Karun hazineleri

Karun hazineleri, Lidya’nın son kralı olan Karun’un aşırı derecede zengin olmasından dolayı nam yapmıştır. Karun hazinelerini neredeyse dünya genelinde yaşayan tüm insanlar bilmektedir. Lidya kralının ismi ile anılıyor olmasından dolayı akıllara ister istemez Karun kimdir sorusu da gelmektedir. Karun’un lanetlenip hazinelerinin toprak altına girmesinden dolayı özellikle kısa süre içerisinde zengin olmak isteyen insanlar Karun hazineleri nerededir konusunu merak etmektedir ancak ilgili hazinelerin henüz nerede olduğu belirlenememiştir. Bazı müzelerde Karun hazinelerinin kısmi parçaları yer alsa da hazinelerin tamamına henüz ulaşılamamıştır.

Milattan önce 560 ile 540 yılları arasında Lidya Kralı olarak bulunmuş olan Karun, sizlerin de bildiğiniz gibi zenginliğiyle tanınan bir kişidir. Lidyalılar paraya aşırı derecede önem veren kişilerdir. Bu nedenden dolayı tarihte parayı ilk kullanan yani parayı ilk bulan kişiler de Lidyalılardır. Lidya toprakları içerisinde yer alan Paktalos deresi kenarında bulunan altın rezervleri Lidya ülkesinin zenginliğine zenginlik katmıştır. Özellikler bu altın madenleri sayesinde Lidyalılar ilk çağa damgasını vurmuş olan kişilerdir. Karun’un hazineleri bir ülkenin dış borcunun tamamını kapatabilecek düzeyde olduğundan dolayı insanlar yaşamları boyunca Karun’un hazinelerini bulmak için çabalamıştır ancak yapılan kazılar ve arkeolojik çalışmalar hiçbir şekilde meyvesini vermemiştir. Bu nedenden dolayı Karun hazineleri gizemini korumaya devam etmektedir.

Karun şu anda ülkemiz sınırları içerisinde yer alan uşak ilinde yaşam sürmüştür. Uşak ilinde bulunan Güre köyü yakınlarında Karun’a ait olduğu iddia edilen ilk hazine çıkarılmıştır. İlk çıkarılan hazine devlet eliyle çıkarılmayıp köylüler tarafından çıkarıldığından dolayı özellikle yurtdışına çok düşük ücretlerle satılmıştır. Durumun farkına varılmasından sonra yurtdışında Metropolitan müzesinde bulunan eserler dava açılarak geri alınmıştır. Şu anda uşak ilinde Metropolitan müzesinden alınan eserler ile birlikte daha birçok eser sergilenmektedir. Uşak iline gidecek olursanız Karun hazinelerinin yer aldığı müzeyi gezebilirsiniz. Birçok kişi Karun hazinelerinin bunlarla sınırlı olmadığını daha bulunamayan çok sayıda parçanın olduğunu söylemektedir. Ünlü arkeologlar Karun müzesinin yeterli derecede korunmadığından dolayı eserlerin köylüler tarafından çalışmaya devam ettiğini, çalınan eserlerin yurt dışına satıldığını söylemektedir. Yetkililer yaptığı incelemeler sonucunda birçok esirin çalındığını fark edince Karun hazinelerinin yer aldığı müze koruma altına alınmıştır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Karun hazinelerine ait olduğu düşünülen parçalar bulunduğu zaman müzede sergilenmeye devam edecektir ancak köylüler hazine bulma hevesiyle kazılar yapmaya devam ettiğinden dolayı izinsiz bir şekilde yapılan kazılar sonucunda elde edilen eserler yurt dışına satılmaya devam edecektir. Karun hazinelerine ait olduğu iddia edilen birçok parça şu anda Almanya’da çeşitli yerlerde bulunmaktadır. Almanya’da yer alan bu hazinelerin parçaları geri alınmak istense de henüz başarı elde edilememiştir. Yapılan politik çalışmalar sonucunda olumlu sonuçlar elde edilecek olursa Almanya’da yer alan eserlerinde ülkemize getirilip uşak ilinde yer alan müzede sergilenmesi beklenmektedir.
Karun hazineleri
Karun hazinelerinin sadece çok az bir kısmının bulunduğunu bilen defineciler kazılar yapmak adına Uşak iline gitmeye devam etmektedir. Uşak ilinde Karun hazinelerinin olduğu iddia edilen yerleri gözlemleyecek olursanız her yerin izinsiz kazıma sonucunda delik deşik olduğunu görebilirsiniz. Burada anlatılan çok sayıda şehir efsanesine bulunmaktadır. Her kim Karun hazinelerini bulursa birdenbire çürüyerek ölür tarzında şehir efsaneleri yer almaktadır ancak hazineleri bulan köylülere henüz bir şey olduğu görülmemiştir. Anlatılanların hepsinin sadece bir efsaneden ibaret olduğu aşikardır. Karun hazineleri birçok hikaye konu olduğundan dolayı devlet eliyle de arkeolojik çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Karun hazinelerine ait olan birçok parça bulunmuştur. Sit alanı olarak belirlenen kesimlerde günümüzde de arkeolojik kazılar yapılmaya devam etmektedir. Karun hazinelerinin diğer kısımları da bulunacak olursa bulunan eserler hakkında sizlere bilgi vereceğimizden emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here