kediler

Kediler dünya genelinde ev ortamında en çok beslenen canlılar olduklarından dolayı kedilerin özellikleri kedi beslemeyi düşünün kişiler tarafından merak ediliyor. Kedilerin özellikleri nelerdir konusu irdelendiğinde kedilerin masum oldukları kadar agresif bir yapıya sahip oldukları karşımıza çıkıyor. Bu yüzden ev ortamında kedi besleyecek olan kişilerin kedilerini iyi bir eğitimden geçirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde severek beslemiş olduğunuz kediniz başınızın belası haline gelebilir. Kedilerin aşırı derecede duygusal canlılardır. Bazı hayvan bilimcilerin kedilerin insanlara benzer davranışlar sergilediğini dahi iddia etmektedir. Ayrıca İslam dinine göre ev ortamında beslenebilecek tek canlının kediler olması kedilere olan ilginin daha da artmasını sağlamaktadır. Aşırı derecede temiz canlılar olan kedilerden alıp beslemek istiyorsanız gelin hep birlikte kedilerin özellikleri nelerdir öğrenelim.

Dünya genelindeki hayvan nüfusu ele alındığında büyük bir paya sahip olan kedilerin yaklaşık olarak 35 civarında ırkı bulunmaktadır. Toplamda 290 kemikten ve 517 kas grubundan oluşan kediler bu fiziksel özellikleri sayesinde aşırı derecede atik bir yapıya sahiptirler. Yapılan araştırmalara göre kediler ömürlerinin yarısından fazlasını uyuyarak geçirmektedir. Bu yüzden sahip olduğunuz kedinizin aşırı derecede uyumasından yakınmayın çünkü bu sağlıklı bir kedinin sürekli olarak yaptığı bir şeydir.

Kediler aşırı derecede kıvrak oldukları kadar keskin bir zekaya sahiptir. Her ne kadar evcilleştirilmiş olsalar da avcılık özelliklerini yitirmedikleri bilinmektedir. Ev ortamlarına şu veya bu şekilde giren fareleri kısa süre içerisinde yakalayıp yok etmeleri bunun gerçekten de böyle olduğunun bir göstergesidir. Kediler aşırı derecede meraklı canlılardır. Meraklı olduklarından dolayı sürekli olarak etrafı karıştırırlar. Ev ortamınızın dağılmasını istemiyorsanız kedi beslemenin size göre olmadığını bilmenizde fayda var çünkü dünya genelinde hiçbir kedi suspus oturarak ömrünü geçiremez. Uyumadığı her vakit bir şeyler arama telaşında olacaktır.

Kedinler sürekli olarak kendileriyle özdeşleşmiş olan mırlama sesini çıkarırlar. Hayvan bilimcilerin kedilerin sadece huzurlu oldukları zaman mırladığını söylüyor. Eğer kediniz sürekli olarak mırlıyorsa yaşam şartlarından aşırı derecede memnun olduğuna emin olabilirsiniz. Kediler insanlara yakın davranış sergilediğinden dolayı günün stresini kedinizle sadece yarım saat civarında oynayarak atabilirsiniz. Kedilerin stres atıcı özelliklerinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

kediler

Kediler sudan aşırı derecede korkarlar. Eğer kedinizi küçük yaştayken banyo yapmaya alıştırmadıysanız kedinizi yıkamanız deyim yerindeyse imkansız hale gelecektir. Bu yüzden suyu sevmeyen bir kediniz varsa kedinizi yıkamak yerine kuru kedi şampuanları ile temizleyin. Bu uyarımızı dikkate almayacak olursanız kediniz zor durumda kaldığı zaman sizi tırmalayabilir hatta ısırabilir. Isırma sonucunda enfeksiyon kapıp çeşitli hastalıklara yakalanmak istemiyorsanız kedinizi mutlaka veterinere götürüp gerekli olan tüm aşılarını yaptırın. Bu sayede kedinizden geçebilecek hastalıklara karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here