karanfil

Karanfil çok eski dönemlerden bu yana hem yemekleri tatlandırmak hem de çeşitli sağlık problemlerini ortadan kaldırmak adına kullanılan en faydalı bitkilerden biridir. Karanfilin faydaları sağlık alanındaki uzman kişiler tarafından da onaylandığı için yurt genelinde ve dünya genelinde karanfil tüketimi her geçen gün artmaktadır. Karanfilin faydaları ile alakalı bilgiler vermeden önce karanfilin nasıl bir bitki olduğuna değmek mantıklı olacaktır. Günümüzde karanfil olarak tüketmiş olduğumuz bitki yaklaşık olarak 10 metre yüksekliğinde olan karanfil ağacının açılmamış durumundaki çiçek tomurcuklarıdır. Kurutulmadan evvel pembe renkte olan bu tomurcuklar kurutulduktan sonra günümüzde sıklıkla kullandığımız kahverengi rengini almaktadır. Dünyanın neredeyse her yerinde üretimi yapılan karanfilin özellikleri Endonezya ve Filipinlerde yaygın bir şekilde ekimi yapılmaktadır.

Karanfilin faydaları üzerinde yaptığımız araştırmalar sonucunda karanfilin özellikle kötü ağız kokusu gibi durumları ortadan kaldırılmak adına kullanıldığını gözlemledik. Günümüzde de kötü nefes kokularını ortadan kaldırmak adına üretilmiş olan birçok kozmetik ürün içerisinde bu etkisinden dolayı karanfil bulunmaktadır. Karanfil muhteşem bir aromaya sahiptir. Aroma değerinin yüksek olmasından dolayı çeşitli dünya ülkelerinde karanfil yemekleri tatlandırmak adına en yaygın şekilde kullanılan baharatlar arasında bulunmaktadır.

Karanfili yapısal olarak incelediğimizde bu baharat türünde yüksek oranda karbonhidrat, protein, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, a vitamini ve c vitamini gibi maddelerin yer aldığını tespit ettik. Ayrıca karanfil içerisinde yüksek oranda magnezyumun da yer aldığı bilinmektedir. Karanfilin faydaları sayılırken özellikle karanfilin ağrı kesici etkisinin üzerinde uzun soluklu bir şekilde durulur. Karanfil içerisinde yer alan maddeler sayesinde ağrıların kısa süre içerisinde yok olmasını sağlamaktadır. Özellikle dişiniz ağrıdığı zaman karanfil çiğneyecek olursanız bir süre sonra diş ağrınızın ortadan kalkacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca karanfil ağrı kesici etkiye sahip olduğu için boğaz ağrılarını gidermek adına üretilen ilaçlar içerisine girmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

Karanfilin sindirim sistemini aktif etme özelliği bulunmaktadır. Bu etkiye sahip olmasından dolayı mide bulantısı ve hazımsızlık problemi olan kişiler karanfil tüketerek ilgili sorunlarından kurtulabilirler. Sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi olduğundan dolayı kusma ve ishal gibi problemleri olan kişiler de karanfil tüketerek sorunlarının hafiflemesini sağlayabilirler. Karanfilin kanı temizleyici etkisi vardır ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca bu özelliğinin olmasından dolayı karanfilin kanser hastalığını ortadan kaldırıcı etkiye sahip olduğu da söylenmektedir.

karanfil

Karanfilin faydaları tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Karanfilin diğer faydaları arasında kan şekerini dengelemesi, vücuttaki stresi alması, ortamda yer alan sivrisinekleri kovması, uyuz hastalığını geçirmesi gibi daha çok sayıda faydası yer almaktadır. Karanfil bazı durumlarda yan etkilerin oluşmasına neden olduğundan dolayı özellikle hamile olan bayanların karanfili bilinçsiz bir şekilde tüketmemesi, karanfil tüketmek için mutlaka doktor gözetiminden geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here