Kara mürver

Kara mürver, hanımeligiller familyasında yer alan şifalı bitkilerden birisidir. Kara mürver bitkisi halk arasında Terleme çayı, patlangıç, sambucus isimleriyle de bilinmektedir. Çeşitli hastalıklara iyi deldiği bilinmektedir. Şifa verici özelliğinden dolayı alternatif tıp dünyasında yaygın bir şekilde kullanılır.

İdrar söktürücü ve balgam söktürücü olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Göğüs yumuşatıcı etkisi olduğu için üst solunum yollarıyla alakalı sağlık sorunlarında da kullanıldığı bilinmektedir.

Her ne kadar kara mürver şifalı bir bitki olsa da kesinlikle ana tedavi yöntemi olarak kullanılmaz. Hangi sağlık sorunu olursa olsun sadece tedaviyi desteklemek adına doktor tavsiyesi olmak koşuluyla tüketilebilir.

Kara Mürver Nedir?

Kara mürver

Kara mürver, genellikle akarsu kenarlarında yabani bir şekilde yetişmektedir. Hem çalı hem de ağaç formunda olan türleri vardır. Halk arasında patlangıç, terleme çayı, sambucus isimleriyle de bilinir.

Şifa verici özelliğinin yanı sıra siyah inci gibi tanelere sahip meyvelerinden dolayı süs bitkiciliği alanında da kullanılır. Kara mürver meyvesi böğürtlenin tanelerine benzer yapıdadır. Meyvenin boyutu 10 milimetre civarına kadar büyüyebilir. Kara mürver meyvesi zaman içerisinde siyah, beyaz, kırmızı dönüşür. Bu da görsel açıdan muhteşem bir görüntünün oluşmasını sağlar.

Kara mürverin 30’a yakın çeşidi vardır. Koyu renkli, kenarlarında kertikleri olan yapraklara sahiptir. Mürverin çok sayıda türü olsa da bunlar arasında en popüler olan kara mürverdir.

Kara Mürver Meyvesinin İçeriği

Kara mürver yapısal olarak incelendiğinde C vitamini açısından zengin olduğu görülür. Aynıca uçucu yağlar ve alkaloid gibi maddeler de içerisinde yoğun bir şekilde yer almaktadır.

Kara Mürverin Faydaları Nelerdir?

Kara mürver dünya genelinde çeşitli sağlık sorunlarının tedavisi sırasında destekleyici ürün olarak kullanılır. Kara mürverin en çok bilinen faydalarına liste halinde aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • Kara mürverin içerisinde yer alan maddeler anne sütünü arttırır.
  • Göğüsün yumuşamasını sağlayarak balgam çıkarmayı kolaylaştırır.
  • Kişinin hastalıklara karşı direncini artırır.
  • Yaraların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar.
  • Sinirlerin yatışmasını sağlayarak kişinin daha sakin ruh haline bürünmesini sağlar.
  • Nezle ve grip gibi soğuk algınlığı problemlerinin kısa süre içerisinde ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Kişinin terleme oranını arttırır. Bu sayede vücutta yer alan toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar.
  • Bağırsakları harekete geçirir. Ayrıca müshil etkisi vardır be bu sayede dışkılamayı kolaylaştırır.

Kara mürver, her ne kadar yabani bir bitki türü olsa da ülkemiz genelinde yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Neredeyse her bölgemizde yetişen kara mürver, uyum sağlayamamasından dolayı Akdeniz iklimi görülen yerlerde yetişmemektedir.

Bakımı en kolay bitkiler arasında yer alır. Diktikten sonra hiç bakım yapmasanız bile kendiliğinden büyüyüp gelişecektir. Kara mürverin yaz mevsiminde hasadı yapılır. Kış mevsiminde tüketilebilmesi için kurutulup saklanması da mümkündür.

Kara mürverin taneleri özellikle çay şeklinde demlenerek tüketilir. Grip ve nezle hastalığına sıklıkla yakalanıyorsanız kara mürver vücut direncinizi arttırarak ilgili hastalıklara yakalanma olasılığınızı azaltacaktır.

Kara Mürver Çayı Nasıl Yapılır?

Kara mürver çayı

Kara mürver çayının aslında demlenmesi normal çay demlemekten farksızdır. Kaynayan suya 2 kaşık kara mürver meyvesini atın. Sonrasında 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Tadı biraz buruk olabilir. Bu yüzden içine bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Ayrıca bu sayede balın şifa verici özelliklerinden de nasiplenmiş olursunuz.

Kara mürver her ne kadar şifa verici özellikleriyle ön plana çıksa da bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Uzmanların büyük kısmı gün içerisinde 2 fincandan fazla tüketilmesini önermez.

Kara mürver meyvesinde insan sağlığını tehdit edici zehirli maddeler vardır. Bunların oranı azdır. Fazla veya yanlış tüketilmesi durumunda açığa çıkarak kişinin zarar görmesine neden olabilir. Bu etkilerinden dolayı uzman tavsiyesi ve yönlendirmeleri olmadan tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here