sarıkız efsanesi

Çanakkale ve Balıkesir illeri sınırları içerisinde yer alan Kazdağı, bölgede anlatılan sarıkız efsanesi ile anılan bir yerdir. Kazdağı sarıkız efsanesinin kökleri çok eskiye dayandığından dolayı Kazdağı sarıkız hikayesi uzun yıllardan beri dilden dile dolaşmaktadır. Çıkış kaynağının kaz dağının eteklerinde yaşam sürmüş olan Türkmen köylüleri olduğu bilinmektedir. Bu hikaye ayrıca İran’a kadar uzanan bir hikayedir. Kazdağı sarıkız efsanesi ile alakalı anlatılan çok sayıda efsane bulunsa da kabul gören sadece bir efsane bulunmaktadır. Aslında doğru olarak bilmiş olduğunuz fakat gerçekte böyle olmayan Kazdağı sarıkız efsanesi aslında nasıl gerçekleşmiş konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Efsaneler genel olarak bir milletin kültüründen ortaya çıktığından dolayı efsanelerin kültür öğelerini korumak adına unutulmaması ve dilden dile aktarılması önemli bir husustur.

Anlatılan Kazdağı sarıkız efsanesi ne görev kaz dağının eteklerinde yer alan güre köyünde güzelliğiyle ün salmış olan bir kız yaşamaktaydı. Köyde yaşayan bu kızın adı sarıkızdı. Köyde yaşam süren neredeyse her delikanlı aşırı güzel olmasından dolayı sarıkız ile evlenmek istemekteydi. Sarıkızın babası o kadar kişi kızı ile evlenmek istemesine rağmen hiç kimseyle kızını evlendirmek istemiyordu. Bu durumu hırs yapan köylüler sarıkız hakkında çeşitli dedikodular çıkartmış ve sarıkızın babasına kızın kötü yola düştü ya kızını öldürürsün ya da buralardan çekip gidersin dediler. Babası sarıkıza aşırı derecede düşkün olduğundan dolayı kızını öldüremez ve bu yüzden köyü terk etmenin daha mantıklı olacağını düşünür. Sarıkızı yanına alarak kaz dağının en uç noktasına giden sarıkızın babası kızını burada kazlarla birlikte bırakarak yanından uzaklaştır. Bu sayede kızının daha güvenli olacağını düşünür.

Herkesten uzakta kazlarla birlikte burada büyük bir düzen kuran sarıkız, kaz dağının zirvesine gelen kişilere yardım etmeye başladı ve bu durum babasının kulağına kadar gitti. Şüphesiz babası da kızının ölmediğini yani yaşadığını öğrenince aşırı derecede mutlu oldu. Bunun üzerine kaz dağının zirvesine kızını görmek için gitti. Babasına yemek ikram eden sarıkız babası kızım bana biraz su ver deyince elini kaz dağının zirvesinden güre köyündeki akarsuyla uzattı ve buradan su alarak babasına içirdi. Bu durum karşısında hayretler içinde kalan sarıkızın babası kızının ermiş bir kişi olduğunu bariz bir şekilde anladı. Şu anda Kazdağı üzerinde yer alan sarıkızın mezarı sarıkız türbesi olarak anılmaktadır. Kendisinin ermiş olduğu dilden dile dolaştığından dolayı yıl içerisinde çok sayıda kişi kaz dağı zirvesinde yer alan sarıkız türbesini ziyaret etmektedir. Eskilerden beri anlatılmakta olan sarıkız türbesi hikayesi genel olarak bu şekildedir.

sarıkız efsanesi

Kedi uzanamadığı ciğere mundar der atasözü de sarıkız efsanesi ile aslında tam bir şekilde anlatılmaktadır. Ülkemiz genelinde dilden dile dolaşan daha çok sayıda efsane bulunmaktadır. Bu efsanelerden en ünlüsü şüphesiz şahmeran efsanesidir. Şahmeran efsanesi nedir bağlantısını kullanarak dilden dile anlatılan bu efsane hakkında da uzun soluklu bir şekilde bilgiler alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here