milinde meydana gelen sorunları ilk etapta önemsemeye bilirsiniz ancak kam mili uzun zaman boyunca dengesiz bir şekilde çalışacak olursa bu durum motorun aşırı derecede zarar görmesine ve ilerleyen zaman içerisinde motoru kurtarabilmek adına ya da yeni motor alabilmek adına fazla para harcamanıza neden olabilir.

Yorum yapın