not ortalaması

Temel ve lise düzeyinde eğitim alan öğrencileri ders çalışma konusunda teşvik etmek adına başarılı olan öğrencilere göstermiş oldukları performans dahilinde takdir veya teşekkür belgesi verilmektedir. Bir öğrencinin takdir veya teşekkür alabilmesi için karnesinde yer alan notların ortalamasının belirli bir derecede olması gerekmektedir. Bu derecenin ne olduğu hakkında bazı öğrenciler bilgi sahibi olmadıklarından dolayı karnemdeki notlar nasıl olursa takdir veya teşekkür alabilirim sorusunu sormaktadır. Bu nedenden dolayı sizlere elimizden geldiğince takdir ve teşekkür nasıl hesaplanır konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Eğitim öğretim hayatına devam eden bir öğrenicinin takdir belgesini alabilmesi için not ortalamasının en az 85 olması gerekmektedir. 85 ve üstü bir ortalamayı yakalayan öğrenciler takdir almaya hak kazanırlar. Aynı şekilde bir öğrencinin teşekkür belgesi alabilmesi için not ortalamasının 70’in üstünde olması gerekmektedir. 85-70 arasında bir not ortalamasını yakalayabilirseniz teşekkür belgesi almaya hak kazanabilirsiniz. Eğer eğitim kurumunda not ortalamaları 5’lik sistem üzerinden hesaplanıyorsa takdir almak için en az 4,5 not ortalamasını yakalamanız gerekmektedir. Ayrıca teşekkür belgesi almak isteyen kişiler minimum 4,0 ortalamaya sahip olmalıdır.

Tabi ki bir öğrencinin takdir veya teşekkür alabilmesi için gerekli olan şartlar bunlarla sınırlı değildir. Bu başarı belgelerini almaya hak kazanan kişilerin karnelerinde hiçbir ders notunun zayıf olmaması gerekmektedir. Ayrıca Türkçe dersinin not ortalamasının 55 ve diğer derslerin not ortalamasının 45 altında olmaması gerekmektedir. Takdir ve teşekkür almak için gerekli olan genel not ortalamasını yakalamış olsanız dahi bu şartları sağlayamamanız durumunda belge almayacağınızı bilmenizde fayda var.

Birçok öğrenci takdir ya da teşekkür belgesini almaya hak kazanıp kazanmadığını belirlemek için not ortalamasını hesaplarken sıkıntı çekmektedir. Bu nedenden dolayı sizlere basit bir şekilde not ortalamasını nasıl hesaplayabileceğinizi anlatacağız.

Not ortalamanızın kaç olduğunu belirlemek adına öncelikle toplam ders saatinizin kaç olduğunu hesaplayın. Daha sonra ise tüm derslerden almış olduğunuz puanları toplayın. Bu işlemleri yaptıktan sonra not toplamını ders saatinize bölerek not ortalamanızın kaç olduğunu belirleyebilirsiniz. İlgili hesaplamanın nasıl yapıldığını daha iyi bir şekilde kavramak adına alt kısmında yer alan örnek hesaplamaya göz atmanızda fayda var.
not ortalamasıKarnemdeki notlar nasıl olursa takdir veya teşekkür alabilirim konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Alacağınız küçücük bir belge ailenizin aşırı derecede gururlanmasına vesile olacaktır. Ailenizi gururlandırmak adına eğitim öğretim yaşamınız boyunca ders çalışmaya özen gösterin. Ayrıca alacağınız yüksek notlar kariyer yaşamınızın daha sağlam bir şekilde köklenmesine yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here