Karikatür nedir özellikleri nelerdir
Karikatür nedir özellikleri nelerdir

Karikatür, olayların gülünç ve çelişkili özelliklerini görüp bunları çizimlerle ve yazıyla destekleyerek mizaha dönüştüren bir sanat dalıdır. Sadece grafikle özdeşleştirilen bir sanat dalı olarak görülmemelidir. Görsel öğeler dışında diğer sanat dallarını da içerisinde barındırabilir.

Karikatür diyince akla karikatürize etmek gelir. Karikatürize etmek genel olarak eleştiri ve mizah yükleyerek olayları çarpıtma anlamına gelir. Bir bireyi ele alan çizimlere portre karikatürü, herhangi bir olayı konu olanlara konulu karikatür denir.

Karikatür Nedir?

Karikatür; mizah ve eleştirel yönü öne çıkan bir üslup kullanarak olayları insanlara çizim şeklinde anlatan sanat dalıdır. Karikatür resimlerin dile gelmesi şeklinde tanımlanabilir. Yapılan çizimlerde bir mana vardır.

Dünyadaki ilk karikatür Leonardo da Vinci tarafından hazırlanmıştır. İlk olarak Fransa’da ortaya çıkan karikatür, daha sonra İtalya ve diğer dünya ülkelerine yayıldı. Gösterilen büyük ilgi sayesinde dünyanın en popüler sanat dallarından birisi haline geldi.

Karikatür Sanatının Özellikleri Nelerdir?

Karikatür severek okunan bir sanat dalıdır. Günümüzde popülerliğini kısmen kaybetmiş olsa da karikatür sanatına ilgi duyan büyük bir kitlenin olduğu bilinmektedir. Her sanat dalında olduğu gibi karikatürün de kendisine has özellikleri vardır. Şimdi bu özelliklerin neler olduğunu inceleyelim.

1. Sembolizm:

Karikatüristler, daha büyük kavramlara veya fikirlere ulaşmak adına basit nesneleri veya simgeleri kullanır. Bir karikatürdeki sembolleri tanımladıktan sonra, karikatüristin her sembolün neyi temsil ettiğini düşündüğü bilinmektedir.

2. Abartı:

Bazen karikatürcüler, bir noktaya değinmek için insanların veya nesnelerin fiziksel özelliklerini abartırlar. Bir karikatürü okurken, fazla abartılmış veya aşırı şişirilmiş görünen özelliklere odaklanın. Karakterlerin yüz özellikleri ve kıyafetleri en yaygın abartılı özelliklerden bazılarıdır.

3. Etiketleme:

Karikatüristler, genellikle nesnelerin veya insanların tam olarak neyi temsil ettiklerini netleştirmek için etiketleme yapar. Bir karikatürde görünen farklı etiketlere dikkat edin ve karikatürcünün o kişiyi veya nesneyi neden etiketlemeyi seçtiğini kendinize sorun. Etiketlerin sizlere olayı netleştirme konusunda nasıl yardımcı olduğunu bu şekilde anlayabilirsiniz.

4. Benzetme ve Karşılaştırma:

Karmaşık bir sorunu ya da durumu daha bilinen bir sorunla karşılaştırarak, karikatüristler okurlarının farklı bir bakış açısıyla olayları görmesine yardımcı olmaktadır. Bir karikatür okuduktan sonra, karikatürün ana benzetmesinin ne olduğuna karar vermeye çalışın. Yapılan karşılaştırma ve benzetmelerin olayın netleşmesini sağladığını göreceksiniz.

5. İroni:

İroni, olayların olması ile olması gerekenler veya olması gerekenler arasındaki farktır. Karikatüristler genellikle bir konu hakkındaki görüşlerini ifade etmek için ironi yapar. İroni, karikatüristin fikrini daha etkili bir şekilde ifade etmesine yardımcı olmaktadır.

6. Güldürürken Mesaj Verme:

Tüm karikatürlerin ana amacı insanı güldürmektedir. Buna ek olarak eğitici yönünün olduğu da bilinir. Özellikle eleştirel boyutu yüksek olan karikatürler güldürürken aynı zamanda kişiye mesaj verir. Bu özelliğinden dolayı karikatürlerin insan düşüncelerini etkileme konusunda etkili olduğu bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here