Karıncalanma, en çok kol ve bacaklarda meydana gelen bir sağlık problemidir. Kol ve bacaklarda meydana gelen karıncalanma genel olarak ilgili bölgelerde yer alan sinirlerin uzun süre baskı görmesi sonucunda meydana gelir. Ters bir şekilde oturduğumuzda ve bu oturuşu uzun süre boyunca devam ettirdiğimiz de kolumuzda ya da bacağımızda yer alan baskıyla birlikte kan damarları aşırı derecede baskı görür. Bu baskı sonucunda kan damarlarındaki kan akışı yavaşlar ve sinirlere ekstra baskı uygulanır. Yaşanan bu durum sonucuna da kişinin kol ve bacakların da karıncalanma meydana gelir.

Tabi ki karıncalanmanın tek nedeni bu değildir. İlgili sağlık problemi üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bazı hastalıkların en önemli belirtileri arasında karıncalanmanın yer aldığı tespit edilmiştir. Bu nedenden dolayı uzun soluklu karıncalanma problemi ile mücadele ediyorsanız olayın üzerine giderek sorunu tespit ettirmek adına alanında uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Çünkü belirtileri arasında karıncalanma olan hastalıkların büyük bölümü ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olan hastalıklardır. Makalemizin devamında karıncalanmaya neden olan birçok hastalık ve kısa açıklaması hakkında bilgi bulunmaktadır.

Karpal tünel sendromu: Bilek bölgesinde meydana gelen bu rahatsızlıktır ve bileklerin aşırı güç gerektiren işler yapmasından kaynaklanmaktadır. Bileklerin aşırı derecede baskıya uğraması sonucunda da bacak bölgesinde karıncalanma meydana gelir. Yaptığınız işleri hafifleterek ya da iş yaparken bileklik kullanarak meydana gelen karıncalanma problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Raynaud hastalığı: Bu hastalık ilk etapta kendisini el ve ayaklarda karıncalanma olması ile göstermektedir. Havalar aşırı derecede soğuk olduğu zamanlar ayaklarınızda ve parmaklarınızda şiddetli ağrıya paralel olarak karıncalanma meydana geliyorsa raynaud hastalığı ile mücadele ediyor olabilirsiniz. Bu hastalığın alternatif tıp dünyasındaki yöntemler ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenden dolayı ilgili sorundan kurtulmak adına alanında uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir.
karıncalanmaDisk kayması: Bu rahatsızlık sırt bölgesinde meydana gelen bir sorundur. Ani bir hareket yapıldığında sırt bölgesinde şiddetli bir ağrının oluşması ile kendini gösteren bu rahatsızlık ayrıca bacaklarda dayanılması zor olan karıncalanma oluşmasına neden olmaktadır.

Vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen karıncalanma kısa süreli meydana geldiği zaman önemsiz bir sorun olarak görülebilir. Fakat karıncalanmalar uzun soluklu bir şekilde meydana geliyorsa hayatın olumsuz etkilenmesine ve yaşam kalitesinin ciddi anlamda düşmesine neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda uzun soluklu karıncalanmaların özellikle sinir hücrelerinde ve sinir uçlarında meydana gelen tahribat sonucunda ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Sinirlerin tahrip olması sonucunda meydana gelen karıncalanmalar ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenden dolayı bu sorun vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktor tarafından tespit edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Aksi takdirde ilgili sorunu ömür boyu yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here