kangal

Köpekler dünyanın en sadık hayvanları olduklarından dolayı dünya genelinde köpek besleyen kişi sayısı bir hayli fazladır. Kangal köpeklerinin özellikleri birçok kişinin aklındaki köpek profiline uydun olduğundan dolayı ülkemizde ve dünya genelinde kangal köpeklerinin yaygın bir şekilde beslendiği bilinmektedir. Kangal köpeklerinin özellikleri sayılırken öncelikli olarak bu köpeklerin sadakatine yer verilmektedir. Ülkemize has bir köpek türü olmasından dolayı da kangal köpeklerine ilginin büyük olduğu bilinenler arasında yer oluyor. Özellikle ülkemizdeki insanların milliyetçi ruha sahip olması her şeyde olduğu gibi yerliye olan ilginin devam etmesini sağlamaktadır. Bu durum da ülkemiz genelinde kangal köpeklerinin en popüler köpek türü olmasını sağlamaktadır.

Bazı köpek bilimcileri kangal köpeklerinin safkan bir ırk olmadığını dile getirmiş olmasından dolayı milli değerlere sahip çıkmak isteyen kişiler kangal köpeklerini analiz etmiş ve bu köpeklerin safkan bir köpek türü olduğunu kanıtlamıştır. Kangal köpeklerini farklı kılan en önemli husus şüphesiz suni olarak üretilmemiş olmalarıdır. Dünya genelinde ilgi odağı haline gelmiş olan köpek türlerini inceleyecek olursanız bu köpek türlerinin büyük bölümünün suni olarak üretildiklerini görebilirsiniz.

Kangal köpeklerinin özellikleri arasında güçlü olmalarının yanı sıra aşırı derecede sakin yani uysal yapıda olmaları da yer almaktadır. Kangal köpekleri aşırı derecede akıllı olmaları ile ön plana çıkan bir köpek türüdür. Hem güçlü hem mücadeleci hem de doğa şartlarına karşı dayanıklı olmalarından ötürü ülkemiz genelinde kangal köpekleri genellikle çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar kangal köpekleri uysal bir yapıda olsa da bölgelerine yabancı bir kişi ya da hayvan girdiğinde aşırı derecede agresif bir yapıya büründükleri de bilinmektedir.

Kangal köpekleri safkan bir olduğundan dolayı bu köpeklerin eğitilmesi suni köpeklere oranla daha zordur çünkü bu köpeklerin safkan olmalarından dolayı ayrı bir karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Kangal köpekleri yaratılış gereği bekçilik özelliğine sahip olsa da özel amaçlar için beslenmeleri durumunda kesinlikle çok küçük yaşlarda eğitilmeye başlanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yani köpeğin yaşı ilerlediğinde köpeğin eğitimi konusunda aşırı derecede zorluklar çekersiniz. Hatta yaşı ilerlemiş olan kangal köpeklerinin eğitilmesinin mümkün olmadığını dahi söylemek mümkündür.

kangal

Kangal köpekleri dünyanın en güçlü köpeklerinden birisidir. Sahiplerine karşı aşırı derecede sağdık olmalarından dolayı özellikle bahçeli eve sahip olan aileler bu köpek türünü beslemeyi tercih etmektedir. Kangal köpekleri kaslı ve aşırı derecede iri bir yapıya sahip olduklarından dolayı uzun süre bağlı bir şekilde yaşayamazlar. Köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız kesinlikle gün içerisinde köpeğinizi salmanız ya da gezdirmeniz gerektirmektedir. Bağlı bir şekilde yaşam sürmek kangal köpeklerinin tabiatına aykırıdır.

Kangal köpekleri özgürlüğüne düşkün olan bir köpek türüdür. Bu köpek türünü beslemeyi düşünüyorsanız kesinlikle köpeğinizin gün içerisinde gezebileceği tarzda büyük bir yere sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca kangal köpeklerinin tüyleri büyük olduğundan dolayı köpeğinizin tüylerinin düzgün olmasını sağlamak adına periyodik olarak köpeğin tüylerini fırçalamanız gerekmektedir. Bunlara dikkat edecek olursanız hayatınız boyunca size sadık kalacağına emin olabileceğiniz bir dost edinmiş olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here