Kayısı yararları

Sindirim sistemine ve cilde olan olumlu etkileri ile tanınan kayısı içerisinde barındırmış olduğu A, B ve C vitaminleri sayesinde tam bir sağlık kaynağıdır. Kayısının faydaları üzerine araştırma yapan uzmanlar bu meyvenin birçok hastalıkla mücadele konusunda etkili bir doğal ürün olduğunu belirtiyorlar. Kuru ve taze şekilde tüketilen kayısı mineral ve vitamin bakımından zengin olduğu gibi ayrıca bu meyvenin içerisinde kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor bakımından oldukça zengindir. Kayısı metabolizma hızının artmasını sağladığından dolayı doğal olarak kan akış hızının da artmasını sağlamaktadır. Kan akış hızı arttıkça hücrelere daha fazla oksijen gönderilir ve bu durum cildin yenilenmesini sağlar. Doğal olarak kayısı sayesinde yaşlılık belirtilerini büyük ölçüde ortadan kaldırmak mümkündür.

Kayısı bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı sürekli hasta olan kişiler kayısı tüketerek bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirler. Bu sayede hastalıklarla daha etkin bir şekilde mücadele edilebilir. Reçeli, meyve suyu, kurusu ve tazesi tamamen birbirinden farklı etkileri gösterse de hepsinin sağlık açısından faydalı olduğu söylenebilir. Kayısının aromatik etkisi bedenen rahatlamayı sağladığı gibi kişinin ruhen de rahatlamasını sağlar. Bu yüzden kayısının stresi ortadan kaldırıcı yönde etkisinin olduğunu söylemek mümkündür.

Kayısının faydaları üzerinde inceleme yaparken bu meyvenin çok eski zamanlardan beri ağrı kesici etkisinden yararlanıldığını gördük. Özellikle migren ağrılarının hafiflemesini sağlamadı migren problemi olan kişilerin imdadına koşan nitelik taşımaktadır. Kayısı sindirim sisteminin aktif olmasını sağlar. Kronik kabızlık probleminiz varsa kayısı sayesinde sindirim sisteminizi aktif edebilir ve bu sayede kabızlık sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Kayısı vücut içerisinde yer alan toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olduğundan dolayı kanseri önleme konusunda da etkili bir meyvedir. Kanser asrın hastalığı olduğu için kesinlikle insanların beslenme zincirine kayısı gibi besinleri eklemesi gerekmektedir.

Tabi ki de kayısının faydaları bunlarla sınırlı değildir. Kayısı ayrıca kas ve kemik gelişimi konusunda da etkilidir. Bu yüzden uzmanlar özellikle gelişim çağında olan çocukların gelişiminin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesi için kayısı yemelerini önermektedir. Tansiyonu ve kolesterolü de dengeleme konusunda etkili olan kayısı tansiyon ve kolesterol değerleri yüksek olan kişilerin imdadına koşmaktadır. Makalemizin başında da kayısının sindirim konusunda etkili olduğunu söylemiştik. Kayısı içerisinde yer alan maddeler sayesinde mide ülseri ve reflü gibi hastalıkların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Kayısı yararları

Kayısı sindirim sistemini aktif hale getirdiği gibi kişiye tokluk hissiyatı vermektedir. Bu yüzden birçok diyetisyen fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için hazırlamış oldukları diyet listelerinde kayısıya özellikle yer vermektedir. Sabahleyin aç karnına ve ara öğünlerde acıktığınızda kayısıyı az miktarda yiyecek olursanız tokluk hissiyatı oluşur ve bu sayede yeme alışkanlığınız azalır. Yeme alışkanlığınızın azalması kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Cildinizin aşırı derecede nemsiz olması cildinizin kolay bir şekilde tahrip olmasına neden olur. Eğer nem kaynaklı cilt problemleriniz varsa kayısı tüketerek cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kayısı yağı cilt konusunda etkilidir. Kayısı yağı ile cildinize masaj yaparak cildinizi nemlendirmeniz mümkündür. Şifalı bitkilerde şifa bulmak ilgi alanınıza giriyorsa zerdeçalın faydaları makalesinde yer alan bilgilere de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here