kan kusmak

Tıp dünyasında hemotemez olarak isimlendirilen kan kusma problemi genel olarak iç organlarda meydana gelen çeşitli sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Her ne kadar kan kusma problemi az gözlemlenen bir durum olsa da ciddiye alınması gerekmektedir çünkü kan kusmak birçok hastalığın habercisi olabilir. Kan kusmak neden olur konusu üzerinde araştırma yaptığımızda ilgili sağlık probleminin özellikle mide, bağırsak, boğaz ve yemek borusu gibi kısımlarda meydana gelen sorunlardan dolayı ortaya çıktığını görüyoruz. Kan kusma problemi bir defa ortaya çıkacak olursa bu durum ciddi bir şeyin habercisi olmayabilir ancak kan kusma problemi kendini tekrarlarsa kesinlikle ciddi bir şey var demektir ve bu yüzden tıbbi destek alınması gerekmektedir.

Kan kusan kişilerin ilk olarak yapması gereken şey kustukları kanın rengine bakmaktır. Eğer kusulan kan aşırı derecede kırmızı ise bu durum kanamanın yeni meydana geldiğini gösterir ancak kusulan kan aşırı derecede koyu renkte ise bu daha önceden meydana gelip durmuş olan bir kanamanın olduğunu bizlere göstermektedir. Kan kusma rahatsızlığının başlıca nedenleri bulunmaktadır. Makalemizin devamında genel olarak kan kusma probleminin hangi rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıktığı hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Yemek borusunda ve boğaz bölgesinde yer alan küçük kan damarlarında yırtılmaların meydana gelmesi sonucunda kanama meydana gelir. Bu kanama daha sonrasında geri giderek yani ağız yolundan dışarıya giderek kişinin kan kusmasına neden olur. Özellikle boğaz bölgesinde yer alan küçük kan damarlarının yırtılması kan kusma nedenleri arasında baş sırada bulunmaktadır. Midede, ince bağırsaklarda ve yemek borusunda ülser nedeniyle ciddi bir tahribat meydana gelebilir ve bu durum da kişinin kan kusmasına neden olabilmektedir. Midede yer alan varislerde meydana gelen kısmi kanamalar mide ve bağırsaklarda oluşan enfeksiyonlar, mide zarının zarar görmesi, siroz ve hepatit b gibi rahatsızlıklar da kan kusma probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bazı kanser türleri de kişinin kan kusmasına neden olabilir. Özellikle pankreas ve mide kanseri çoğu zaman kişinin kan kusmasına neden olur. Ayrıca basit rahatsızlıklar arasında bulunan hipertansiyon ve gastrit gibi problemler de çoğu zaman kişinin kan kusmasına neden olabilmektedir. Kan kusmaya başladığınız zaman kesinlikle panik yapmayın ve durumu normal bir şeymiş gibi karşılayın. Panik havasını üzerinizden attıktan sonra problemin neyden kaynaklandığını belirlemek ve uygun tedavi yöntemine başlamak için alanında uzman bir doktora başvurun.

kan kusmak

Kan kusma tedavisi kan kusma eyleminin neyden kaynaklandığının tespit edilmesinden sonra başlar. Çoğu zaman yapılan cerrahi müdahaleler ile kişinin kan kusması engellenir. Ayrıca kortizonlu ilaç tedavisinin de sıklıkla uygulandığı bilinenler arasında yer alıyor. İç organlarda meydana gelen ciddi tahribatlar nedeniyle kan kusma eylemi geçiriyorsanız büyük ihtimalle yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında ilgili sorun ortadan kaldırılacaktır. Bana nasıl olsa bir şey olmaz havasına girip kan kusma durumunu önemsenmeyecek olursanız iç organlarımızın iflas etme durumu ortaya çıkabilir. Bu yüzden kesinlikle kan kusma durumu önemsenmeli ve problemi ortadan kaldırmak için tıbbi destek alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here